سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

نگاهی به ورزش جودو

نگاهی به ورزش جودو
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۱۱/۱۰ بازدید کنندگان:۲۷۷۱ نویسنده:سامان موسوی

تاریخچه هنر رزمی جودو به کشور ژاپن و منشاء آن به هنر رزمی جوجیتسو باز می گردد. جودو توسط شخصی ژاپنی به نام " جیگارو کانو" پایه ریزی شد. جودو را می توان اولین رشته رزمی شرقی دانست که از المپیک 1964 در آن قرار گرفت.


" جیگاروکانو" که موسس جودو است یک معلم و دانشمند ژاپنی بود که در خانواده ای ثروتمند متولد شد. او در دوران کودکی بسیار لاغر و ضعیف بود به همین جهت به جوجیتسو که ورزش سنتی ژاپن بود پیوست تا بتواند تندرست و سالم شود. گلاویز شدن و ضربه زدن به حریف جزء فنون اصلی جوجیتسو بود. بعدها او با انواع جوجیتسو که در مناطق مختلف ژاپن آموزش داده می شدند آشنا شد و به این فکر افتاد که می تواند با استفاده از نکات مثبتی که هر کدام از آنها دارند می تواند یک هنر رزمی جدید پدید بیاورد.
او زمان زیادی را صرف مطالعه و تحقیق کرده و بلاخره توانست بهترین حرکات پرتاب کردن و زمین زدن را در انواع مختلف جوجیتسو دربیاورد. همچنین "جیگارو کانو" حرکات خطرناکی را که در جوجیتسو وجود داشتند کنار گذاشت و تکنیک های جدیدی را جایگزین آنها کرد. او بلاخره توانست در سال 1882 ورزش رزمی جودو را تاسیس کند.
ازجمله ویژگی های بارز و مهم جودو این است که در آن ضربات پرتابی همچون مشت و لگد وجود ندارند و جودوکاران مثل کشتی گیران همدیگر را گرفته و برای به زمین زدن هم تلاش می کنند. ورزشکاران این رشته، درجات را از همان کمربند سفید آغاز و با طی مراحل Q9 تا Q1 کمربندهای زرد، سبز، بنفش و قهوه‌ای به درجهء دان یا کمربند مشکی می‌رسند. که کمربند مشکی از دان یک آغاز و تا دان 10 ادامه می‌یابد.
 

مکان مسابقه جودو

مبارزات جودو بر روی تشکی به نام تاتامی صورت می گیرد که ابعاد این تاتامی باید حداقل 14*14 و حداکثر 16*16 باشد. در داخل تاتامی مربع کوچکتری به ابعاد 8*8 متر وجود دارد که به آن محوطه وسطی گفته می شود و مبارزه در این قسمت برگزار خواهد شد. در بیرون از این محوطه وسطی نواری به عرض3 متر کشیده شده که به آن محوطه ایمنی می گویند و مبارزه در خارج از آن متوقف خواهد شد.


زمان مسابقه جودو

مسابقات رسمی جودو در دو بخش جوانان و بزرگسالان در 5 دقیقه برگزار خواهد شد. این زمان در مسابقات زنان و مردان به یک اندازه می باشد. رقابت های نوجوانان دختر و پسر نیز در 4 دقیقه انجام خواهد شد.


لباس مسابقات جودو

باید بدانید که لباس ورزشکاران در همه مسابقات جودو به رنگ آبی و یا سفید می باشد. ترتیب پوشیدن این رنگ ها به این صورت است که اولین کسی که نامش برای مسابقه خوانده خواهد شد لباس آبی و نفر دوم لباس سفید به تن می کند. جنس لباس های جودو باید از کتان بوده و استحکام کافی را داشته باشد. همچنین نباید خیلی کلفت، زبر یا لیز باشد. لباس جودو باید به اندازه ای بلند باشد که ران را بپوشاند، آستین آن هم باید به اندازه ای بلند باشد که زمانیکه دست ها کاملا کشیده می شوند به مچ دست برسد. شلوار آن هم باید بلند بوده و به قوزک پا برسد یا حداکثر 5 سانتی متر بالای قوزک پا قرار بگیرد.
 

نحوه امتیاز گیری در مسابقات جودو


ازجمله تکنیک هایی که جودوکار می تواند با انجام دادن آنها امتیاز کسب کند عبارتنداز:


-    پرتاب کردن حریف به کمک یک بازو از روی شانه خود
-    دراز کشیدن بر روی زمین و پرتاب کردن حریف به کمک شکم
-    پرتاب کردن حریف در حالت گلاویزی به کمک دست ها و کمر
-    نگه داشتن حریف در حالتی که پشت او به زمین خورده است
-    نگه داشتن حریف در حالتی که ما پشت او بوده و دستهایمان به دور گردنش حلقه شده اند.
 


وزن های مختلف مسابقات جودو

مسابقات رسمی و بین المللی ورزش جودو در 7 وزن مختلف برگزار خواهند شد. در همه این وزن ها، وزن جودو کار باید کمتر از وزنی باشد که برای شرکت در آن دسته درنظر گرفته شده است. مسابقات در بخش مردان در وزن های 60،66،73،81،90،100،+100 (یا سنگین وزن) برگزار شده و مسابقات در بخش زنان نیز در وزن ها 48،52،57،63،70،78، +78 (یا سنگین وزن) برگزار خواهند شد.
 

برچسپ ها :
جوجیتسو جودو
پست های مشابه

نظرات کاربران

جهان در تاریخ ۱۳۹۸/۴/۲۱ [۱۲:۳۱:۴۰ AM]

جودو خیلی ورزش بیکلاسیه،من قبلا میرفتم ولی الان رفتم بوکس و خیلی از بوکس راضیم چون خیلی پر کاربرده

ارسال نظر
Captcha