سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

چگونه در یک موقعیت مرگ یا زندگی جان سالم به در ببریم؟

چگونه در یک موقعیت مرگ یا زندگی جان سالم به در ببریم؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۴/۹ بازدید کنندگان:۸۳۲ نویسنده:قاسم نژاد

من نمی دانم چرا، اما ظاهرا واژه ی "ترس" موضوعی است که در آموزش دفاع شخصی به ندرت مورد بحث قرار می گیرد. در یک موقعیت واقعی که احتمالا شما از ترس کاملا بیهوش شوید. اما مربیان معمولا در مورد آن حرف نمی زنند. آنها اغلب داستان هایی تعریف می کنند و در مورد موفقیت هایشان صحبت می کنند. هنگامی که بحث از ترس می شود، آنها از این موضوع مانند یک مریضی خودداری می کنند. اما ترس، بخش مهمی در بقای مان بازی می کند.

 


وقتی صحبت از دفاع شخصی می شود، ناتوانی در اعتراف به ترس و ویژگی های آن در زنده ماندن، زمینه را برای شکست مهیا می سازد. شما باید بدانید که ترس چگونه تاثیر می گذارد، چگونه به آن عکس العمل نشان دهید، و چگونه می توانید آن را به بهترین نحو برای خود استفاده کنید. هر مربی، آموزش یار یا فایتری که می گوید ترس را تجربه نکرده است، ادعایش احمقانه، دروغ و خطرناک است.

 

بیوشیمی ترس


ترس نه تنها طبیعی است، بلکه شما می توانید فشار عاطفی را که در یک موقعیت واقعی تجربه می کنید، تضمین کنید.
پذیرفتن اینکه ترس را تجربه کرده اید، قدم مهمی برای غلبه کردن بر آن است. ترشح آدرنالین که ما در حالت پاسخ به استرس در سیستم عصبی سیمپاتیک مان تجربه می کنیم، بخشی طبیعی از فرایند ترس است. تجربه ی ترس و ترشح آدرنالین یکی نیستند، اما یقینا در شرایط ناجور با هم روی می دهند. یعنی هنگامی که می ترسیم، ترشح آدرنالین شروع می شود.

 

آموزش مقابله با ترس در زندگی روزانه و آسان کردن شرایط ناراحت کننده و ناخوشایند به ما کمک می کند تا قدرت درونی مان را بهبود بخشیم.


آدرنالین تاثیرات فیزیولوژیکی زیادی دارد که مهم اند و باید آنها را شناخت. فشار آدرنالین ممکن است یک شخص را در هنگام استرس و فشار زیاد در یک برخورد خشونت آمیز در جای خشک و غیر قابل حرکت سازد. ضربان قلب بالا می رود، تنفس سریع تر و کم عمق می شود،  پاها می لرزد و دهان خشک می شود. در ارتباط کلامی مان بریده بریده حرف می زنیم، و از عدم مهارت های حرکتی خوب رنج می بریم و در تصمیم گیری و یادآوری سوابق کند عمل می کنیم.

 

ترس و استرس هر چیزی را ، حتی در مجرب ترین افراد تغییر می دهد. و زمانی که افکار ترس آور به ذهن مان وارد می شود، می توانند مسری باشند. وقتی که شخصی افکار ترسناک وارد می کند، دیگران نیز او را دنبال می کنند.

 

اما این عوامل پاسخ به ترس نیز ما را قوی تر، فرزتر و در برابر درد، ارتجاعی تر می سازند. فشار ادرنالین در واقع ما را برای عملی که می توانیم کنترل کنیم، آماده می کند. و ما می خواهیم همه ی این ها در یک موقعیت حیاتی واقعی روی دهد، مگر نه؟ پاسخ طبیعی به تهدید در بدن مان به طور ژنتیکی برای کمک به ما مشخص شده است و به ما امکان تاثیر بر نتیجه ی یک موقعیت را می دهد.

 

آموزش به معنای آمادگی کامل نیست.

 

آموزش دفاع شخصی


من بارها دیده ام که مربیان مجرب هنرهای رزمی توسط مهاجمان وحشی بدون هیچ آموزشی بهراحتی مورد تمسخر و تهاجم قرار گرفته اند. و در مبارزه ی حرفه ای، به دلیل عدم آمادگی ذهنی، فایترهای قویتر،  فیتنس تر و حرفه ای تر جدا از فایترهایی بازی می کنند که قدرت، مهارت و فیتنس کمتری دارند.

 

اگر بدن تان یک اسلحه ی پر است، پس ذهن تان نیز ماشه ی آن است. اگر نتوانید ماشه را بکشید، به دردسر می افتید.

 

اعتماد به نفس اغلب به عنوان " به خود معتقد بودن" تعریف شده است. به نظر من اعتماد به نفس یک دریبل مطلق است. اگر اعتماد به نفس یک باور است، پس شما می توانید باور داشته باشید که (بدون هر گونه آموزش) می توانید شنا کنید، اما وقتی که به داخل استخر می پرید و در عمق آب فرو می روید، ممکن است بگویید "به خود اعتقاد داشتن" کافی نیست. اما اگر اعتماد به نفس، ظرفیت واقعی شما برای انجام برخی مهارت های فیزیکی، فیزیولوژیکی و تاکتیکی باشد، حتی هنگامی که می ترسید، پس به نظرم اعتماد به نفس یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که می توانید بهبود ببخشید.


روش های زیادی برای غلبه کردن بر ترس و بهبود اعتماد به نفس وجود دارد، اما در اینجا به برخی از روش هایی که فکر می کنم برای آموزش تان حیاتی و مهم اند، اشاره می کنم.

 

آموزش ذهنی

 

  • تسلط داشتن بر گفتگوی درونی مثبت و با خود حرف زدن، شامل یادگیری اعتراف، جواب افکار منفی با افکار مثبت، استفاده از مانتراهای (یعنی ذکری که در ذهن تکرار می شود) تکراری، دوری از افکار منفی، ابزاری حیاتی اند. این ابزار تنها توسط بزرگ ترین فایترهای حرفه ای جهان به کار نمی رود، بلکه در هر حرفه ای یا هر جایی که هستید، می توانید آنها را به کار ببرید.

 

  • تصویرسازی ذهنی و تجسم هدایت شده ی ذهنی، ابزارهای شگفت آوری در مواجه شدن با یک موقعیت واقعی هستند. در ذهن خود یک سناریوی تجسمی (چه می شود اگر...) را بازی کنید یا راهنمایی های فردی که می تواند شما را برای افتادن در دنیای واقعی از نظر ذهنی آماده کند، به کار بگیرید. اگر شما این سناریو را مکررا بازی کنید، وقتی که در واقع روی دهد، احتمالا شما در مواجه با آن آماده تر و مجهزتر باشید. مطالعات نشان می دهد که مغز بین تکنیک های زندگی واقعی و تکنیک های تجسمی، تفاوت های ناچیزی دارد.

 

  • آموزش روبه رو شدن با ترس در زندگی روزانه و آموزش آسان کردن شرایط ناخوشایند می تواند به ما کمک کند تا قدرت درونی مان را بهبود سازیم. همه ی ما موجودات راحتی و آسایش هستیم، اما تمایل به انجام کارهایی که ما را ناراحت می کند و مواجه شدن با ترس های دیگر به جای کنار گذاشتن آنها به بهانه ی سخت بودن شان، به ما کمک می کند تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم.

 

  • اعتقادات اصلی خود را بشناسید. اگر شما فکر نکنید که باارزش هستید، بنابراین برای زنده ماندن خود نمی جنگید.

 

ویژگی های فیزیکی

 

  • برخی از اثرات فیزیولوژیکی ناشی از فشار ادرنالین می تواند با استفاده موثر از تنفس خنثی شود. این تنفس موثر با استفاده از تکنیک های تنفس دیافراگمی یا مدیتیشن به بهترین نحو انجام می شود.

 

  • آموزش دفاع شخصی واقعی شامل تلقیح استرس و تمرین تجاوز ممکن است نتواند مستقیما تجربه ی کامل از یک موقعیت واقعی را تکرار کند، اما مطمئنا می تواند ما را تا جای ممکن به مرزهای امنیت نزدیک می کند.

 

  • درست مانند موقعی که نمی توانید شنا بکنید و در عمق زیادی هم هستید، شما نمی توانید تاکتیک ها و مهارت های فیزیکی و فیزیولوژیکی در موقعیت واقعی را به کار ببرید. اگر می خواهید شانس زنده ماندن خود را در یک برخورد خشونت آمیز بالا ببرید، باید قبل از مواجه شدن با واقعیت های ترس در دنیای واقعی، آنها را تجربه کنید.

 

  • درباره ی موضوع دفاع شخصی، امنیت و حفاظت شخصی آگاهی و شناخت به دست آورید.

 

  • سلامتی و تناسب اندام.

 

برچسب ها: آموزش دفاع شخصی مبارزات کیوکوشین
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha