سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

مقایسه موی تای در برابر کاراته

مقایسه موی تای در برابر کاراته
تاریخ ارسال:۱۳۹۷/۱۲/۲۱ بازدید کنندگان:۵۲۶۶ نویسنده:سامان موسوی

 

 

کاراته یا موی تای؟ کدامیک بهتر است؟ نکته جالب این است که کاراته امروز یک اصطلاح همه جانبه بوده و یکی از سبک های مختلف رزمی است که در جزیره اوکیناوا در ژاپن بوجود آمده است. این سبک ها عموما ترکیبی از سبک های مبارزه با بومیان اوکیناوا و سبک های مبارزه با چینی ها بودند که منجر به پیدایش فرم های مختلف کاراته شد.
از سوی دیگر، موی تای نیز یکی از سبک های رزمی تایلندی است که به آن Muay Boran می گفتند. احتمالا موی باران تحت تاثیر سبک های مبارزه چینی ها و هنرهای رزمی تایلندی Pradal و Krabi Krabong (هنر رزمی تایلندی مبتنی بر اسلحه) قرار گرفته است.
حال این دو هنر رزمی را با جزئیات بیشتری مورد مقایسه قرار می دهیم.
 

کاراته:

کاراته در درجه اول یک سبک مبارزه است که پرتاب و ارسال سریع، ضربه به زمین، قفل های متحرک و مچ دست ها به میزان خیلی کم آموزش داده می شوند.
ایستادن کاراته معمولا با مشت های مستقیم (مچ دست معکوس) و لگدهای مختلف مشخص می شود. اگرچه سبک های کاراته ضربات آرنج و زانو را آموزش می دهند اما این تکنیک ها معمولا در مسابقات قهرمانی مورد استفاده قرار نمی گیرند. ضربات کاراته طوری طراحی شده اند که بیشترین قدرت را همراه با سرعت داشته باشند.
بطور کلی اغلب سبک های کاراته ادعا می کنند که متمایل به دفاع از خود هستند، بدین معنی که تمرکز اصلی آنها بر پایان دادن به مبارزه با بیشترین سرعت و کمترین آسیب است. در مورد ضربات دورانی مبارزان کاراته تمایل دارند که ضربات را با روی پا بزنند نه ساق پا.  این ضربات سریع و دقیق هستند اما به اندازه ضربات موی تای قوی نیستند.


موی تای:

 موی تای نیز مانند کاراته یک سبک از هنرهای رزمی است. در موی تای در هر دو بخش ورزش و دفاع شخصی تمرکز زیادی بر روی استفاده از اندام، آرنج، سینه، زانو و دست به عنوان سلاح می شود. مبارزان موی تای از ضربات آرنج، حرکات سبک بوکس و لگدهای مختلف استفاده می کنند.
یکی از تکنیک هایی که در موی تای وجود دارد کلینچ (clinch) نام دارد، در این حرکت موی تای کار پشت گردن حریف خود را گرفته و به پایین می آورد و سپس با استفاده از زانوی خود به او ضربه می زند. آنها اغلب ضربات پا را با ساق پا می زنند. جنگجویان تایلندی اغلب با ضربه زدن به تنه درختان خود را قوی تر می کنند. بیشتر مدارس تایلندی بر روی کیک بوکسینگ تمرکز دارند.


اویاما در مقابل کبری سیاه

استاد بزرگ کاراته اویاما در سال 1954 در استادیوم لمپین بانکوک با استاد بزرگ موی تای که به "کبری سیاه" شهرت داشت به مبارزه پرداخت و توانست او را با استفاده از تکنیک ها و ضربات کاراته شکست دهد. بر اساس گزارش ها، اویاما به سختی توانسته که او را شکست دهد و مسابقات تا دقایق انتهایی پایاپای ادامه داشته است.
فقدان گزارش های تاریخی در مورد این مسابقه، تعداد زیادی را به شک انداخته است که آیا واقعا این مبارزه انجام شده است یا نه.

 

برچسپ ها :
موی تای کاراته
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha