سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

چگونه در موی تای حرفه ای شویم؟

چگونه در موی تای حرفه ای شویم؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۸/۲۹ بازدید کنندگان:۵۵۲۶ نویسنده:سامان موسوی

در صورتی که به تازگی وارد دنیای هنرهای رزمی شده و به تمرین موی تای مشغول شده اید برای پیشرفت در آن باید بتوانید از داشته هایتان به بهترین نحو ممکن استفاده کنید. در ورزش موی تای بیشتر باید بر روی ضربات پا تاکید کرد اگرچه مهارت های مشت زنی هم نباید فراموش شوند.

 

ضربات با مشت بهترین راه برای ضربه زدن سریع به حریف می باشد. این ضربات یا در همان اول کار حریف را ناک اوت می کند یا اینکه او را تضعیف کرده تا بتوانیم مقدمات ضربه بعدی را فراهم کرده و او را از پای در آوریم. در کنار آن ضربات پا هم می تواند مکمل ضربات مشت بوده و همراه آن زده شوند. نمی توان گفت کدامیک بهتر هستند، بسته به موقعیتی که در آن قرار دارید باید ضربه ای را انتخاب کنید که بهترین کارایی را داشته باشد.

قبل از هر چیزی باید ابتدا زدن مشت های مستقیم به حریف را یاد بگیریم. در ادامه حمله کردن به وسیله این مشت ها را فرا گرفته و همچنین یاد بگیریم که چگونه از آنها دفاع کنیم.

بهتر است بدانید که بهترین ضربات ضرباتی هستند که از یک سمت زده خواهند شد، برای مثال زمانیکه از مشت چپ استفاده می کنید در کنار آن از ضربه پای چپ نیز استفاده کنید. البته این روش تضمین آن را نمی دهد که شما آسیب پذیر نخواهید بود.

برای دفاع هم باید نکاتی را بدانید، برای مثال وقتی که حرف تان از یک سو به شما حمله می کند باید بتوانید به صورت ضربدری از تکنیک ها استفاده کنید مثلا اگر با پای چپ پاسخ می دهید باید از مشت راست استفاده کنید تا به او ضربه بزنید. این کار بهترین تکنیکی می باشد که در ضد حملات می شود آنها را انجام داد. در مقابل، این روش هم کمک می کند که حریف تان بتواند حرکات تان را پیش بینی کند و آسیب پذیر شوید. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که بعد از حرکات ضربدری دوباره به ضربات از یک سمت بدن روی بیاورید تا از تیر رش حریف تان دور بمانید.

به طور کلی می توان گفت برای اینکه حریف تان نتواند دست شما را بخواند و حرکات تان را پیش بینی کند بهتر است که از ترکیب ضربات دست و پا با هم استفاده کنید. در صورتی که حریف تان قادر نباشد که دست شما را بخواند شما قادر خواهید بود که ضربات بیشتری زده و در نهایت او را از پای در آورید.

فلسفه ای در موی تای وجود دارد به نام گردو. بر اساس این فلسفه باید تصور کنید که حریف تان همیشه در مقابل ضربات شما از خود دفاع می کند گرچه در واقعیت هم بیشتر حملات شما را می تواند دفع کند. فلسفه گردو به شما می گوید که اگر می خواهید به گردو دست پیدا کنید باید پوسته آن را بشکنید. وقتی حریف می تواند دست شما را بخواند و همیشه شما را دفاع کند یعنی در فاز دفاعی فرورفته و شما برای اینکه او را از پوسته خودش خارج کنید باید به ضرباتی تحریک کننده روی بیاورید تا او واکنش نشان بدهد.

 

موی تای

 

بر طبق این فلسفه مهم نیست که ضربات تان به کدام قسمت حریف برخورد می کنند بلکه مهم این است که پوسته بشکند. در صورتی که ضربه پایتان را به طرف دست های او بزنید بهتر می باشد، زیرا این کار او را از واکنش به صورت مشت منع می کند. اگر او با مشت به شما حمله ور شود و شما با ضربه پا جواب بدهید خیلی خوب است چون می توانید صدمه بیشتری به حریف وارد کنید. شما می توانید با ضربه پایتان به سمت پاهای حریف او را از بالاآوردن پاهایش منع کنید و این خیلی می تواند در ادامه مبارزه به شما کمک کند. اگر شما بتوانید ضربه پایتان را به سمت سر حریف وارد کنید خیلی بهتر خواهد بود چون می توانید او را ناک اوت کنید.

یک تکنیک دیگر در موی تای وجود دارد که می گوید هنگامی که حریف تان به سمت شما حمله می کند بهتر است که عقب کشیده و در ضد حملات به او ضربه بزنید.شما در این وضعیت همیشه در حال تحرک هستید و عملا خلاقیت در رینگ به دست شماست و هرزمان که حریف به شما حمله می کند شما می توانید به راحتی استراتژی حمله خودتان را در ضدحملات به کار بگیرید.

 

در پایان به شما پیشنهاد می کنم که به هیچ وجه به تعداد زیادی از تکنیک ها فکر نکنید. تنها به این فکر کنید که می توانید یک تکنیک را به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. در جلسات تمرین مثلا 10 هفته و روزی 6 ساعت تمرین، تنها به یک تکنیک و اینکه چگونه می توانید به بهترین شکل آن را به کار بگیرید تمرکز کنید. پس از این ۱۰هفته به سراغ تکنیک دیگری بروید و تلاش کنید تا راه های نفوذ به حریف را برای آن تکنیک خاص بیابید.

برچسب ها: موی تای
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha