سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

مقایسه موی تای و کاراته

مقایسه موی تای و کاراته
تاریخ ارسال:۱۳۹۷/۱۲/۱۵ بازدید کنندگان:۴۷۴۱ نویسنده:سامان موسوی

 


کاراته یا موی تای؟ کدامیک بهتر است؟ نکته جالب این است که کاراته امروز یک اصطلاح همه جانبه بوده و یکی از سبک های مختلف رزمی است که در جزیره اوکیناوا در ژاپن بوجود آمده است. این سبک ها عموما ترکیبی از سبک های مبارزه با بومیان اوکیناوا و سبک های مبارزه با چینی ها بودند که منجر به پیدایش فرم های مختلف کاراته شد.


از سوی دیگر، موی تای نیز یکی از سبک های رزمی تایلندی است که به آن Muay Boran می گفتند. احتمالا موی باران تحت تاثیر سبک های مبارزه چینی ها و هنرهای رزمی تایلندی Pradal و Krabi Krabong (هنر رزمی تایلندی مبتنی بر اسلحه) قرار گرفته است.
حال این دو هنر رزمی را با جزئیات بیشتری مورد مقایسه قرار می دهیم.


کاراته در مقابل موی تای


کاراته:

کاراته در درجه اول یک سبک مبارزه است که پرتاب و ارسال سریع، ضربه به زمین، قفل های متحرک و مچ دست ها به میزان خیلی کم آموزش داده می شوند.
ایستادن کاراته معمولا با مشت های مستقیم (مچ دست معکوس) و لگدهای مختلف مشخص می شود. اگرچه سبک های کاراته ضربات آرنج و زانو را آموزش می دهند اما این تکنیک ها معمولا در مسابقات قهرمانی مورد استفاده قرار نمی گیرند. ضربات کاراته طوری طراحی شده اند که بیشترین قدرت را همراه با سرعت داشته باشند. بطور کلی اغلب سبک های کاراته ادعا می کنند که به دفاع از خود مشغول هستند و تمرکز آنها بر پایان دادن به مبارزه با سرعت و بدون آسیب است.
 مبارزات کاراته به دو دسته بدون تماس و با تماس تقسیم می شوند. بطوریکه در مبارزات بدون تماس شخص فقط نشان می دهد که ضربه چگونه به حریف برخورد می کند و در این نوع از مبارزات آسیبی متوجه رزمی کاران نمی شود. اما مبارزات با تماس یا کیوکوشین ضرباتی که زده می شوند به حریف اثابت کرده بسیار قوی هستند.
مبارزان کاراته تمایل دارند با روی پا ضربه بزنند نه ساق پا. این ضربات سریع و دقیق هستند اما نسبت به ضربات موی تای از قدرت کمتری برخوردار هستند.


موی تای

موی تای نیز مانند کاراته یک سبک از هنرهای رزمی است. در موی تای هم هنر دفاع از خود و هم ورزش را یاد می گیرند و تمرکز آنها این است که از اندام هایشان مانند ساق پا، آرنج، زانو و دست به عنوان سلاح استفاده کنند. مبارزان موی تای در زدن ضربات آرنج، ضربات پا و حرکات سبک بوکس بسیار ماهر هستند. با این حال، چه چیزی آنها را جدا می کند؟ توانایی آنها در مبارزه در وضعیت حمله.  آنها این کار را با استفاده از clinch (محکم کردن یا پرچ کردن) انجام می دهند. در واقع پشت گردن حریف را می گیرند و سپس با استفاده از زانوی خود به حریف ضربه محکمی وارد می کنند.
جنگجویان تایلندی نیز برای حفظ دستان خود بیشتر از جنگجویان کاراته شناخته شده اند. مبارزان تایلندی موی تای اغلب با ضربه زدن به تنه درختان سخت خود را قوی تر می کنند. بعضی از مدارس تایلندی قلاب کردن و پرتاب کرن را آموزش می دهند درحالیکه در موی تای بیشتر بر روی کیک بوکسینگ تمرکز دارند.
 

برچسپ ها :
کاراته موی تای
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha