سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

شنا کردن چه مزایایی دارد؟

شنا کردن چه مزایایی دارد؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۱۰/۱۱ بازدید کنندگان:۸۱۷ نویسنده:سامان موسوی

فواید ورزش شنا به حدی زیاد است و تاثیر مثبتی بر روی سلامت ما می گذارد که باور آن سخت است. شنا بر روی سلامت جسمی و روحی ما تاثیر فوق العاده ای می گذارد. مطلوب ترین حالت هنگامی است که برنامه ورزشی خاصی که متناسب با شیوه زندگی، علایق و شرایط جسمانی تان است را انتخاب کنید، چراکه شما باید از انجام دادن ورزش لذت ببرید.


در صورتی که در فصل تابستان به علت هوای گرم نمی توانید ورزش کنید بهترین گذینه شنا کردن است. این کار نه تنها باعث سرخوشی شما خواهد شد بلکه تاثیر معجزه آسایی بر بدن و از بین بردن چربی اضافه دارد.


راهنمای ورزش شنا

همانطور که گفتیم تاثیر شنا آنقدر زیاد است که باور کردنی نیست. شنا باعث بهبود سلامتی، رسیدن به تناسب اندام، افزایش قدرت، استقامت و انعطاف پذیری می شود. همچنین شنا به عنوان یک ورزش، به حدی با ملایمت با بدن رفتار می کنید که آسیب های ناشی از شنا کرده را به حداقل رسانده است.
همانطور که ممکن است بدانید وزن انسان در آب یک دهم وزن واقعی او می باشد که منجر به شناور شدن او در آب شده و همچنین از شدت ضربات وارد شده بر مفاصل جلوگیری می کند. کمتر بودن وزن انسان در آب برای کسانی که بدنشان آماده نیست مفید بوده و به آنها کمک می کند که راحت تر حرکت کنند. به همین منظور شنا برای افرادی که دارای بیماری آرتروز، مشکلات ناشی از اضافه وزن، بارداری و همچنین کسانی که نمی توانند به ورزش های خشک مشغول باشند بسیار مفید بوده و می توان گفت اولین انتخاب درست آنها می باشد.


شنا کردن چه مزایایی دارد

علی رغم اینکه وزن بدن در آب کم بوده و سبک تر است ولی شنا ورزشی سنگین حساب می شود چراکه تقریبا تمام عضلات اصلی بدن بکار گرفته می شوند. برای مثال شنای کرال سینه، شنای قوباغه و کرال پشت تقریبا از همه عضلات اصلی بدن- شکم، عضلات دو سر و سه سر، عضلات پشت ران و چهار سر استفاده می کند.
شنا علاوه بر اینکه گروه های مختلف عضلانی را بکار می بندد موجب انعطاف پذیری و حفظ نرمی مفاصل به ویژه در قسمت لگن، گردن، شانه، دست و پا خواهد شد. به همین جهت شنا را جزء ورزش های هوازی دسته بندی می کنند زیرا چند دور شنا بیش از 3 دقیقه زمان خواهد برد و همچنین مقدار اکسیژن مصرفی عضلات بسیار زیاد خواهد بود.
از دیگر مزایای شنا می توان که کاهش فشار خون اشاره کرد که آن هم منجر به کاهش احتمال سکته خواهد شد. شنا باعث بالا رفتن توان قلب شده و مقدار خون پمپ شده به وسیله بدن را افزایش می دهد. علاوه بر این با افزایش جریان خون در ریه، منجر به سوزاندن بیشتر کالری خواهد شد.


در کل می توان مزایای شنا را در موارد زیر دسته بندی کرد:

•    بهبودی قدرت و انعطاف پذیری بدن
•    باعث افزایش استقامت شده و تعادل عضلانی را نیز بهتر می کند (به همین جهت ورزشکاران حرفه ای در ورزش های دیگر هم گاهی اوقات به ورزش شنا می پردازند)
•    منجر به قدرتمند شدن قلب خواهد شد.
•    تناسب اندام را بهبود می بخشد.
•     جریان خون را بهبود می بخشد.
•    وزن بدن را کنترل می کند.
•    اضطراب و تنشهای روحی را کمتر می کند.
•     باعث بالا رفتن انرژی خواهد شد.
 

برچسب ها: آموزش شنا ایروبیک آبی شنا
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha