سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

تاریخچه ورزش شنا

تاریخچه ورزش شنا
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۴/۳۱ بازدید کنندگان:۴۳۵ نویسنده:سامان موسوی

شنا یکی از قدیمی ترین ورزش ها می باشد که سابقه آن را می توان به هزاران سال پیش نسبت داد. ورزش شنا با دیگر ورزش ها متفاوت بوده و جزء یکی از محبوب ترین ورزش ها به شمار می روید. در این مقاله از سایت ژیار آنلاین قصد داریم به برسی تاریخچه ورزش شنا پرداخته و شما را بیشتر با این ورزش آشنا کنیم.


حرکات شنا

ازجمله حرکات شنا می توان به شنای آزاد، کرال سینه، کرال پشت و پروانه اشاره کرد. حرکت پروانه یکی از سخت ترین حرکات در ورزش شنا محسوب می شود.


شنای آزاد: این نوع شنا که به آن کرال جلو هم گفته می شود محدودیت خاصی برای نحوه انجام دادن حرکات دست و پا ندارد. فقط کافی است که قادر باشید نیمی از بدن تان را بیرون از آن نگه دارید (بجز 15 متر اول و پس از هر دور). این حرکت احتمالاً بهترین حرکت برای افرادی می باشد که تازه شروع به یادگیری شنا کرده اند. شنای آزاد برای 150 تا 180 پوند مایل حدوداً 500  تا 700 کالری در ساعت می سوزاند.


شنای کرال سینه: این نوع شنا دارای حرکاتی مشخص و تعریف شده می باشد که در آن باید شانه ها با آب در یک خط قرار بگیرند و همچنین حرکات دست ها و پاها باید با هم انجام شود و یک عمل را انجام دهند. در این نوع از شنا دست ها از سینه ها دور شده و به دور بدن می گردد. بعد دوباره به جای اولیه باز می گردد (پاها نیز دقیقاً همین عمل را انجام می دهند). اگر با این حرکت یک ساعت شنا کنید، حدود 750 کالری خواهید سوزاند.

شنای پروانه:  در این نوع از شنا دست ها از پشت به طرف هم حرکت خواهند کرد و از بالای سر رد شده و به جلو سر می رسند و سپس به زیر آب خواهند رفت. در شنای پروانه، حرکات پا به صورت دلفینی می باشد. علاوه بر آن در شنای پروانه ماهیچه های شانه به صورت کامل درگیر خواهند شد. این نوع شنا بسیار سخت بووده و معمولا افرادی به سمت آن می روند که تجربه کافی برای انجام آن را در اختیار داشته باشند زیرا شنای پروانه سخت ترین حرکت شنا می باشد. شما با انجام یک ساعت شنای پروانه نزدیک به 800 کالری می سوزانید.

شنای کرال پشت: این نوع از شنا به صورتی انجام خواهد شد که شما به پشت روی آب باشید. در شنای کرال پشت می توانید دست ها و پاهایتان را شبیه شنای آزاد حرکت دهید. در این نوع شنا، شما باید از موقعیت بدنتان در داخل استخر آگاه باشید زیرا زمانیکه به پشت خوابیده باشید قادر نخواهید بود که جلو خود را مشاهده کنید.  شما با یک ساعت تمرین شنای کرال پشت نزدیک 500 کالری خواهید سوزاند.

درصورتیکه تمامی شناهای گفته شده در بالا را می توانید انجام دهید در صورتیکه هدف شما کاهش وزن است باید از شنای پروانه استفاده کنید زیرا کالری بیشتری سوزانده و حجم عضله سازی شما را نیز به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. اما اگر هدف شما از شنا کردن عضله سازی است، باید این ورزش را تا آخرین درجه شدت انجام دهید، اما در زمانی کوتاه تر. در این حالت شما کالری های زیادی نخواهید سوزاند، اما به ساختن ماهیچه کمک خواهید کرد.


نکاتی مهم در رابطه با شنا کردن

 

شناچون شنا در آب انجام می شود باید نکات احتیاطی را در نظر بگیرید. ازجمله مهمترین جنبه های شنا این است که قادر باشید تا نفس تان را تنظیم کنید. زیرا سرتان در اغلب موارد زیر آب بوده و به همین مورد باید تنفس تان را با هر حرکت تنظیم کنید.  حتی برای بعضی افراد الزامی است که این کار را قبل از شروع ورزش کمی تمرین کنند. اگر نتوانید ریتم تنفستان را تنظیم کنید، بسیار برایتان ایجاد مشکل خواهد شد و دیگر نمی توانید فواید چندانی از این ورزش ببرید، چون در این ورزش تنفس و ماهیچه ها با هم کار می کنند.
علاوه بر آن بهتر است قبل از انجام این حرکات برای یک دور کامل، خوب به آن حرکت مسلط شوید. اگر این حرکات را درست انجام ندهید، خیلی زود خسته خواهید شد. اگر حرکات بدنتان با یک نظم هماهنگ انجام شوند، شما قادر خواهید بود که خود را روی ضربان قلبتان متمرکز کرده و بنابراین شدت ورزش را بالاتر ببرید.


شنا کردن چه فوایدی دارد

خوشبختانه شنا دارای فواید زیادی می باشد و دلایل متعددی وجود دارند که می توانند شما را به سمت استخر بکشند. اولین فایده ورزش شنا این است که یک ورزش ایروبیک بوده و برای سلامتی قلب و عروق بسیار مفید است. در صورتی که حرکات را با شدت بالایی انجام دهید همانند آن است که مشغول دویدن با سرعت بالا هستید. اما چون در شنا برعکس دویدن هم عضلات بالا تنه و هم پایین تنه بکار گرفته می شوند می توان گفت که شنا بیشتر از دویدن مفید بوده و نسبت به آن کالری بیشتری را می سوزانید.
از دیگر فواید شنا کردن می توان به افزایش قدرت بدنی خود اشاره کرد. احتمال دارد که فردای اولین روز شنا گردنتان کمی در بدنتان احساس کوفتگی کنید. به این دلیل که از ماهیچه هایتان طوری کار کشـیـده اید که تـا بـه حال کار نکشیده اید و به همین دلیل باعث قوی تـر کردن شانه ها و همین طور ماهیچه های پشتتان می شود.
در آخر، افراد بسیاری شنا را یکی از ورزش هایی تلقی می کنند که استرس و فشارهای عصبی را پایین می آورد. به همین دلیل با شنا کردن نه تنها فواید جسمی عایدتان می شود، بلکه فواید روحی نیز می برید.

شما می توانید ویدیوی آموزش شنا به زبان فارسی را از فروشگاه ژیار آنلاین تهیه کنید.


تجهیزات مورد نیاز برای شنا

 

آموزش شنا


ورزش شنا را می توان جزء ورزش های کم خرج به حساب آورد. شما برای شنا کردن به یک مایو نیاز دارید که می توان آن را چندین بار مورد استفاده قرار بدهید. در صورتی که پول اضافه دارید می توانید یک عینک شنا بخرید تا بتوانید داخل آب را به خوبی ببینید. در صورتیکه آب رفتن توی گوش و بینی هایتان اذیت تان می کند می توانید یک جفت گوش بند و بینی بند بگیرید. کلاه شنا نیز برای افرادی مفید است که می خواهند سرعت خود را افزایش دهند.


شنا را در چه محلی باید انجام داد

برای افرادی که در شهرها زندگی می کنند، استخر تقریباً تنها انتخاب می تواند باشد. اما سعی کنید استخری را انتخاب کنید که به اندازه کافی بزرگ باشد تا همه وقتتان را مشغول دور زدن نباشید.
اگر برایتان مقدور است که در رودخانه یا دریا شنا کنید، تمرین تان بهتر خواهد شد چون موج ها باعث خواهند شد که مقاومت بدنتان بالاتر برود. مزیت دیگری که شنا در رودخانه و دریا دارد این است که شما می توانید نیمی از زمان تان را شنا کرده و بعد باقی آن را به دویدن کنار ساحل بگذرانید. دویدن روی شن های ساحل شدت بیشتری نسبت به دویدن روی تردمیل دارد و همچنین جذاب تر است.
 

برچسب ها: آموزش شنا شنا ایروبیک آبی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha