سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

ورزش پیلاتس چه ورزشی است؟

ورزش پیلاتس چه ورزشی است؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۳/۱۲/۱۱ بازدید کنندگان:۱۴۶۴ نویسنده:قاسم نژاد


ورزش پیلاتس ورزشی است که توسط جوزف پیلاتس ( Joseph Pilates) بنیان گذاری شده است و بر روی پیشرفت تعادل بدن از طریق استحکام قسمت مرکزی بدن، انعطاف پذیری و آگاهی به منظور حرکات دلپذیر و مطبوع تایید می کند. این ورزش از لحاظ تعادل بین ذهن و بدن بسیار شبیه یوگاست.

پیلاتس، یکی از محبوب ترین ورزش ها

پیلاتس برای افراد سالخورده

در واقع، یکی از بهترین مزایای پیلاتس این است که برای همه افراد خوب است. ورزشکاران و رقاص ها پیلاتس را دوست دارند، افراد سالخورده، زنان حامله و همه افراد با توان فیزیکی مختلف نیز این ورزش را انجام می دهند.

پیلاتس روشی انطباق پذیر است.

تغییر شکل (کنترولوژی) حرکات پیلاتس، کلید موفقیت این ورزش برای افراد متفاوت است. تمام تمرینات آن اصلاح شده است تا ورزشی امن و پرشور را برای افراد با سطوح متفاوت شود.

تقویت و استحکام مرکز بدن

انجام حرکات پیلاتس به وسیله قلاب

اساس ورزش پیلاتس، استحکام قسمت مرکزی بدن است. عضلات مرکزی بدن، عضلات عمیق داخلی مربوط به بخش های  شکم و پشت می باشند. عضلات مرکزی با تمرینات پیلاتس قوی می شوند و به صورت هماهنگ با عضلات سطحی تر تنه برای تقویت ستون فقرات و حرکات کار می کنند.


شما با تقویت عضلات مرکزی بدن، از طریق پیچ و تاب خوردن کامل استحکام و پایداری بدن را توسعه می دهید. این حرکت (پیچ و تاب خوردن)، یکی از روش های پیلاتس برای کمک به افرادی است که کمر درد دارند. وقتی تنه (قسمت مرکزی بدن بدون دست و پا و سر) به طور مناسبی استوار باشد، فشار روی کمر کم می شود و بدن قادر به حرکت آزادانه و موثر می شود.

شش اصول پیلاتس:

  • مرکزگرایی
  • کنترل
  • تحرک
  • تنفس
  • دقت 
  • تمرکز

این شش اصول عناصر اصلی تمرینات پیلاتس با کیفیت بالا می باشند. در ورزش پیلاتس همیشه بر کیفیت حرکات بیشتر از کمیت آنها تاکید شده است، همان طور که می بینید برخلاف بسیاری از ورزش های دیگر،  این ورزش شامل تکرار های زیاد برای هر حرکت نیست. در عوض، هر حرکت به طور کامل و با دقت انجام می شود و نتایج قابل توجهی در مدت زمان کمتری به دست می آید.

پیلاتس ورزشی منحصربه فرد

 

تقویت مرکزی و استحکام تنه با رعایت شش اصول پیلاتس، این ورزش را از انواع دیگر ورزش ها متمایز می کند. برای مثال، در وزنه برداری توجه زیادی به تقویت بازوها یا پاها می شود، بدون در نظر گرفتن این حقیقت که این بخش ها در ارتباط با قسمت های بدن هستند. در شنا و دویدن نیز روی بازوها و پاها و تاحدی هم روی قسمت مرکزی بدن تاکید می شود. درنتیجه افرادی در ورزش موفق می شوند که روی عضلات مرکزی بدنشان کار کنند، اما این نگرش در ورزش پیلاتس از همان ابتدا آموزش داده می شود و یک اصل کلی در این ورزش است.

حصیر(مت) و تجهیزات

تمرینات پیلاتس هم روی حصیر، هم روی سطح زمین انجام می شوند. حصیر پیلاتس توسط جوزف پیلاتس ابداع شده است. در تجهیزات ورزش پیلاتس عموما از قلاب ها (قرقره) و مقاومت وزن بدن استفاده کنندگان در برابر دستگاه و سطوح مدرج جهش استفاده می شود. این دستگاه ریفورمر احتمالا شناخته شده ترین قطعه دستگاه مقاومت است که شما در کارگاه پیلاتس با آن روبه رو می شوید.

جوزف پیلاتس بنیان گذار ورزش پیلاتس

جوزف پیلاتس در حال تمرین با شاگردانش


ورزش پیلاتس در دهه ی 1920 میلادی توسط جوزف پیلاتس بنیان گذاری شد. این ورزش در ابتدا به عنوان یک برنامه آمادگی جسمانی (توانبخشی) برای زندانیان جنگ به کار می رفت، اما بعدها به ورزشی برای رسیدن به بالاترین سطح تناسب اندام تبدیل شد.

ورزش پیلاتس را شروع کنید.

این ورزش را می توان به بهترین نحو هم از طریق کلاس های مخصوص و هم از طریق تمرینات خانگی یاد گرفت. شما می توانید بدون معطلی و وقت تلف کردن این ورزش را شروع کنید.

 

برچسب ها: انعطاف پذیری تناسب اندام آمادگی جسمانی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha