سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

چگونه مبارزه کنیم؟

چگونه مبارزه کنیم؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۲/۱۵ بازدید کنندگان:۷۰۴ نویسنده:سامان موسوی

مبارزه یک رویارویی است که در آن دو یا چند نفر برای تسلط بر هم با یکدیگر رقابت می کنند. یک مبارز خوب می داند که چگونه از خود دفاع کرده و در زمان مناسب به حریف خود حمله کند. دانستن اینکه چگونه در مبارزه خیابانی یا در یک محیط کنترل شده موضع درست را گرفته و همچنین نقاط ضعف حریف تان را بشناسید بسیار مهم است. دانستن این نکات ممکن است که جان شما را نجات دهد. در صورتیکه می خواهید بدانید که چگونه باید مبارزه کنید پیشنهاد می کنم که ادامه این مقاله را بخوانید.


ضربه زدن به قسمتی از بدن حریف تان که آسیب دیده است

اگر هیچ قانونی در مبارزه وجود نداشته باشد پس تنها هدف تان باید برنده شدن خود باشد. اگر فقط می خواهید که یک مبارزه را به نفع خودتان تمام کنید لازم نیست که به دنبال قوانین و مقررات خاص باشید. شما باید تلاش کنید که به حریف خود آسیب زده و یا به زمین بیاندازید و در بهترین فرصت از آن مکان دور شوید. در اینجا چند راه برای انجام آن پیشنهاد می کنیم:
•    زانو زدن به کشاله ران حریف. این کار تضمین می کند که حریف تان متوقف شده و نتواند حمله کند.
•    ضربه به پایین کشاله ران، زانو و شکم. لگد زن به حریف با استفاده از کف پای خود. فقط مطمئن شوید که ضربات شما دارای سرعت کافی بوده و تعادل تان در هنگام زدن ضربه به هم نمی خورد.


حمله به صورت حریف

صورت یکی از مکان های آسیب پذیر در طول مبارزه می باشد. یک راه بسیار خوب برای ایجاد درد و کم کردن سرعت حریف تان این است که به چشم ها، صورت و بینی او آسیب برسانید. برخی از روش ها برای انجام این کار عبارتنداز:
•    ضربه سر به صورت حریف. با پیشانی خود به سرعت به صورت حریف ضربه بزنید. اگر این کار را درست انجام دهید و ضربه قدرت زیادی داشته باشد ممکن است که بینی حریف تان بشکند.
•    فشار نوک انگشت به چشم های حریف. این کار باعث ایجاد درد مشقت باری می شود و ممکن است که حریفتان کور شود، به همین دلیل سعی کنید که به اندازه ای به حریف تان آسیب بزنید که بتوانید از دست او فرار کنید.
•    ضربه زدن به بینی حریف. این کار به علت آسیب های جدی که وارد می کند بسیار خطرناک است.


ضربه به گردن و گلو

اگر برای مدت کوتاهی می خواهید که حریف خود را متوقف کنید به گردن او ضربه بزنید. اگر واقعا می خواهید برخی از آسیب ها را ایجاد کنید این حرکات خشن را انجام دهید:
•    ضربه به پشت گردن برای بی هوش کردن موقتی حریف.
•    ضربه به وسط گلو و مسدود کردن راه ورود هوا


گرفتن موقعیت مبارزه

اگر می خواهید مبارزه کنید بهتر است که موضع مبارزه بگیرید. برای انجام این کار پاهای خود را به اندازه عرض شانه تان باز کرده و مقداری آنها را خم کنید. شما باید تعادل خود را حفظ کنید  و نگذارید که به زمین بیفتید. خود را شل کنید. گام های کوچک برداشته و دست هایتان را برای محافظت از صورت تان بالا ببرید.
•    دندان هایتان را به هم فشار دهید، این کار باعث می شود در صورتیکه به صورت شما ضربه زده شود فک تان نشکند.


ضربه به حریف خود

اولین چیزی که باید انجام دهید این است که مشت خود را درست هدایت کند. برای ایجاد یک مشت موثر، انگشت خود را به سمت پایین خم کنید، انگشت شست تان خارج از انگشت های دیگرتان باشد نه داخل آن ها، مگر اینکه دوست داشته باشید که انگشت شست تان بشکند. به بینی یا معده حریف خود مشت بزنید این کار باعث ایجاد آسیب های جدی می شود. مشت های ساده و مستقیم مخصوص آماتورها است. در اینجا به شما می گوییم که چگونه آن را انجام دهید:
•    آرنج خود را در زاویه 30 تا 45 درجه در مقابل صورت خود قرار داده و دست تان را بالا نگه دارید.
•    آرنج و شانه خود را همزمان با زدن مشت گسترش داده و بازوی خود را صاف نگه دارید.
•    وزن خود را از طریق شانه به بازوهایتان منتقل کنید، برای ایجاد بیشترین تخریب تا می توانید دست خود را قبل از زدن ضربه گسترش دهید.


اول حمله کنید

هنگامی که جای پای خود را به دست آورده اید، دریغ نکنید. زدن مشت اول احتمال دارد که حریف تان را گمراه کند و شما بتوانید به هدف خود برسید. زمان زیادی را صرف نگاه کردن و برانداز کردن حریف تان نکنید و زمانیکه در بهتر موقعیت قرار گرفتید شروع به حمله کنید. سعی کنید از عنصر غافلگیری استفاده کرده و اولین ضربه را شما بزنید.


انطباق نقاط قوت خود برای مبارزه

اهدف خود را بر اساس نقاط قوت و ضعف خود برنامه ریزی کنید. انجام این کار به صورت زیر است:
•    اگر بلند قد هستید سعی کنید که حریف تان را دورتر از خود نگه دارید. با داشتن اندام بلند می توانید ضربات را در فاصله دورتری به حریف خود بزنید درحالیکه این امکان برای او وجود ندارد.
•    اگر کوتاه قد هستید عجله کرده و نزدیک شوید. سعی کنید که از کوتاهی قدتان به نفع خود استفاده کنید.
•    اگر شما سریع تر هستید سریع عمل کرده و ضربات پر سرعت را بزنید. می توانید از ضربات انفجاری در مبارزه خود استفاده کنید.
•    نقاط قوت خود را شناخته و از آنها در زمان مناسب استفاده کنید.


مبارزه با حریف در صورتیکه شما را از پشت گرفته است

این موقعیتی است که شما می خواهید با بیشترین سرعت ممکن از آن خارج شوید. قبل از اینکه حریف تان شما را به زمین بیاندازد سعی کنید که بر او چیره شوید. بنابراین، در اینجا چند حرکت را که می تواند حریف تان را متوقف کند به شما یاد می دهیم:
•    می توانید با پشت پای به ساق پای حریف تان ضربه بزنید، این کار درد بسیار زیادی ایجاد می کند و برای مدتی حریف را از کار می اندازد.
•    ضربه سر به عقب. وقتی که حریف تان شما را از پشت گرفته است می توانید با پشت سر به بینی او ضربه بزنید. این کار نیز برای حریف تان بسیار درد آور است.
•    پیچاندن انگشت. به جای گرفتن مچ دست حریفتان با دست تان انگشت های او را گرفته و به سمت بالا تا زمانیکه شما را رها نکرده است فشار دهید.


حفظ انرژی خود

تمرکز انرژی تان را بر روی حرکت هایی که انجام می دهید منعطف کنید و از انجام حرکات بیهوده خود داری کنید. برخی از حریف ها سعی می کنند که شما را به حرکت در آورند تا انرژی تان تحلیل برود. با زدن چند مشت به حریف می تواند تمرکز ذهنی او را به هم بزنید.


هرگز نگاه خود را از حریف تان برندارید

مبارزان حرفه ای فرصت طلب بوده و از هر فرصتی برای ضربه زدن به حریف استفاده می کنند. بنابراین نگاه تان را از حریف برندازید زیرا حریف تان منتظر است که از او غافل شوید تا ضربه نهایی را به شما بزند.


زدن مشت به سر

هر چند که نخوردن مشت به شما بهترین گذینه است اما وقتی که در حال مبارزه باشید این احتمال وجود دارد که ضربات مشتی به شما اثابت کند، بنابراین باید بدانید که چگونه از آن جلوگیری کنید. وقتی ضربه ای به سوی سر شما زده می شود برای به حداقل رساندن تاثیر آن دندان های خود را فشار داده و فک تان را محکم کنید. پیشانی خود را در مقابل مشت حریف قرار دهید، بنابراین به جای اینکه صورت شما صدمه ببیند دست های حریف تان آسیب خواهد دید.
•    برای به حداقل رساندن تاثیر مشت، سرتان را به طرف دست حریف ببرید. با این کار دست حریف تان شتاب کافی برای زدن یک ضربه قوی را نخواهد داشت.


زدن مشت به شکم

اگر مشتی در حال آمدن به سوی شکم تان است باید نفس تان را حبس کرده و عضلات شکم تان را سفت کنید. اگر می توانید شکم خود را به اطراف حرکت دهید تا از خوردن ضربه به محل های آسیب پذیر که درد زیادی را ایجاد می کنند جلوگیری کنید.
•    از نفس کشیدن اجتناب کرده و سعی کنید که نفس خود را حبس کنید و بعد از خوردن ضربه به شکم آن را به آرابی بیرون دهید.


اجتناب از گلاویز شدن

اگر حریفتان می خواهد با شما گلاویز شود و بازوهای خود را به دور کمرتان حقله کرد تا تعادل شما را به هم بزند سعی کنید که سر او را بگیرید، هر چند که ممکن است وسوسه انگیز باشد. در عوض دست خود را به جلو برده و باسن یا قسمت بالا تنه او را گرفته و فشار دهید.
•    با این کار شما می توانید به اندازه کافی فاصله ایجاد کرده و مجددا تعادل خود را بدست آورید. بنابراین شما می توانید به کشاله ران حریف ضربه بزنید یا پای او را بکوبید.


اگر به زمین خوردید بدانید که چکار کنید

اگر همراه حریف خود به زمین افتادید نباید اجازه دهید که بر روی شما قرار گرفته و بر شما تسلط یابد. همچنین به یاد داشته باشید که به هیچ عنوان اجازه ندهید که بر روی شکم به زمین بیفتید زیرا در این صورت نمی توانید در برابر ضرباتی که به شما وارد می کند از خود دفاع کنید.


فریاد زدن

سعی کنید هرکاری که ممکن است برای اتمام مبارزه به شما کمک کند را امتحان کنید. یکی از این راه ها فریاد زدن است. وقتی در هنگام زدن ضربات با صدای بلند فریاد بزنید ممکن است که طرف مقابل از شما بترسد و درنتیجه تمایلی به ادامه درگیری نداشته باشد. یکی از مزایای فریاد زدن آن است که توجه مردم اطراف را به خود جلب می کنید و ممکن است که بخواهند به شما کمک کنند تا از درگیری خلاص شوید.
•    حتی اگر هیچ کس برای نجات شما نیاید با فریاد زدن می توانید حریف خود را ترسانده و به این فکر بیاندازید که هر لحظه ممکن است که کسی برای کمک کردن به شما بیاید.


نکات مهم

•    خوب است که دیگر هنرهای رزمی را نیز برای اولین بار تجربه کنید.
•    در مشت زدن به حریف مطمئن شوید که آن را به درستی انجام می دهید. اگر آن را به درستی انجام ندهید امکان دارد به خود آسیب بزنید و استخوان شست تان بشکند.
•    همیشه سعی کنید که اولین ضربه را شما بزنید، این می تواند یک مزیت بزرگ باشد. با ضربه زدن به فک حریف می توانید برای مدتی او را از کار انداخته و حتی از ادامه مبارزه باز دارید.
•    لگد زدن به زانوی حریف می تواند به شدت دردناک باشد و باعث از کار افتادن حریف شود.
•    هنگامی که حریف تان می خواهد با شما مقابله کند سر خود را برای دفاع پایین نگه می دارد، به همین جهت می توانید مشت خود را به او زده و تعادلش را به هم بزنید.
•    هرگز گاردتان را پایین نیاورید، اگر این کار را بکنید ممکن است که حریفتان از فرصت استفاده کرده و به شما ضربه بزند.
•    به چشم های حریف تان نگاه کنید تا بفهمید که می خواهد چه کاری انجام دهد.
•    به قفسه سینه حریف ضربه بزنید، این کار می تواند نفس او را مختل کند.


هشدارها

•    دریخ نکنید، به عبارت دیگر از اینکه به حریف خود ضربه بزنید تامل نکنید. سعی کنید که در زدن ضربات خود از عنصر غافلگیری نیز استفاده کنید.
•    در صورت لزوم مبارزه کنید و آن را تا زمانیکه فرصت فرار داشته باشید انجام دهید.
•    حمله همیشه موثر نیست، بعضی اوقات که ممکن است طرف اسلحه داشته باشد انجام این کار یک نقطه ضعف بزرگ به شمار می آید. به یاد داشته باشید که ممکن است که حریف تان چاقو یا تفنگ همراه خود داشته باشید و آسیب های شدیدی به شما وارد کند.
 

برچسب ها: آموزش مبارزه مبارزات خیابانی مبارزه
پست های مشابه

نظرات کاربران

مصطفی در تاریخ ۱۳۹۵/۵/۲۵ [۳:۳۹:۵۷ PM]

حاجی دمت گرم خیلی تو دعوا کاربردی بود

ارسال نظر
Captcha