سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

اهمیت ضربات پا در هنرهای رزمی

اهمیت ضربات پا در هنرهای رزمی
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۱۰/۷ بازدید کنندگان:۲۰۰۹ نویسنده:سامان موسوی

ضربات پا سلاح خوبی هم در مبارزات و مسابقات رزمی و هم در دنیای عادی هستند. ازجمله خصوصیات یک ضربه خوب پا می توان به مواردی همچون: سرعت، دقت، زمان بندی، قدرت و قابلیت غافلگیری اشاره کرد. در ادامه، هر یک از این خصوصیات را توضیح می دهیم.

 

سرعت

سرعت نیمی از قدرت است. در واقع تکمیل کننده قدرت است. ضربه هر چقدر هم تکنیکی زده شود، اگر به آرامی به حریف بخورد فایده ای ندارد.

 

دقت

ضربه ما هر اندازه که قوی و سریع باشد اگر به حریف مان برخورد نکند بلااستفاده است. حتی امکان دارد حریف شما از این موقعیت استفاده کرده و به شما ضربه بزند. به همین دلیل دقت، یکی از خصوصیات مهمی می باشد که هر ضربه باید داشته باشد.

 

زمان بندی

زمان بندی هم یکی از خصوصیات مهم یک ضربه خوب می باشد. شما باید تشخیص دهید که چه موقع زمان مناسبی برای زدن ضربه است.

 

قدرت

ضربه ما اگر به حریف هم برخورد کند در صورتیکه قدرت کافی نداشته باشد هیچ فایده ای ندارد. به همین دلیل شما باید بتوانید وزن بدن خود را با ضربات پاهایتان ترکیب کنید تا ضربه سنگینی را وارد کنید. معمولا کسانی که پاهایشان باریک تر است قدرت بیشتری در زدن ضربات دارند.

 

غافلگیر کردن

غافلگیر کردن تکمیل کننده زمان بندی است. شما اگر ضربات خود را در زمانی وارد کنید که حریف تان آماده واکنش نباشد بهترین نتیجه را خواهید دید.

 

ضربات پا

 

بیشتر رزمی کاران حرکات کششی قیمت های بالا و پایین بدن را به صورت جدا انجام می دهند که یک اشتباه بزرگ است. این افراد به ضربات پای خود اهمیتی قائل نمی شوند. در حقیقت برای استفاده از حداکثر قدرت باید ضربه پا را با تمام بدن وارد کنید و این بدان معناست که شما باید از تمامی اجزاء بدن استفاده نمائید و آن را مورد حرکات کششی قرار دهید

حرکات کششی و دورانی ازجمله خصوصیاتی است یک نرمش خوب باید داشته باشد. به صورت سریع و نرم، کمر، قوزک پا، شانه ها و مچ خود را بچرخانید. شما باید حرکات پرشی و چرخشی را که به کشیدگی ماهیچه ها و تاندون ها کمک می کند قبل از انجام حرکات کشی انجام دهید. دیگر حرکات  مفید پیش از تمرین شامل چرخاندن دستها و پاها از طریق حرکات کامل کنترلی با سرعتی آهسته میباشد. انجام ضربات دورانی و مستقیم پا به سمت جلو، پهلو، پشت و همچنین ضربات هلالی داخل و خارج پا موجب افزایش حرکات شده و جریان خون را به تمام نقاط بدن هدایت میکند

به این نکته توجه داشته باشید که همه اعضای بدن شما باید با هم کار کنند. همچنین به دلیل اینکه بدن نمیتواند جدا از فکر و ذهن باشد شما باید فکر و ذهن خود را آزاد و انعطاف پذیر نگه دارید تا بتوانید از انعطاف بدن نیز استفاده کنید. برای ایجاد قدرت، بدن باید کاملاً راحت باشد و وقتی تحت فشار ذهنی و فکری هستید، بدن نمی تواند راحت و آزاد باشد. در نظر داشته باشید که در یک مبارزه واقعی برای شما  فرصتهائی وجود دارد که از مشت و پاهای خود برای ضربه زدن استفاده کنید و  بدون داشتن بدن آماده و فکر انعطاف پذیر، شما این فرصتها را از دست خواهید داد و شما مبارزه را خواهید باخت.

 

ضربه پا

 

اولین هدف هنرجویان افزایش قدرت انفجاری در ضربات پایه جلو، و ضربههای دورانی پا و ضربه پا از پهلو میباشد. متأسفانه بسیاری از مردم سالها آموزش دیده اند و هنوز نمیتوانند به حداکثر قدرت دست پیدا کنند زیرا آنها ضربات پا را به اشتباه آموزش دیده اند. بدون اصول و قواعد صحیح هرگز پیشرفت حاصل نخواهد شد.  بنابراین ارزش دارد، آنها را به طور صحیح دوباره فرا گیرند.

در زمان تمرین زدن ضربات پا به جلو، از پاهای خود به صورت هم زمان استفاده کنید تا ضربه سنگینی  را به حریف خود وارد کنید. بدن خود را به سمت جلو کشیده و زانوی خود را تا جاییکه می توانید بالا ببرید تا بتوانید ضربه را وارد کرده و خود را جمع و جور کنید.  همیشه در تمرین ضربه را تا حد ممکن بالا بزنید سپس در بالاترین نقطه ضربه حداکثر قدرت و سرعت خود را به کار بندید. هنگام ضربه زدن به هدف، کفل خود را به سمت خارج پرتاب کنید و برای وارد آوردن ضربه از این قسمت استفاده کنید. هنگامی که به سمت جلو حرکت میکنید پای ستون به طور طبیعی به سمت خارج و زاویه ۴۵ درجه قرار میگیرد و حرکت ضربه کفل باعث میشود به سمت عقب تکیه نمائید و ستون فقرات حالت هلالی شکل بگیرد.

جهت انجام ضربه دورانی پا  نسبت به هدف به طور عمودی بایستید. زانوی خود را تا حد امکان از پهلو بالا ببرید. بر روی پای ستون خود بهطور ۹۰ درجه تکیه کنید  کفل را چرخانده و به طور افقی ضربه بزنید . هنگام ضربه زدن به عقب تکیه کنید. اما چرخش خود را به طور عمودی بر روی هدف حفظ کنید. بر روی ضربه خود تمرکز کنید تا در عرض نقطه هدف اصابت کند.

در هنگام زدن ضربه از پهلو باید در برابر هدف عمودی بایستید و زانوی خود را تا حد امکان بالا ببرید به سمت جلو یا کنار سپس پای خود را باز کنید و بر روی پای ستون زاویه ۹۰ تشکیل دهید. لگن خود را به سمت جلو هدایت کنید و با انتهای پای خود به هدف ضربه بزنید. هنگام ضربه زدن به پای عقب تکیه کنید اما نسبت به هدف چرخش نکنید. بسیاری از هنرجویان قدرت انفجاری خود را با انجام چرخش لگن به سمت داخل محدود می کنند.

به خاطر داشته باشید حالتی که در بالا شرح دادیم برای موقعیتهای بهینه بدن میباشند. در مبارزه شما باید از هر حالتی که مؤثر است استفاده کنید. برای مثال بهتر است ضربات را پائینتر بزنی تا بالا. اگرچه در تمرین ضربات را بالا بزنید خواهید فهمید که بدن شما برای ضربه زدن در ارتفاع در یک لحظه خاص بهترین حالت را دارد.  حالتهای پایی را که توصیه میکنیم در تمرین از آن استفاده کنید.

برچسب ها: انواع ضربات در هنرهای رزمی تمرینات کششی ضربات پا
پست های مشابه

نظرات کاربران

Mis در تاریخ ۱۳۹۸/۴/۱۹ [۱۲:۵۱:۱۷ AM]

بنظرم پا در هنرهای رزمی بدرد نمیخوره ولی مشت زدن واقعا مهارت میخواد و حرفه ایی تره

ارسال نظر
Captcha