سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

در محل کار خود خواب آلوده هستید؟ تمرینات هوازی را انجام دهید

در محل کار خود خواب آلوده هستید؟ تمرینات هوازی را انجام دهید
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۵/۲۶ بازدید کنندگان:۳۴۵۸ نویسنده:سامان موسوی

به گفته محققان، اگر علرغم اینکه در شب به اندازه کافی خوابیده اید اما در محل کار خود احساس خواب آلودگی می کنید و بیدار ماندن برایتان بسیار سخت است، برای رفع این مشکل تمرینات ایروبیک را انجام دهید. آیا برای شما هم پیش آمده که در محل کار خود چرت بزنید؟ بر اساس تحقیقات جدیدی که صورت پذیرفته، شما تنها نیستید!

یافته ها نشان می دهند که ورزش، سطح پروتئین را کاهش می دهد، در نتیجه منجر کاهش خواب آلودگی شما می شود. این مطالعه شامل افرادی است که پرخواب می باشند و شب گذشته زیاد خوابیده اند ولی در طول روز احساس خواب آلودگی مفرط می کنند.  این مقاله نشان می دهد که "شناسایی این نشانگرهای زیستی، همراه با درک جدیدی از نقش ورزش در کاهش این اختلال، پیامد های بلقوه ای در درمان اختلالات مربوط به افسردگی دارد. کسانی که از این اختلال رنج می برند مجبورند که بارها و بارها در طول روز بخوابند. این خوابیدن ها ممکن است در زمان های نا مناسبی مانند محل کار، در طول خوردن یک وعده غذایی و یا هنگام گفتگو با یک نفر اتفاق بیفتد.

موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی (NINDS) در این مورد می گوید که " یکی از مشکلاتی که بعد از بیدار شدن از یک خواب طولانی برای اکثر افراد پیش می آید این است که به محض بیدار شدن احساس گیجی می کنند". از دیگر علایم و عوارض آن می توان به اضطراب، افزایش التهاب، کاهش انرژی، بی قراری، فکر کند، گفتار آهسته، از دست دادن اشتها، توهم، و مشکل حافظه اشاره کرد. یکی دیگر از مهمترین عوارض خواب آلودگی در محل کار این است که کارایی و بهره وری شما به شدت کاهش می یابد و آنچنان که باید نمی توانید تمرکز کنید و باعث ایجاد مشکلاتی برای شما شود.

بر اساس مطالعات انجام شده، 60 درصد از کارمندان حداقل یک بار در هفته در محل کارشان چرت می زنند و احساس خواب آلودگی می کنند. مشکلات خواب آلودگی فقط مختص محل کارتان نیست، بعضی مواقع هنگام رانندگی که خواب آلوده می شوید، تمرکزتان را از دست خواهید داد و باعث می شود نتواند در مواقع استرس زا عکس العمل سریع و درستی را از خود نشان دهید. دلیل بیشتر این خواب آلودگی ها، بی خوابی یا نداشتن خواب با کیفیت در شب می باشد. بر طبق تحقیقاتی که بر روی افرادی که در محل کار خود احساس خواب آلودگی می کنند انجام شد هر کدام از آنها دلایلی برای بی خوابی یا کیفیت پایین خوابشان ارئه کردند. از جمله این دلایل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

  • دمای اتاق خواب بیش از حد بالا یا پایین بوده، به همین دلیل به طور کامل به خواب نرفته اند.
  • عده ای مشکل خوابشان را به همسرشان ربط داده اند.
  • سر و صدای ناخواسته زیاد
  • عده ای از روشن بودن لامپ گله مند بوده اند.
  • عده ای تشک هایشان مشکل داشتند.
  • عده ای به حضور فرزندشان به عنوان عامل بی خوابی خود اشاره کردند.
  • عده ای هم به علت مشکلات پزشکی خواب بدون کیفیتی داشتند.

 

 

همانطور که قبلا گفتیم، بهترین راه برای رفع خواب آلودگی شما انجام ورزش های هوازی یا ایروبیک می باشد. هیچ کس در هنگام ورزش خواب آلود نمی شود و به خواب نمی رود. انجام این تمرینات باعث می شود که انرژی تان افزایش یافته و در نتیجه، حال و هوایتان بهتر می شود. علاوه بر انجام تمرینات ایروبیک، تکنیک های دیگری هم برای مقابله با خواب آلودگی وجود دارند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

 

 

پیاده روی کنید

 

 

انجام پیاده روی سریع باعث افزایش آدرنالین خون‌تان شده و اندورفین‌هایی را که احساس انرژی و هشیاری را در شما برانگیخته می‌سازد در خون‌تان رها می‌کند. هر وقت دیدید پشت میزتان کم کم به خواب می‌روید، یک پیاده روی تند اطراف ساختمان، حال‌تان را عوض خواهد کرد. رئیس‌تان احتمالا نسبت به یک استراحت کوتاه در بیرون، بخشش بیشتری نشان خواهد داد تا اینکه پشت میزتان چرت بزنید. اگر هوای بیرون مناسب پیاده روی نیست، داخل ساختمان هم می‌توانید راه بروید یا چندبار پله‌ها را بالا و پایین کنید .

 

 

از محیط کار خود خارج شوید

 

 

چنانچه نمی توانید پیاده روی کنید، چند دقیقه بیرون آمدن از محیط کار هم می‌تواند برای بیدار و هشیار کردن مغزتان عالی باشد. نور خورشید به بدن شما یادآوری می‌کند که روز است. پردازش طبیعی بدن برای این است که درطول روز هشیار و در طول شب خواب باشید. اگر هوا مناسب باشد می‌توانید در هوای بیرون کمی هم ورزش کنید تا از فوایدش هم بهره‌مند شوید .

 

 

انجام دادن حرکات کششی

 

 

دستان خود را در هم قفل کرده و بدن خود را به سمت جلو، بالا و عقب کشیده و نفس عمیق بکشید. این حرکات را تا دو دقیقه تکرار کنید.

 

 

5 تا 10 دقیقه ورزش های ایزومتریک انجام دهید

 

 

ورزش های ایزومتریک، حرکاتی هستند که در آن ماهیچه های بدن را منقبض و سفت کرده و نگه می داریم. به عنوان مثال بازوی خود را به سمت بیرون کشیده، بالا ببرید و به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه نگه دارید. این حرکات را می توانید با عضلات کتف، سینه، شکم، شانه ها و کمر انجام دهید.

 

 

چای بنوشید

 

 

چای و نوشیدنی های کافئین دار می تواند خستگی و رخوت را برطرف نماید و شما را شاداب سازد. بنابراین توصیه می  کنیم بسته های چای با طعم های مختلف و یک فنجان زیبای مخصوص در محل کار به همراه خود داشته باشید و نوشیدن چای را جزء برنامه های روتین عصرانه خود قرار دهید و از آن لذت ببرید. البته چنانچه می خواهید خواب شبانه خوبی داشته باشید، مصرف چای غلیظ و قهوه را در ساعات نزدیک به غروب کاهش دهید.

برچسپ ها :
استرس آیروبیک برنامه ی خواب پیاده روی تمرینات کششی حرکات کششی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha