سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

ورزش هوازی چیست و چرا باید آن را انجام دهیم؟

ورزش هوازی چیست و چرا باید آن را انجام دهیم؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۳/۴/۳۰ بازدید کنندگان:۱۲۹۹ نویسنده:سامان موسوی

 

تعریف ایروبیک:

استفاده از تعدادی از عضلات، به صورت منظم، به مدت 15 تا 20 دقیقه یا بیشتر به طوری 60 تا 80 درصد ضربان قلب افزایش یابد.

فعالیت های ایروبیک به بخش هایی رتبه بندی شده است. فعالیت های هوازی شامل: پیاده روی، دوچرخه سواری، آهسته دویدن، شنا، کلاس های ایروبیک و اسکی می باشد.فعالیت های غیر هوازی در مدت زمان کوتاه و با شدت بالایی انجام می شوند. فعالیت های غیر هوازی عبارتند از: اسکی رو به پایین، وزنه برداری، دو سرعت، سافت بال و فوتبال.

هوازی به معنی با هوا یا اکسیژن می باشد. اگر حین ورزش بتوانید یک مکالمه کوتاه داشته باشید و حرف بزنید آن ورزش غیر هوازی و اگر در ورزشی هنگام صحبت کردن نفس نفس می زنید آن ورزش هوازی می باشد. هنگام انجام ورزش های هوازی سریع تر خسته خواهید شد و به احتمال زیاد بعد از ورزش عضلات شما درد می کنند.

 

مزایای قلبی عروقی

در ورزش ایروبیک فعالیت قلب وریه ها برای افزایش اکسیژن بدن بیشتر می شوند. ورزش به تنهایی نمی تواند در پیشگیری یا درمان بیماری های قلبی مفید باشد. بلکه می تواند عاملی باشد برای کاهش خطرات. نمونه هایی از خطراتی که می توانند برای شما خطرناک باشند عبارتند از: فشار خون بالا، مصرف سیگار و سطح کلسترول بالا خون.

 

مزایای اضافی ورزش هوازی

علاوه بر مزایای قلبی و عروقی، مزایای دیگر ورزش های هوازی عبارتند از:

  • کنترل چربی بدن (ورزش آئروبیک همراه با تمرینات قدرتی و یک رژیم غذایی مناسب، چربی بدن را کاهش می دهد)
  • افزایش مقاومت در برابر خستگی و داشتن انرژی اضافی
  • افزایش توده بدن بدون چربی
  • کاهش تنش و کمک در خوابیدن
  • افزایش قدرت بدنی
  • مزایای روانی: ورزش باعث بهبود خلق و خو، افسردگی و اضطراب را کاهش می دهد.

 

اجتناب از منحنی هوازی

زمانی که شما شروع به ورزش می کنید منحنی هوازی رخ می دهد. هنگام انجام ورزش هوازی هدف این است که شدت ضربان قلب خود را در طول جلسه حفظ کنیم.این کار ماهیچه های قلب را قوی تر می کند باعث می شود کالری بیشتری بسوزانیم . در ورزش هایی مانند دوچرخه سواری، دو یا شنا به مرور زمان از سرعت ورزش کاران کاسته می شود و برای رسیدن به نقطه پایان باید تلاش بیشتری بکنند و فشار مضاعفی به خود وارد کنند به طوری که وقتی آنها به خط پایان نزدیک می شوند سرعت آنها نسبت به اول مسابقه خیلی کم شده است.

 

کلاس های ایروبیک

در کلاس های ایروبیک، شما می توانید حرکات را با شدت کم یا زیاد انجام دهید. کم یا زیاد بودن میزان شدت به توانایی و آمادگی عضلات شما بستگی دارد. در کلاس ایروبیک باید از سطوح پایین تر شروع کرده و به مرور زمان و بسته به شرایط جسمانی و عضلانی خود آن را افزایش دهید.

اگر در کلاس ایروبیک هنگام انجام ورزش های هوازی بیش از حد خسته شدید باید ورزش را قطع کرده و به آرامی شروع به حرکت کنید تا آرام تر شوید و بتوانید دوباره شروع بکار کنید. در چنین حالاتی هرگز ننشینید یا دراز نکشید زیرا بدن شما در حال فرستادن خون اضافی به عضلات است و توقف ناگهانی می تواند منجر به گرفتگی عضلانی و سرگیجه شود( به این دلیل است که در کلاس های ایروبیک در پایان تمرینات بخشی به نام سرد کردن دارند)

برای حفظ تناسب اندام شما باید ورزش های هوازی را حداقل 3-4 بار در هفته انجام دهید.

 

برچسب ها: آمادگی جسمانی بدن سازی تناسب اندام چربی سوزی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha