سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

دفاع در مقابل چاقو

دفاع در مقابل چاقو
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۱۲/۲۲ بازدید کنندگان:۹۱۶ نویسنده:سامان موسوی

 

اکثر سبک های هنرهای رزمی بر این ادعا اصرار دارند که دارای فنونی برای دفاع در برابر چاقو می باشند. آنها در تبلیغات خود از این گذینه برای جذب افراد جهت یادگیری دفاع شخصی در خیابان استفاده می کنند. یکی از مشکلاتی که در مبارزه خیابانی با آن روبرو هستیم این است که هیچ شناختی از طرف مقابل نداشته و نمی دانیم که در استفاده از چاقو چقدر مهارت دارد و در صورتیکه در مورد کار با چاقو آموزش دیده باشد خلع سلاح کردن او بسیار دشوار خواهد بود. ذکر این نکته نیز ضروری می باشد که درگیری در خیابان با مبارزات داخل باشگاه کاملا متفاوت می باشد.

مساله ای که در جیت کان دو مطرح می شود این است که در مقابل مهاجمی که با چاقو به شما حمله می کند فقط 5 درصد شانس پیروزی دارید و اصل مهمی که جیت کان دو در اینجا ارائه می کند اصل سلاح در مقابل سلاح است.

 

چاقو در مقابل چاقو

اصل چاقو در مقابل چاقو بر این نکته استوار است که می گوید وقتیکه مهاجمی با یک سلاح به شما حمله می کند شما نیز باید از یک سلاح برای دفاع از خود استفاده کنید. این سلاح می تواند چاقو ، چوب، باتوم، سنگ، آجر و یا هرچیز دیگری که بتوان از آن به عنوان سلاح استفاده کرد باشد.

یکی از اصول مهم مربوط به نیروهای نظامی و پلیس اصل سلاح در مقابل سلاح می باشد. به همین جهت تمام نیروهای پلیس وظیفه دارند که نحوه کار با سلاح را یاد گرفته و همیشه آن را همراه خود داشته باشند. از آنجایی که استفاده از سلاح خود به مهارت احتیاج دارد در جیت کان دو کالی اسکریما اصول و فنون استفاده از سلاح که از سبک های فیلیپینی کالی، اسکریما و آرنیس انتخاب شده است آموزش داده می شوند.

در ضمن لازم به ذکر است که فنون کار با سلاح های سرد فلیپینی جزء بهترین سبک های جهان در مورد کار با سلاح های سرد می باشند که در اکثر سبک های دیگر نیز آموزش داده می شوند.

 

تکنیک خلع سلاح با دست خالی

تکنیک هایی که در جیت کان دو برای مبارزه با دست خالی بکار گرفته می شوند در کنار تکنیک های اصل سلاح در برابر سلاح به رزمی کار آموزش داده می شوند. جهت انتخاب این تکنیک ها، فنون دفاع در برابر چاقو سبک هایی همچون کالی و اسکریما فیلیپینی، سیستما و اسپتسناز روسی، هاپکیدو، آیکیدو و یا کراوماگا و هاگانا و کاپاپ اسرائیلی بررسی شده و تکنیک هایی انتحاب شده اند که کاملا واقعی و کاربردی بوده و هیچ گونه حرکت نمایشی در آنها وجود ندارشته و کاملا کاربردی می باشند.

مخلوط کردن این تکنیک های کاربردی با اصل “سلاح در مقابل سلاح” شیوه قدرتمندی را برای دفاع در برابر چاقو به وجود آورده است اما باید این نکته را نیز در نظر قرار دهیم که هیچ چیزی مطلق نیست و انعطاف فکری و موقعیت سنجی نیز در دفاع چاقو بسیار مهم می باشد و یکی از مهم ترین ویژگی های یک مبارز موفق موقعیت سنجی می باشد.

جیت کان دو و شیوه ی دفاع در برابر چاقوی آن هم اکنون جزو ملزومات آموزشی برای نیروهای نظامی و انتظامی دنیا می باشد زیرا اساس جیت کان دو بر اساس واقعیت مبارزات خیابانی می باشد.در پایان ذکر این نکته ضروری است که هیچ رزمی کار حرفه ای و هیچ متخصص دفاع شخصی عاقلی از یک درگیری خشن خیابانی استقبال نمی کند. زیرا به خوبی بر این نکته آگاه است که چنین درگیری هایی برای هیچ کس حتی یک فرد آموزش دیده بدون ریسک و خطر نمی باشد و ممکن است که حتی اکثر قهرمانان ورزشی در مواقع که در درگیری های خیابانی گرفتار می شوند آسیب ببینند. پس لازم است بدانید که این فنون دفاع با استفاده از چاقو که به آنها اشاره کردیم فقط برای دفاع از خود استفاده کنید.

برچسب ها: جیت کان دو دفاع در برابر چاقو
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha