سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

اشتباهاتی که ممکن است در حین تمرینات انجام دهیم

اشتباهاتی که ممکن است در حین تمرینات انجام دهیم
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۶/۷ بازدید کنندگان:۴۲۰ نویسنده:سامان موسوی

در صورتی که می خواهید خودتان مربی خودتان باشید و یک برنامه تمرینی برای خود درست کنید بهترین کار این است که قبل از هر چیزی این اشتباهات را از برنامه ورزشی تان پاک کنید. در این مقاله قصد داریم اشتباهات معمولی که بیشتر ورزشکاران حین تمرینات ورزشی مرتکب می شوند را نام برده و در مورد رفع آنها پیشنهاداتی ارائه دهیم.


هیچ کسی نمی تواند به اندازه خودتان از بدن تان آگاهی داشته باشد. به همین دلیل اکثرا افراد تمایل دارند که برنامه تمرینی متناسب با توانایی های خودشان طراحی کنند و فکر می کنند که با تغییر دادن تمرینات از پیش تعیین شده می توانند در مدت کوتاهی بهترین نتیجه را از آن ها کسب کنند. حال به ذکر اشتباهات رایج در تمرینات ورزشی می پردازیم.


اشتباه اول- تمرین کردن بیش از اندازه

این اشتباه جزء شایع ترین اشتباهاتی می باشد که اکثرا افراد تازه وارد و آماتور آن را انجام می دهند. ممکن است فکر کنید که یک تمرین خاص را نباید کمتر از 5 ست در روز انجام دهید. ولی در اصل برای ورزشکاران بخصوص افراد آماتور و مبتدی انجام دادن دو تا سه ست از تمرینات کافی است و نیازی نیست که بیشتر از آن را انجام دهند. متخصصان حوزه ورزش در تحقیقاتی که انجام دادند به این نتیجه رسیدند که در صورتی که فردی بیش از اندازه به بدنش فشار وارد کند علاوه بر اینکه عضلاتش تحلیل خواهد رفت در آینده نیز مشکلات جسمانی زیادی گریبان او را می گیرد.
متخصصان عقیده دارند که ورزشکاران باید بهترین نتیجه را با کمترین هزینه ممکن به دست بیاورند. به این معنی که جهت بوجود آمدن عضلات حجیم نباید متحمل زیان سنگینی بشوید به همین دلیل بهتر است که تمرینات را در تعادل انجام دهید. متخصصین بر این باورند که برای اینکه افراد از مشکلات ناشی از این اشتباه در امان بمانند بهتر است بسته به توانایی که دارند در هر وعده تمرینی 10 تا 16 ست تمرین کنند.


اشتباه دوم- متمرکز شدن فقط بر روی یک تمرین

احتمال دارد افرادی را دیده باشید که قسمتی از بدنشان بسیار خوش فرم و ورزشی است ولی بعضی از قسمت ها معمولی می باشد. به عنوان مثال بالا تنه یک نفر عضلانی باشد ولی پایین تنه او بسیار ضعیف و لاغر باشد. این اشتباه در ورزش بدنسازی بسیار رایج تر است. بیشتر اشخاص که تازه تمرین کردن در باشگاه را شروع می کنند فکر می کنند که فقط باید بر روی عضلات بالا تنه شان متمرکز شوند و از عضلات پایین تنه چشم پوشی کنند.
بهترین کار این است که تعادل را رعایت کرده و بر روی تمامی عضلات بدنتان کار کنید. زیرا اگر این کار را نکنید علاوه بر اینکه زیبایی بدنتان به هم می ریزد مشکلات زیادی نیز در دوران پیری برای مفاصل تان (قسمت هایی ضعیفی که کمتر روی انها متمرکز شده اید و کار کرده اید) پیش می آید.


اشتباه سوم- گرم نکردن بدن

شما باید قبل از اینکه بر روی قسمت خاصی از بدنتان تمرین کنید باید تمرینات مربوط به گرم کردن را انجام دهید. به این منظور می توانید برای گرم کردن خود ست اول را با وزنه و فشار کمتری انجام دهید. مثلا در صورتیکه می خواهید حرکت سرشانه را انجام دهید باید قبل از شروع حرکت کمی حرکت کششی مخصوص این عضو انجام دهید و سپس حرکت با فشار کم برای ماهیچه های این بخش انجام شود.


اشتباه چهارم- درک نکردن آناتومی بدن

اکثر ورزشکاران بر این نکته آگاهی ندارند که بدنشان طوری است که نباید بعضی از اندام ها با هم درگیر شوند زیرا از پرورش و بهره وری زیاد آن جلوگیری می کنند. به این منظور پیشنهاد می کنم که از انجام دادن حرکات زیر با هم خودداری کنید:

•    هرگز روز پس از انجام حرکات سینه ، حرکات شانه را انجام ندهید .

•    پس از انجام حرکات اسکات و لیفت به پایین کمر فشار نیاورید


•    برای حرکاتی مانند بارفیکس و پرس سینه قدرتی که نیاز به نیروی بسیار زیادی دارند سوپر ست در نظر نگیرید.


اشتباه پنجم- نداشتن حوصله

شما هیچوقت نباید انتظار داشته باشید که یک شبه به تمامی اهداف ورزشی خود دست پیدا کنید. عضله سازی فرآیندی زمان بر است و برای رسیدن به آن باید صبر و تحمل داشته باشید. پس شما تمرینات خود را انجام دهید و طبق معمول پیش بروید و منتظر نتایج بلند مدت آن بمانید.
 

برچسب ها: بدن سازی تمرینات قدرتی تمرینات استقامتی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha