سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

کتل بل یا دمبل، کدامیک برای تمرینات تناسب اندام بهتر هستند؟

کتل بل یا دمبل، کدامیک برای تمرینات تناسب اندام بهتر هستند؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۶/۱۵ بازدید کنندگان:۶۴۱ نویسنده:سامان موسوی

وقتی که وارد باشگاه های بدنسازی می شوید به احتمال زیاد با دو نوع وزنه به نام های دمبل و کتل بل روبرو می شوید. هر دو این وزنه های مزیت های خاص خودش را دارند، اما اغلب این سوال توسط ورزشکاران مطرح می شود که اگر بخواهیم به نتیجه حاصل شده توجه کنیم کدام یک بهتر است؟ در این مقاله از سایت ژیار آنلاین قصد داریم به برسی هر دو این وزنه ها و کاربرد آنها بپردازیم.


استفاده از کتل بل برای انجام حرکات پویا

در صورتی که می خواهید حرکات فیزیکی و انفجاری انجام دهید، استفاده از کتل بل بهترین گذینه موجود است. تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد که در صورتیکه هدف تان وزنه برداری یا ارتقاء تمرین پلایومتریک است و یا اینکه در رقابت های ورزشی مانند بسکتبال یا کراس فیت هستید که نیازمند انجام حرکات انفجاری هستند استفاده از کتل بل دست آورد های بهتری برای تان خواهد داشت.
سعی کنید کتل بل را برای انجام ورزش هایی انتخاب کنید که چند گروه عضلانی اصلی را دربر گرفته و شامل حرکت بزرگی به شیوه ای خاص هستند. ازجمله حرکات خاص کتل بل می توان به مواردی همچون یک ضرب بلند کردن، پاور کلین، ویندمیل و تاب دادن کتل بل اشاره کرد.
تاب دادن کتل بل ازجمله تمرین های  عالی هوازی و قدرتی می باشد که منجر به افزایش ضربان قلب خواهد شد. این تمرین بر خلاف حرکت ساده پرس سینه، همه گروه های عضلانی پشت را به فعالیت مشغول می کند که شامل عضلات سرینی، همسترینگ و ارکتور اسپاین یا عضلات راست کننده ستون فقرات می شود.


استفاده از دمبل برای انجام حرکات پایه

شما با استفاده از دمبل قادر خواهید بود تا تمریناتی مثل پرس سینه، پرس سر شانه و پارویی را که بیشتر دارای جنبه پایه ای می باشند انجام دهید. مزیت دمبل این است که قرار نیست شبیه کتل بل آن را تاب دهید یا بچرخوانید، به همین جهت این حرکات با دمبل درست تر و در راستای بهتری انجام می پذیرند.

 

تمرین با دمبلاستفاده از کتل بل برای ترکیب کردن تمرین ها

در صورتی که از انجام دادن حرکت بورپی و حرکت کوهنورد خسته شده اید می توانید از کتل بل در هنگام انجام تمرینات اینتروال استفاده کنید. استفاده از کتل بل در پایان تمرین راحت است، برای مثال انجام دادن 30 الی 60 ثانیه تمرین همه جانبه جهت انجام حرکت تاب دادن کتل برای پایان تمرین خوب است.


استفاده از دمبل برای تازه کارها

پیشنهاد می کنیم تا هنگامی که نحوه استفاده از کتل بل را به خوبی یاد نگرفته و به آن مسلط نشده اید با دمبل تمرین کنید. اکثر کارشناسان به این نکته تاکید دارند که تا زمانیکه با کمک یک مربی با کتل بل تمرین می کنید، دمبل بهترین گزینه جهت انجام دادن تمرینات بدنسازی می باشد.


استفاده از کتل بل برای تقویت پنجه ها

به علت اینکه دسته کتل بل قطر کمتری نسبت به دمبل دارد، استفاده از آن جهت بالا بردن قدرت پنجه ها ایده آل می باشد. برای مثال، حرکت زیر بغل پارویی خم با کتل بل منجر به تقویت پنجه ها شده و به شما کمک می کند تا جهت انجام تمرینات چالش برانگیزتر مانند بارفیکس آماده شوید.

 

کتل بل


استفاده از دمبل برای تناسب اندام عمومی

تحقیقات اخیر نشان می دهد که تمرینات قدرتی با دمبل در مقایسه با حرکات دینامیک کتل بل در یک دوره 6 هفته ای منجر به پیشرفت بیشتری در استقامت شما خواهد شد. به عبارت دیگر، اگر هدف تان بدست آوردن استقامت عمومی و تناسب اندام است هیچ اشکالی ندارد که به تمرین با دمبل ادامه دهید و حتی شاید استفاده از کتل بل هیچ سودی برای شما نداشته باشد.


استفاده از کتل بل برای افزایش چالش

کتل بل به گونه ای است که مرکز ثقل را در 15 الی 20 سانتی متری دست های شما قرار خواهد داد، این در حالی است که دمبل خودش منجر به ایجاد ثبات و تعادل خواهد شد. این ویژگی باعث میشود حرکاتی چون پرس سرشانه یک دستی با کتل بل، بسیار چالش برانگیز باشند چون برای بلند کردن وزنه تلاش میکنید و در عین حال تعادل را هم حفظ مینمایید تا وزنه تلوتلو نخورد یا از دست تان نیافتد و با بازویتان هم تماس نداشته باشد.


استفاده از دمبل برای پیشرفت در وزن

شما با استفاده از دمبل راحت تر قادر خواهید بود که چالش های تمرینی خود را افزایش دهید. لازم نیست که از دمبل فقط در حرکات آرام استفاده کنید، شما می توانید حرکاتی مانند هنگ کلین و اسکوات کلین و تمامی حرکات انفجاری را با استفاده از دمبل انجام دهید. بهتر است که بعضی از این حرکات انفجاری را اول با دمبل انجام دهید و سپس تدریجاً سراغ کتل بل بروید. و یادتان باشد، تا حدود زیادی"وزن، وزن است" شما میتوانید با هر مدل تجهیزی تمرینی چالش برانگیز داشته باشید، بستگی به خلاقیت خودتان دارد.
 

برچسب ها: کتل بل بدن سازی بدون وزنه
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha