سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

توصیه های مهم برای ورزشکاران مبتدی

توصیه های مهم برای ورزشکاران مبتدی
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۱۰/۸ بازدید کنندگان:۹۰۷ نویسنده:سامان موسوی

کسانی که می خواهند ورزش را جهت رسیدن به تناسب اندام و همچنین بالا بردن آمادگی جسمانی انجام دهند باید نکات خاصی را رعایت کنند. ممکن است که نخواهید تبدیل به یک ورزکار حرفه ای شوید اما حتی برای رسیدن به اهداف شخصی تان باید چهارچوب و برنامه مناسبی داشته باشید.


در این مقاله از سایت ژیار آنلاین قصد داریم به ذکر نکاتی بپردازیم که انجام دادن آنها به افراد مبتدی کمک زیادی می کند که پیشرفت بهتر و سریع تری داشته باشند.
 

توصیه اول- خارج شدن از محیط خود

پیشنهاد می کنیم که فعالیت های مختلف را انجام داده و در مسابقات گوناگون شرکت کنید. به انجام دادن کارهایی مانند دیوار نوردی و کوه نوردی که دوست داشته اید آنها را انجام دهید ولی تاکنون نتوانسته اید تجربه کنید بپردازید.
 

توصیه دوم- با اهداف کوچک کار خود را شروع کنید

امکان دارد در همان ابتدای شروع بکار خود در ورزش اهداف بزرگی مانند شرکت در یک ماراتن بین المللی را در سر داشته باشید. اما با این وجود پیشنهاد می کنیم که اهداف کوچک تری را در ذهن تان داشته باشید. مثلا به جای ماراتن روزی چند کیلومتر بدوید و هر روز به میزان آن اضافه کنید.
 

توصیه سوم- داشتن تنوع در تمرینات

برای اینکه از ورزش کردن دلسرد نشوید پیشنهاد می کنم چند نوع ورزش مختلف را انجام دهید. هر روز به تکرار یک برنامه ثابت نپردازید چراکه بدن تان به این برنامه عادت کرده و تمرینات تاثیر آنچنانی در شما ایجاد نخواهند کرد. سعی کنید تمرینات قدرتی و هوازی را نیز در برنامه تمرینی خود قرار دهید.
 

توصیه چهارم- مشورت کردن با پزشک خود

در صورتی که تاکنون زیاد ورزش نکرده اید و یا اینکه سن تان بالای 45 سال است پیشنهاد می کنم که پیش از شروع ورزش با دکترتان مشورت کنید. اطمینان حاصل کنید که مشکل خاصی نداشته و ورزشی را که انتخاب کرده اید به بدن تان آسیب نمی زند. پیشنهاد می کنم در ابتدا مثلا روزی 15 دقیقه به حرکات ساده بپردازید و به مرور مدت زمان و شدت فعالیت ها را افزایش داده و حرکات پیشرفته تر را انجام دهید.
 

توصیه پنج- داشتن تغذیه مناسب

ورزش کردن منجر به افزایش سوخت و ساز بدن شده و درنتیجه میزان کالری که خواهید سوزاند را بیشتر می کند. توصیه می کنم که در طول روز مواد غذایی که دارای کربوهیدرات و پروتئین هستند را مصرف کنید تا نیاز بدن تان تامین شود. علاوه بر این مواد غذایی بانند سیب، کره، بادام زمینی، ماست، تخم مرغ و آجیل را در برنامه غذایی تان بگنجانید.
توصیه ششم- نوشیدن آب به میزان کافی
اگر بدن دچار کم آبی شود عضلات آسیب خواهند دید و همچنین منجر به گرمازدگی و خستگی زودرس خواهد شد. به همین جهت پیشنهاد می کنم که حدودا 2 ساعت قبل از شروع ورزش 2 تا 3 لیوان آب بنوشید و در هنگام ورزش نیز به ازای هر 20 دقیقه تمرین یک لیوان آب بنوشید.
 

توصیه هفتم- انجام دادن تمرینات قدرتی

توصیه می کنم که حتی در صورتیکه هدف شما انجام تمرینات قلبی عروقی است تمرینات قدرتی و استقامتی را هم در برنامه تمرینی خود بگنجانید. این کار سبب می شود که آسیب کمتری ببینید.
 

توصیه هشتم- پوشیدن لباس راحتی

به یاد داشته باشید که در زمان ورزش باید لباس و کفش راحت داشته باشید. به جنس لباس ها توجه کنید، لباس ورزشی شما باید قادر باشد که رطوبت را دفع کرده و از بدن دور کند. به همین جهت توصیه می کنم که از پوشیدن لباس های پنبه ای که آب را جذب می کنند بپرهیزید. همچنین در هوای سرد لازم است که چند لایه لباس بپوشید تا در صورت گرم بودن هوا لباس های اضافی را در بیاورید.
 

توصیه نهم- یاد گرفتن فرم صحیح ورزش

مهم نیست که در چه رشته ورزشی مشغول فعالیت هستید، در صورتیکه فرم درست را رعایت نکنید ممکن است به خودتان صدمه بزنید. برای یادگیری تکنیک ها و نحوه صحیح حرکات از مربیان با تجربه کمک بگیرید. در زمانی هم که در خانه هستید می توانید از ویدیوهای آموزشی ورزشی استفاده کنید.
 

برچسب ها: آمادگی جسمانی آیروبیک پیاده روی ورزش ورزشکاران
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha