سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

مبانی دفاع شخصی

مبانی دفاع شخصی
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۵/۱۲ بازدید کنندگان:۵۷۶ نویسنده:سامان موسوی


در هنگام مواجه با درگیری ها همیشه باید اولویت شما این باشد که به وضعیت قرمز نرسید، اما مواقعی ممکن است که مجبور شوید برای حفظ جان خود به طور فیزیکی از خودتان دفاع کنید. من به هیچ وجه شما را به ایجاد درگیری فیزیکی که همان نقطه قرمز است دعوت نخواهم کرد، اما می توانم چند نکته و ترفند ساده را به شما یاد دهم که در شرایطی که مجبور به برخورد فیزیکی شدید حداقل کمی هدفمند تر از یک فرد عادی رفتار کنید.


به یاد داشته باشید که هیچ مبارز حرفه ای و متخصص دفاع شخصی عاقلی از ایجاد یک درگیری واقعی و خطرناک استقبال نمی کند. زیرا این شخص می داند که در درگیری های خیابانی هیچ کس، حتی یک فرد آموزش دیده نیز کاملا در امان نیست. حاضرم که با شما در مورد اینکه اغلب رزمی کاران وقتی در یک درگیری واقعی گرفتار می شوند به راحتی شکست خواهند خورد شرط ببندم. پس باز هم تاکید می کنم هدف اصلی شما در دفاع شخصی حتی اگر دوره های عملی آن را گذرانده و یا در رشته های رزمی سررشته داشته باشید باید این باشد که از درگیری فیزیکی اجتناب کرده و تا حد امکان به وضعیت قرمز نرسید. در ادامه کارهای مهمی که در مبارزات خیابانی باید انجام دهید را به شما آموزش خواهیم داد:


عملکرد قاطعانه

به شما پیشنهاد می کنم که وارد درگیری فیزیکی نشوید ولی اگر وارد آن شدید قاطعانه و سریع عمل کنید. تفکر در مورد پیامدهای احتمالی ضربه شما مثل آسیب دیدگی شدید طرف مقابل و پیامدهای حقوقی و قانونی آن مربوط به قبل از تصمیم به عمل است، اما وقتی تصمیم گرفتید دیگر قاطعانه عمل کنید.


داشتن فاصله ایمن

سعی کنید که همیشه فاصله تان را با حریف خود حفظ کرده و در صورتیکه او از خط قرمز شما رد شد  آماده واکنش سریع باشید. بعضی از اوقات در این شرایط حساس و خطرناک اگر حس می کنید که حمله او قطعی است پیشدستی کردن در حمله فکر بدی نیست. چون طرف مقابل پس از حمله طبیعتا انتظار عکس العمل از طرف شما را دارد و از نظر ذهنی برای آن آماده است. اما قبل از اقدام، طبیعتا انتظار حمله ای از طرف شما را ندارد و اگر با آن مواجه شود احتمال غافلگیر شدن او بالاست.


طرز درست ایستادن

در زمانی که در خطر بوده و منتظر واکنش از جانب حریف خود هستید به هیچ عنوان در شرایطی مثل پاهای جفت شده نایستید. ایستادن با پاهای نزدیک به هم بدترین نوع ایستادن در درگیریاست زیرا به راحتی و با یک فشار، هل دادن، یا کشیدن توسط حریف، تعادلتان به هم خواهد خورد.
سعی کنید طوری باشید که پاهای تان به صورت عرضی و هم طولی کمی از یکدیگر فاصله داشته باشند. برای مثال می توانید پاهایتان را به اندازه عرض شانه هایتان باز کنید، سپس یکی از پاهای خود را بسته به اینکه چپ پا هستید یا راست پا به اندازه دو برابر عرض شانه های خود به عقب ببرید.
با این کار هم تعادل شما حفظ خواهد شد و هم برای عکس العمل های سریع در مواجه با خطرات آماده خواهید بود. مثلا زمانی که طرف مقابل قصد دارد شما را به سمت خودش بکشد، شما می توانید کمی فاصله پاها را از هم بیشتر کرده و سپس با خم کردن زانوی عقبی، بیشتر وزن خود را روی پای عقب بیاندازید و زمانی که می خواهد شما را به سمت عقب هل بدهد، با خم کردن زانوی پای جلویی، بیشتر وزن خود را روی پای جلو بیاندازید. اگر به درستی این انتقال وزن را انجام دهید، کار برای طرف مقابل هرچقدر هم که از شما قوی تر باشد، مشکل خواهد شد.


داشتن آمادگی ذهنی در مورد آسیب دیدگی

شما باید به این نکته آگاه باشید که ضربه زدن به یک شخص با ضربه زدن با کیسه بوکس بسیار متفاوت است، زیرا او هم متحرک است و هم اینکه تلاش خواهد کرد که از خود دفاع کند. در یک درگیری فیزیکی، وقتی شما با عضوی از بدنتان به طرف مقابل ضربه می زنید، احتمال اینکه آن عضو شما هم آسیب ببینید بالاست. فیلم های تخیلی رزمی را فراموش کنید! برخی از بوکسورهای حرفه ای بوده اند که وقتی بیرون از رینگ درگیر شده و با مشت به طرف مقابل حمله کرده اند، انگشتانشان شکسته است ، پس از لحاظ روانی خودتان را آماده کنید ممکن است هنگام ضربه زدن، همان عضوی که با آن ضربه می زنید هم آسیب ببیند!


ضربات خود را به صورت هدفمند بزنید

هنگامیکه وارد یک دعوای خیابانی شدید باید یکی از اولویت های مهم شما این باشد که ضربات خود را به صورت هدفمند بزنید. بیشتر کسانی که مورد حمله قرار می گیرند فقط به تقلا کردن، دست و پا زدن و مشت و لگد زدن های بی هدف مشغول می شوند که عموما نتیجه ای جز تحلیل رفتن انرژی و در نهایت مجبور به تسلیم شدنشان ندارد. شما باید با تمام قوایتان حتی اگر ضربه ها را درست و اصولی اجرا نمی کنید مصرف کنید .

همانطور که می دانید بعضی از اعضای بدن انسان نسبت به دیگر اعضا آسیب پذیرتر هستند، علاوه بر آن نقاطی در بدن ما هستند که نسبت به ضربه یا فشار بسیار حساس هستند. در یک مبارزه، با ضربه زدن به این نقاط یا اعضاء می توان نتیجه بهتری گرف
 

برچسب ها: آموزش دفاع شخصی دفاع شخصی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha