سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

چگونه از خود دفاع کنیم؟

چگونه از خود دفاع کنیم؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۲/۲۱ بازدید کنندگان:۴۰۲۴ نویسنده:سامان موسوی

تفاوت بین دور شدن از موقعیت خطر و یا تبدیل شدن به تیتر روزنامه های حوادث در فردا به آمادگی شما به هنگام قرار گرفتن در یک وضعیت بد بستگی دارد. شما می توانید برخی از تکنیک های ساده را برای استفاده در هنگام مواجه شدن در خطر بکار ببرید آیا به اندازه کافی می توانند برای شما کافی باشند؟ لازم نیست که حتما باید ژان کلود باشید تا بتوانید از خود محافظت کنید. در این مقاله قصد داریم که نحوه دفاع از خود در هنگام مواجه با خطر را به شما آموزش دهیم.


حفظ حالت دفاعی


1- محافظت از صورت

اگر مهاجم تلاش کرد که به صورت تان ضربه بزند باید از این کار جلوگیری کنید. برای انجام این کار باید گارد گرفته و از صورت خود محافظت کنید. ممکن است شما این را به عنوان یک موقعیت دفاعی ضعیف ببینید اما این کار بهترین راه برای مقابله با ضرباتی است که به طرف سر شما وارد می شود.


2- ایستادن با پایگاه گسترده

هر دو سمت چپ به راست و پشت به جلو بوده و پاهای خود را مورب نگه داشته و یکی از مواضع سبک های رزمی را بگیرید. این کار احتمال دریافت ضربات متوالی و تحت فشار قرار گرفتن شما را کاهش می دهد.  


•    اگر در حالت ایستاده باشید بهترین شانس را برای برنده شدن و دور شدن از موقعیت خطر دارید. سعی کنید تا می توانید از درگیری های زمینی اجتناب کنید.


3- ارزیابی حمله کننده

به دست هایش نگاه کنید. اگر فقط با یکی از دست هایش در حال حمله کرده است و دست دیگرش بیشتر در جیبش است یا اینکه از دید شما خارج است به احتمال زیاد همراه خود یک سلاح دارد و آن را پنهان کرده است.


•    اگر توسط شخصی با چاقو یا تفنگ مورد حمله قرار گرفتید باید از رویارویی با او اجتناب کرده و هر کاری بکنید که منجر به درگیری شما نشود. یادتان باشد که او در دست خود اسلحه دارد به همین دلیل باید در سریع ترین زمان ممکن کدورت بین خود را رفع کنید.


4- نگه داشتن موضع دفاعی در هنگام دویدن

در مواقع درگیری تنها راه بدون دردسر برای رهایی از آن این است که به سرعت از آن موقعیت فرار کنید. اگر می خواهید که از یک مبارزه اجتناب کنید سعی کنید با بیشترین سرعت ممکن از آن موقعیت دور شوید. اما یادتان باشد که باید انتظار هر چیزی را داشته باشید، مثلا امکان دارد که شما را تعقیب کرده و دنبال شما بیفتد به همین دلیل باید گارد دفاعی خود را حفظ کنید.

 

دفاع شخصی


دفاع از خود از جلو


1- رفتن به سمت چشم و بینی

اگر مجبور به پایان دادن درگیری در کمترین زمان ممکن هستید باید چند ضربه سخت به او زده و سپس برای کمک گرفن فرار کنید. کمین کردن در کوچه های بن بست و خلوت توسط دزدان خیابانی مبارزه ای افتخار آفرین نیست. باید در بیشترین سرعت ممکن خود را امن نگه دارید. چشم و بینی نقاط حساس بدن هستند که شما می توانید با آرنج، زانو یا پیشانی خود به آنها ضربه زده و زمان کافی برای فرار کردن را مهیا کنید.


•    سعی کنید با سخت ترین قسمت پیشانی خود، درست در نزدیکی خط مو به بینی و صورت او ضربه بزنید. این سریع ترین و غیر منتظره ترین راه برای پایان دادن به یک مبارزه به طور کامل می باشد. مهاجم هر چقدر هم قوی و با تجربه باشد نمی تواند در مقابل چنین ضربات سنگین به بینی از خود دفاع کند.


2- ضربه زدن یا گرفتن بیضه های مهاجم

ضربه زدن با زانو به بیضه یا گرفتن و چرخواندن آنها حرکتی سریع و موثر برای از کار انداختن حریف می باشد. به یاد داشته باشید که این کار خطرناک است و در مواقعی آن را انجام دهید که واقعا زندگی شما در خطر باشد.


•    پس از آنکه به بیضه های مهاجم ضربه وارد کردید او برای مدتی از درد به خود می پیچد و به زمین می افتد، این زمان بهترین موقع برای فرار کردن و خارج کردن خود از آن موقعیت خطرناک می باشد.

 

دفاع از خود


3- ضربه زدن با پاشته پا

اگر مهاجم از پشت به شما حمله کرد و شما را گرفت سعی کنید که با پاشنه پای خود به او ضربه بزنید. در زن هستید و کفش پاشته بلند دارید و یا اینکه مرد بوده و کفش های محکم دارید زدن ضربه با پاشنه پا می تواند بسیار موثر تر باشد. اگر فرصت کردید چند ضربه پیاپی به او بزنید تا تاثیر آن بیشتر شود.


4- به زانو ضربه بزنید

اگر برای مثال شما در حال خفه شدن هستید و یا اینکه ضارب دستش را جلو صورت تان گرفته است ضربه زدن به زانوی پاهای او این فرصت را برای شما به وجود می آورد که از آن موقعیت در آمده و حتی بتوانید فرار کنید. این امر بویژه در حملات بزرگ تر، موثر و آسان است


•    این یک ضربه سریع و دردناک است. اگر فاصله شما با حریف خیلی نزدیک است می توانید به زانو یا کشاله ران او ضربه بزنید. اگر ضربه سنگین باشد ممکن است که زانوی او شکسته شود. تنها 12-16 پوند فشار برای شکستن زانو مورد نیاز است.


5- دنبال کردن

سعی کنید که نوک انگشت خود را به چشم های او فشار دهید. صرف نظر از اندازه مهاجم، هیچ کس نمی تواند در یک چشم به هم زدن از خود دفاع کند. سیلی زدن به گوش حریف نیز می نواد او را گیج کرده و برای مدتی غیر فعال کند.


•    ممکن است که در برخی موارد بخواهید به گردن مهاجم حمله کنید. با قرار دادن و فشار دادن انگشت های شست بر روی نای حریف می توانید نفس کشیدن او را دچار اختلال کنید. این کار باعث می شود که مهاجم به زمین بیافتد و شما تا سرحال آمدن دوباره او فرصت دارید که از آن موقعیت فرار کنید.


6- اگر افتادید سعی کنید که بر روی مهاجم قرار بگیرید

تا می توانید از افتادن بر روی زمین جلوگیری کنید و اگر این امر غیر قابل اجتناب است از وزن تان به نفع خود استفاده کنید. درحالیکه به زمین می افتید بخش های تیز بدن ( مانند آرنج و زانوی خود) را بر روی کشاله ران، دنده ها و گردن حریف قرار دهید.


7- اگر مهاجم با یک سلاح خاص به شما حمله کرد بدانید که در آن سلاح وارد است

اگر مهاجم با یک چاقو به شما حمله کرد سعی کنید که از دست های او فاصله بگیرید. در صورتیکه از اسلحه استفاده می کند فرار کرده و به صورت زیگراگ از او دور شوید.


•    اگر یک شانس برای ترک آنجا دارید آن را انجام دهید. زمانی دفاع کردن از خود را متوقف کنید که مطمئن شده باشید آسیبی از جانب مهاجم به شما وارد نمی شود.
•    در بسیاری از موارد در صورتیکه مهاجم یک دزد خیابانی باشد می تواند با دادن پول به او از درگیری اجتناب کنید. این یک انتخاب منطقی است، بخصوص اگر حریف چاقو یا تفنگ داشته باشد. زندگی تان بسیار با ارزش تر از پول و اشیای قیمتی تان است. کیف پول خود را به دور از خود پرتاب کرده و فرار کنید.

 

دفاع شخصی


اجتناب از رویارویی


1- تمام مراحل مبارزه را درک کنید

آماده شدن برای هر مرحله از یک رویارویی می تواند در نهایت منجر به پایان دادن به یک مبارزه فیزیکی شود. باید هدف اصلی شما اجتناب از مبارزه به صورت جدی باشد، بنابراین باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از درگیری فیزیکی انجام دهید. مراحل درگیری عبارتند از:


•    پیچ دادن. این استدلال اولیه قبل از فوران مبارزه است. این ممکن است که شروع نسبتا بی ضرری داشته باشد اما می تواند به طور غیر منتظره تشدید شود.
•    تهدید کلامی. هنگامی احتیاج به انجام دادن این کار داریم که در خطر برخورد فیزیکی قرار بگیریم.
•    تنه زدن یا رفتار برانگیزاننده. تلاش برای رسیدن شما به منظور تشدید یک درگیری تمام عیار که معمولا با مشت و لگد به بینی شروع می شود.
•    مبارزه تمام عیار. شما با این استدلال شروع به پرتاب مشت می کنید.


2- جلوگیری از راه رفتن به تنهایی

اگر شما یک پیاده روی طولانی پس از برگشت از محل کار با اتوبوس و قطار در شب دارید سعی کنید با کسی که هم مسیر شما باشد حرکت کنید. به طور گروهی راه رفتن شانس شما برای جلوگیری از درگیری را به شدت افزایش می دهد.  


•    اگر مجبور هستید که به تنهایی راه بروید، چیزی برای دفاع از خود همراه داشته باشید. بهتر است که دیگر اعضای خانواده نیز از زمان کاری شما و ساعاتی که به خانه می آیید باخبر باشند تا اگر مشکلی برای تان پیش آمد برای کمک به شما بیایند.


3- داشتن یک سلاح

سعی کنید که یک اسپری فلفل یا گاز اشک آور همراه خود داشته و آماده استفاده از آنها باشید. چاقو و اسلحه مفید هستند اما ممکن است که برعلیه خودتان از آن استفاده کنند. اگر سلاحی را حمل می کنید بسیار محتاط عمل کرده و طبق دستورالعمل هایی که در مجوز آن آمده است عمل کنید. هیچ وقت سلاح های بدون مجوز و غیر قانونی را حمل نکنید.


•    اگر در یک منظقه خطرناک زندگی می کنید و نگرانی هایی در مورد امنیت خود دارید پیشنهاد می کنم که در یک کلاس دفاع شخصی خوب ثبت نام کنید.
 

برچسب ها: آموزش دفاع شخصی دفاع شخصی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha