سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

آیا تکنیک های هنرهای رزمی در مبارزه واقعی مفید هستند؟

آیا تکنیک های هنرهای رزمی در مبارزه واقعی مفید هستند؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۲/۲۰ بازدید کنندگان:۱۴۳۷ نویسنده:سامان موسوی

منظور از "مبارزه واقعی" در این سوال، نزاع و درگیری های خیابانی می باشد نه یک مسابقه رزمی قانون مند. گاهی اوقات در بخشی از جهان افرادی در بازیی شکست می خورند که هرگز آن را تجربه نکرده اند یا حداکثر چند بار آن را در زندگی خود تجربه کرده اند. آیا فکر می کنید کسانی که همه چیز را تمرین می کنند بیشتر از دیگران در یک بازی واقعی موفق می شوند؟

 

تکنیک های هنرهای رزمی تکنیک های مبارزه می باشند و اگر در مبارزه مفید نباشند تکنیک هنر رزمی به شمار نمی آیند. حال این سوال پیش می آید که آیا تکنیک های هنرهای رزمی در یک دعوا و نزاع خیابانی به دردتان می  خورد یا نه؟ چه چیزی درباره جنبه روانی هنرهای رزمی می دانید؟ آیا هیچ ارزشی در مبارزه دارند؟

 

مزایای روانی زیادی در مورد هنرهای رزمی در انواع مقالات و کتاب ها نوشته شده اند. از مزایای روانی هنرهای رزمی می توان به مواردی همچون: به دست آوردن اعتماد به نفس، بدست آوردن نظم و انضباط، پشتکار و شخصیت سازی اشاره کرد. بطور کلی کسی که برای فکر کردن به هر موضوعی زمان می گذارد موفق تر از کسی است که کمتر فکر می کند. بنابراین اگر شما زمان زیادی را صرف تمرین کردن، خون ریختن، عرق کردن و اشک ریختن  برای یادگیری و تکمیل تکنیک های مبارزه ای کنید باز هم باید زمان زیادی را صرف فکر کردن به این نکته کنید که شما به عنوان یک خلبان، آشپز، مامور پلیس و یا هر شغل دیگری که دارید چطور می توانید در نزاع های خیابانی زنده بمانید و بتوانید از خود دفاع کنید.

 

تکنیک دفاع شخصی

 

منظور من این است که اگر شما تکنیک های واقعی هنرهای رزمی را نمی دانید و آن را فرانگرفته اید باز هم باید زمانی را صرف فکر کردن به این نکته کنید که در مبارزات خشن خیابانی چطور می توانید از خود دفاع کنید. من قبلا نمی توانستم بدون نگاه کردن به دست افراد غریبه از کنار آنها عبور کنم. اجازه بدهید مثالی بیاورم که فکر میکنم برای بسیاری از شما اتفاق افتاده باشد. چند با در هنگام تماشای فیلم های رزمی توانسته اید آنچه را که اتفاق افتاده از قبل پیش بینی کنید؟ چرا این اتفاق افتاده است ؟ به این دلیل اتفاق افتاده است که شما ساعات زیادی را به تماشای چنین فیلم هایی اختصاص داده اید. کسی که زمان زیادی را صرف مشاهده، تمرین، تجذیه و تحلیل افراد از راههای مختلف می کند می تواند در نزاع های خیابانی نسبت به دیگر افراد کمتر صدمه ببیند. متخصصان هنرهای رزمی شکست ناپذیر نیستند اما مطمئنا شانس بیشتری دارند.

 

همه ما  می دانیم که تفاوت های زیادی میان یک دعوای خیابانی با مبارزه های رسمی رزمی وجود دارد. در بسیاری از مواقع کسانی که پیروز بسیاری از مبارزات رسمی بوده اند، در یک دعوای خیابانی ساده شکست خورده اند. دلیل این امر نیز مشخص است، در میدان مبارزات رسمی، قانون حاکم است و هر طرف مبارزه تنها مجاز به انجام برخی از حرکات تعریف شده است. اما در یک دعوای خیابانی هیچ قانونی حاکم نیست و کسی که بیشترین تجربه را در این زمینه را داشته باشد، همیشه می تواند پیروز این میدان باشد.

مبارزه در رینگ یا زمین مبارزه، داری قوانین داوری خاصی است و در چهارچوب بایدها و نباید های تعیین شده زیر نظر مربی اجرا می شود. اجازه حرکات ناجوانمردانه را ندارید و همیشه به یاد دارید این یک مبارزه است نه یک خصومت شخصی، شما با قاتل پدرتان مواجه نیستید بلکه او هم یک ورزشکار مثل خودتان است. حق ندارید به بیضه های او ضربه بزنید، او را گاز بگیرید، موهایش را بکشید، برای کنترل او گوش هایش را بکشید، قبل از علامت داور حمله کنید، قرار نیست به روی او چاقو بکشید، قرار نیست همراه با دوستانتان بر سر او بریزید و او را کتک بزنید، هیچ حریفی قد و هیکلش برگتر از شما نیست و همه چیز مساوی انتخاب شده است.

 

 

دفاع شخصی

 

 

 اما دعوا در خیابان چیز دیگری است، ممکن است چند نفر یک نفر را کتک بزنند، چاقو کشی کنند، مستقیم به بیضه شما ضربه بزنند و یا چند نفر که هیکلشان بزرگ تر از شما است و از شما قوی تر هستند شما را کتک بزنند. اصلا قد و هیکل مهم نیست.

 پس چگونه انتظار دارید با ورزش در یک باشگاه و فقط چند ساعت تمرین در هفته بتوانید در خیابان ( منظور از خیابان، مکانی خارج از قوانین رینگ مسابقات است. مثل محل کار ، مدرسه ، مغازه و .... ) با خیال راحت راه بروید و به استناد به دانسته های خود با خیال با خیال راحت بگویید: " اگه برای من مشکلی پیش آمد به راحتی آن را کنترل  میکنم ".

 

دفاع شخصی به معنای دفاع از خود بدون داشتن هیچ پشتیبانی می باشد. هدف ما در دفاع شخصی، در درجه اول دفاع از خود در برابر حملات دیگران و جلوگیری از آسیب دیدگی ما می باشد. پس دفاع شخصی فقط این نیست که شما با اجرای چند حرکت مانند فیلم های رزمی یک تنه از پس ده ها نفر بر بیایید .
در پایان دوباره این نکته را یادآوری میکنم که مبارزه در باشگاه با مبارزه خیابانی کاملا متفاوت است. شما می توانید با تکیه بر تکنیک ها و آموخته هایی که در باشگاه می آموزید در نزاع های خیابانی هم از خود دفاع کنید مگر آنکه بیشتر بر روی آن ها تمرکز و تحقیق کنید و خود را در موقعیت های مختلف قرار داده و شرایط را تجذیه و تحلیل کنید. اما به یاد داشته باشید که در درجه اول سعی کنید خود را از چنین درگیری هایی دور نگه دارید تا مجبور نشوید دست به این کارها بزنید.

برچسب ها: آموزش مبارزه دفاع شخصی سبک های هنر های رزمی مبارزات خیابانی مبارزه
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha