سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

چگونه کاراته را شروع کنیم؟

چگونه کاراته را شروع کنیم؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۳/۷/۳ بازدید کنندگان:۴۰۰۹ نویسنده:سامان موسوی

 

کاراته یک وسیله خوب برای دفاع از خود می باشد. از مزیت های این رشته رزمی می توان به بدست آوردن تناسب اندام اشاره کرد. کاراته در جزایر اوکیناوای ژاپن سرچشمه گرفته است  اما بسیاری از استادان آن در قرن 20 به سرزمین اصلی ژاپن نقل مکان کردند. در این مقاله قصد داریم مراحل شروع و کار با کاراته را به زبان ساده برای شما توضیح دهیم.

 

 

1- به این نکته آگاه باشیم که تمام سبک های کاراته خوب هستند

به طور کلی نمی توان گفت که این سبک از آن یکی بهتر است، اما برای افراد خاصی سبک های مناسب تری وجود دارد. بعضی از سبک ها در میان مردم از محبوبیت بیشتری برخوردار است. در ادامه به معرفی سبک های مختلف کاراته می پردازیم:

 

 • گوجو کای. بنیان گذار آن Gogen Yamaguchi بود. او در جنگ جهانی دوم توسط روس ها اسیر و زندانی شد. روس ها می خواستند او را غذای یک ببر گرسنه کنند اما او با دست خالی با ببر گلاویز شد و توانست ببر را بکشد. گوجو برای مبارزات نزدیک و گلاویز شدن مناسب می باشد.

 

 • شوتوکان. شوتوکان  قدیمی ترین سبک سنتی ژاپنی است. همچنین یکی از مهم‌ترین سبک‌های کاراته می باشد، که توسط گیچین فونا کوشی (۱۹۵۷-۱۸۶۸) که به عنوان پدر کاراته جهان شناخته می‌شود بنیان گذاری شد. شوتو لقب فوناکوشی (شوتو به معنی کاج‌های لرزان است و چون خانهٔ فوناکوشی در جنگل کاج بود چنین نامی بر او نهادند) و کان به معنای خانه یا مکتب است. علاوه بر آن شوتوکان متعلق به سیستم شوری ته در کاراته‌است.

 

 • شیتوریو. شیتوریو یکی از مهم‌ترین سبک‌های کاراته است، که توسط کنوا مابونی (۱۹۵۲-۱۸۸۹) بنیان گذاری شد.شیتوریو متشکل از دو سیستم ناهاته و شوری ته در کاراته می‌باشد. شیتو از نام‌های دو استاد بزرگ اوکیناوایی گرفته شده‌است. بدین صورت که شی از نام ایتوسوآنکو استاد مسلم سیستم شوری ته و کلمه تو از نام هیگااونا کانریو بنیان گذار و استاد مسلم سیستم ناهاته. در این مکتب توجه خاصی به نیرو و سرعت ورود آن و مرکز ثقل نیرو می‌شود.

 

 • وادوریو. وادوریو یکی از مهم‌ترین سبک‌های کاراته است، که توسط اوتسوکا هیرونوری (۱۹۸۲-۱۸۹۲) ابداع شد.وادوریو یعنی راه صلح، روش صلح، روش صلح‌جویانه.

 

 • کیوکوشین. کیوکوشین یکی از سبک‌های کاراته غیرکنترلی است. این رشته توسط ماسوتاتسو اویاما (۱۹۹۴-۱۹۲۳) رزمی کار کره‌ای الاصل بنیان نهاده شد. این رشته از عناصر مختلفی نشأت گرفته که شامل تجریبات اویاما و تکنیک‌های دیگر سبک‌های کاراته بوجود آمده‌است. کیوکوشین از دو لغت کیوکو (بالاترین، نهایت)، شین (حقیقت، روح) ترکیب شده‌است. این رشته در ابتدا اویاماریو و اویاما کاراته جوجیتسو نیز نامیده می‌شد. تاکید این سبک روی مبارزه واقعی از راه نزدیک است. در کیوکوشین برای کاستن مقاومت حریف از اصابت ضربات بطور متوالی استفاده می‌شود.

 

 

2- یک باشگاه خوب انتخاب کنید

همانطور که در هر چیزی نقش معلم مهم و تعیین کننده می باشد کاراته نیز از این قاعده مستثنا نیست.

 • اطمینان حاصل کنید که شرایط باشگاه با وضعیت روحی و روانی شما همخوانی دارد. شاید این نکته ساده و پیش پا افتاده به نظر برسد اما در حقیقت از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • اطمینان حاصل کنید که کلاس ها در یک زمان و مکان مناسب برگزار می شوند.
 • اگر در انتخاب سیک کاراته مردد هستید قبل از انتخاب آن سر جلسه تمرین بروید و سبک ها را با هم مقایسه کنید.
 • تصمیم بگیرید که می خواهید با کودکان کار کنید یا نه؟
 • در مورد تناسب اندام خود نگران نباشید، تمامی سبک های کاراته تمرینات خوبی برای کاهش وزن دارند.

 

 

3- تصمیم بگیرید که چند روز در هفته می خواهید به تمرین کاراته بروید

برای موفقیت و پیشرفت در کاراته باید تمرینات زیادی انجام بدهید. به همین دلیل باید نکات و تکنیک هایی را که به شما آموزش داده می شود چندین بار تکرار کنید تا بتوانید آن را به طور کامل یاد بگیرید. سعی کنید حداقل 3 روز در هفته به باشگاه بروید. داشتن برنامه منظم یکی از نکات مهم در پیشرفت شما می باشد.

 

 

4- از گرم کردن لذت ببرید

سعی کنید که قبل از شروع تمرینات خود را گرم کنید و بعد از پایان تمرینات نیز خود را سرد کنید. این کار نه تنها برای شما خوب است بلکه به شما کمک می کند که انعطاف پذیری کافی داشته باشید بتوانید تکنیک های پیشرفته تر را یاد بگیرید.

 

 

5- تمرین بخش های مختلف کاراته

چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد. از آنجا که کاراته توسط حافظه عضلانی آموخته می شود، اصول اولیه و مفید را تکرار کنید. این اصول اولیه شامل مشت، ضربات، بلوک، و موضع گیری می باشد.

 • "کمیته" به معنای "مبارزه" می باشد. تقریبا در همه باشگاه ها آغاز مبارزه ساخت یافته است. "کمیته" مبارزه واقعی است که بر دو نوع است ایپان کومیته (مبارزه ی ازقبل تعیین شده) وجیو کمیته(مبارزه آزاد). تکنیک های بی نظیری در کمیته وجود دارند که انجام آنها بسیاربه تمرین وتمرکزنیاز دارد به نقل از یکی از استادان بزرگ (کمیته روح جنگی میخواهد).

 

 • "کاتا" یک فرم پیشرفته تمرین است که به عنوان "بالا ترین تجربه کاراته" قبل از به وجود آمدن مبارزات آزاد می باشد. لغت کاتا به سادگی ترجمه نمی شود ؛ ولی تقریبا به معنی "الگو یا فرم" است. بیشتر از 70 نوع کاتا در کاراته تمرین می شود که هر کدام شامل یک سری از تکنیک های ترکیبی تنظیم شده برای جهت ها و دستورات است. کاتا ها شامل تمرین هایی است که در آن تکنیکهای پایه تمرکز، استقامت، سرعت و تعادل تمرین می شود.

 

 

6- شرکت در مسابقات مختلف

با شرکت در مسابقات مختلف می توانید توانایی های خود را بسنجید و خود را با دیگران مقایسه کنید. با شرکت در مسابقات می توانید نقاط قوت و ضعف خود را بیابید و روی آنها تمرکز کنید.

 

 

7- ارتقا کمربند خود

برای گرفتن کمربند جدید از شما امتحان به عمل می آید. معمولا در زمان بین گرفتن دو کمربند باید فاصله ای بیفتد تا شما بتوانید پیشرفت کنید و مهارت های لازم را به خوبی فرا بگیرید تا در سطوح بالاتر به مشکل برنخورید.

 

 

8- به یاد داشته باشید که به قوانین و مقررات احترام بگذارید و رفتار مناسبی داشته باشید

قوانین و مقررات این است که کاراته کار تعادل قدرت خود را حفظ کند و فروتنی زیادی داشته باشد.

 • در هنگام ورود و خرود به باشگاه همیشه تعظیم کند. به مربی خود احترام بگذارد و تعظیم کند.
 • به مربی و افراد بزرگتر از خود OSU بگوید.

 

 

9- کتاب و فیلم های آموزشی کاراته را بخوانید

شما می توانید با خواندن و دیدن مطالب آموزشی بر دانسته های خود بیافزایید. گرچه آموزش اصلی در باشگاه و در حضور مربی صورت میگیرد ولی در مواقعی که مربی در دسترس نیست تماشای فیلم های آموزشی می تواند گذینه مناسبی برای آموزش باشد. شما می توانید ویدیو های آموزشی مربوط به تمامی هنرهای رزمی را در این سایت مشاهده کنید

برچسب ها: آموزش کیوکوشین سبک های هنر های رزمی کاراته کاتا کیوکوشین مبارزه
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha