سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

نگاهی به ورزش شنا

نگاهی به ورزش شنا
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۸/۱۶ بازدید کنندگان:۳۹۵ نویسنده:سامان موسوی

شنا یک ورزش آبی می باشد که بر خلاف اکثر دیگر رشته های ورزشی تمامی افراد و در هر سنی می توانند آن را انجام دهند. این ورزش بیسار مفید بوده و دارای فواید زیادی برای بدن می باشد. در ادامه این مقاله از سایت ژیار آنلاین قصد داریم به برسی ورزش شنا بپردازیم.


همانطور که احتمالا می دانید نوزادانی که تازه بدنیا می آیند را اگر درون آب قرار دهید به راحتی می توانند در آب شنا کنند. این نشان می دهد که از همان ابتدای کار با آن آشنا هستیم. از شنا برای برنامه تناسب اندام و ریکاوری نیز استفاده می کنند. یکی از ویژگی های بارز شنا نسبت به دیگر رشته های ورزشی این است که این ورزش از سنگینی وزن افراد می کاهد. به همین علت در داخل آب به مفاصل فشار چندانی وارد نمی شود و ماهیچه ها تنها در برابر مقاومت آب عمل می کنند.
هم برای تفریح و هم برای مسابقه می توان شنا کرد، به همین دلیل شنا می تواند نیازهای مهم جسمی انسان مخصوصا ورزش را تامین کند. زمان و شدت شنا می تواند بسته به وضعیت افراد متغیر باشد. به همین جهت هر کسی با هر سطح از آمادگی و ظرفیتی که دارد می تواند شنا کند.


فواید شنا

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم شنا دارای فواید زیادی برای بدن انسان می باشد. در ادامه به برسی فواید مختلف شنا می پردازیم:

•    فواید شنا برای دستگاه قلبی عروقی: انجام دادن شنا به صورت طولانی مدت و شدت متوسط منجر به سازگاری مناسب با دیگر فعالیت های فرد خواهد شد. ازجمله مزایای شنا برای دستگاه قلبی عروقی می توان به تثبیت فشار خون، کاهش فرکانس قلبی در زمان خواب و انجام فعالیت های مختلف و همچنین افزایش تحمل در انجام دادن فعالیت های گوناگون ازجمله مزایای شنا برای سیستم قلبی عروقی می باشد.
•    فواید شنا برای دستگاه تنفسی: شنا باعث می شود که تنفس انسان منظم شود. همچنین به دلیل رطوبتی که در محیط شنا وجود دارد این ورزش به افراد مبتلا به آسم توصیه می شود.
•    فواید شنا برای دستگاه محرک: همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم در هنگام شنا کردن به دلیل اینکه سنگینی و وزن ورزشکار کاهش می یابد فشار چندانی به او وارد نمی شود. به همین جهت این ورزش برای افرادی که عضلات پایین تنه شان مشکل دارد بخصوص افراد مبتلا به آرتروز بسیار مفید می باشد.
•    فواید شنا برای عضلات: تقریبا می توان گفت که شنا تمام ماهیچه های بدن ازجمله ماهیچه های پایین تنه و بالا تنه، عضلات شکم و ماهیچه های ستون فقزات را بکار می اندازد. همچنین به افرادی که با ستون فقراتشان مشکل دارند شنا توصیه می شود چراکه این ورزش باعث تقویت ماهیچه ها خواهد شد.
•    فواید شنا بر روی روح و روان: شنا باعث می شود که شخص آرامش خاطر بدست آورد. به همین جهت به افرادی که عصبی هستند و زود تحریک می شوند مفید می باشد. علاوه بر این شنا باعث می شود که خستگی جسمانی که منجر به خواب آلودگی می شود را برطرف کند.


مضرات شنا

شنا نیز مانند دیگر ورزش ها دارای مضراتی برای افرادی خاص می باشد. به همین دلیل شنا برای افرادی که دچار بیماری های خاص مانند دیابت کنترل نشده، افراد مبتلا به سرع، افرادی که مشکل تپش شدید قلب دارند و همچنین افرادی که ممکن است هوشیاری خود را در داخل آب از دست بدهند توصیه نمی شود. با این وجود بعضی از عوارض مقطعی که بعد از شنا کردن مشاهده شده اند عبارتنداز: عفونت گوش ها، بیماری های مربوط به گوش و حلق و بینی، بعضی از بیماری های مربوط به نای و ریه ها و برخی از بیماری های پوستی.


توصیه های خاص در مورد شنا

•    باید تا 3 ساعت پس از خوردن وعده های غذایی سنگین از شنا کردن پرهیز کنید.
•    در صورتی که مدت زیادی زیر نور مستقیم آفتاب قرار داشته اید به صورت ناگهانی وارد به دلیل امکان شوک دمایی وارد آب سرد نشوید.
•    کم کم وارد آب شوید ابتدا گردن، شکم و سپس قفسه سینه تان را خیس کنید.
•    به هیچ وجه اجازه ندهید که به اندازه ای خسته شوید که بیرون آمدن از آب برایتان مشکل باشد.
•    از شنا کردن به تنهایی مخصوصا در ساحل بپرهیزید.
•    محدودیت های خود را شناخته و متناسب با آنها عمل کنید.


شما می توانید ویدیوی آموزش شنا به زبان فارسی را از سایت ژیار آنلاین تهیه کنید.
 

برچسب ها: آموزش شنا شنا
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha