سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

به چه دلیلی باید تای چی چوان را انجام دهیم؟

به چه دلیلی باید تای چی چوان را انجام دهیم؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۲/۲۲ بازدید کنندگان:۲۶۶۵ نویسنده:سامان موسوی

هر چند وقت یکبار خبر جدیدی در مورد فواید تای چی چوان منتشر می شود و تحقیقاتی توسط دانشگاهیان یا مراکز معتبر در مورد تای چی انجام می شود. ازجمله مزایای ثابت شده رشته تای چی چوان می توان به مواردی مانند بهبودی افرادی که بیماری های خاص یا صعل العلاجی دارند، جلوگیری از ایجاد برخی مشکلات جسمانی، بالا بردن میزان سلامتی و استقامت عمومی بدن، بهبود حفظ تعادل در سنین بالا، درمان مشکلات روحی و روانی و ... اشاره کرد.


 اکنون این سوال پیش می آید که چرا تای چی چوان را داروی متحرک نام نهاده اند؟ در تحقیقاتی که توسط مرکز پزشکی نیوانگلند در بوستون آمریکا انجام شد این نتیجه به دست آمد که: انجام تای چی چوان به مدت طولانی تاثیرات مثبتی بر روی تعادل، انعطاف پذیری، سلامت قلبی عروقی و غیره را دارد. با ماشینی شدن دنیای امروزه استرس های مربوط به آن افزایش یافته است به همین دلیل پیدا کردن راهی مطمئن جهت جبران صدمات روحی و جسمی اجتناب ناپذیر است.
تای چی چوان می تواند پاسخ مناسبی این نیاز ها باشد. انجام تمرینات منحصر به فرد و خراق العاده تای چی و تاکید بر آرام کردن ریتم ذهنی و هیجان های درونی خود، برای رفع این مشکلات تاثیر بسیار خوبی دارد. تمرین های منحصربه فرد تای چی به گونه ای طراحی شده اند که همزمان با حفظ آرامش و ایجاد تعادل جسمی و روحی، سوخت و ساز مناسبی در بدن ایجاد کرده و میزان اکسیژن دریافتی توسط ریه ها را افزایش می دهد و همچنین فشارها و استرس های وارد شده را دفع کرده و باعث شادابی ما خواهد شد.
ماهیت اصلی تای چی جلوگیری از سرعت و شتاب ناخودآگاه می باشد. یعنی هر چقدر که آرامتر و رها تر باشید بهتر و قوی تر خواهید شد. در صورتی که شما از یک دونده حرفه ای ماراتن درخواست کنید که باید فاصله 10 متر را در طی 60 ثانیه طی کند به احتمال زیاد کلافه شده و نمی تواند این کار را با آرامش به پایان برساند. ممکن است که دارای سرعت و قدرت بسیار بالایی باشد اما امکان دارد که حوصله و تعادل خوبی نداشته باشد. شاید دلیل اینکه افراد زیادی از ورزشکاران سایر رشته ها، بازیگران سینما، موزیسین ها، پزشکان و افراد مختلف جامعه جهت ارتقای کیفیت رشته تخصصی خود به ورزش تای چی روی می آورند همین باشد.

 

تای چی چوان


همانطور که قبلا اشاره کردم، تای چی هنر سلامت زیستن است. اولین چیزی که در یادگیری تای چی به دانش آموزان گفته می شود این است که صبر و شکیبایی خود را به میزان زیادی افزایش دهند. در واقع می توان گفت که داشتن صبر و شکیبایی، جزء یکی از پیش نیازهای تای چی به شمار می رود. اما در صورتی که میزان صبر و شکیبایی شما در هنگام شروع یادگیری تای چی بسیار کم است نگران نباشید، زیرا ماهیت انجام تمرین های تای چی به گونه ای است که به مرور زمان باعث افزایش تدریجی آن می شود.


ازجمله تاثیرات بلند مدتی که تمرینات تای چی چوان به همراه دارند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تمرین طولانی مدت تای چی چوان موجب محکم شدن ساختار استخوانی، داشتن تناسب اندام، هوشیار بودن و داشتن سلامت روانی، بهبود وضعیت سوخت و ساز، بالا بردن مقاومت در مقابل بیماری های مختلف، لذت بردن از زندگی و امیدواری نسبت به آینده، افزایش مهارت در مواجه شدن با لحظات بحرانی، بالا بردن میزان تمرکز و درک بهتر از دنیای اطراف، مهارت پیدا کردن در دفاع شخصی و خیلی از تاصیرات دیگر خواهد شد.
به همین جهت است که تعداد افرادی که می خواهند تای چی چوان را یاد بگیرند روز به روز افزایش می یابد. توصیه می کنم که اگر شما نیز تاکنون آن را انجام نداده اید آن را انجام دهید، مطمئن باشید ارزش یک بار امتحان کردن را دارد.
 

برچسب ها: آموزش تای چی تای چی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha