سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

نکات بهداشتی در ورزش های رزمی

نکات بهداشتی در ورزش های رزمی
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۱۱/۳۰ بازدید کنندگان:۲۳۷۳ نویسنده:سامان موسوی

در این مقاله قصد داریم به برسی نکاتی بهداشتی بپردازیم که با رعایت کردن آنها رزمی کار می تواند خود را سالم نگه دارد.


به عوامل و شرایطی که به وسیله آنها ورزش کار بدون صدمه دیدن شروع به تمرین کردن می کند و در هنگام ورزش و پس از پایان آن احساس راحتی داشته باشید بهداشت ورزشی می گویند. بهداشت یکی از ملزومات هر چیزی می باشد و در این بین ورزش نیز مستثنا نیست. با کمک بهداشت ورزشی می توان سلامت جسم و روح را تامین کرد. با توجه به اینکه بحث بهداشت در ورزش اهمیت زیادی دارد و همچنین هنرهای رزمی نیز جزئی از ورزش هستند لازم است که در مورد رعایت نکات بهداشتی در هنرهای رزمی که در آنها انواع مختلف برخوردها در روش های مختلف وجود داشته و نیاز است که در بحث بهداشت ورزشی دقت زیادی شود، زیرا در غیر اینصورت این ورزش های نیز بسیار خطرناک بوده و احتمال اینکه به شما آسیب بزنند بسیار زیاد خواهد بود.
اگر کسی بخواهد رزمی کار خوبی باشد لازم است که حرکات جسمانی تند، سریع و با اصول خاص را انجام دهد و باید بدنی سالم و قوی و همچنین دست و پاهای نیرومندی داشته باشد. برای موفق شدن در هنرهای رزمی تنها داشتن مهارت کافی نمی باشد، بلکه رزمی کار باید خود را برای کار و تمرین فراوان آماده کرده و برنامه ای منظم همراه با اصول بهداشتی به شرح زیر داشته باشد:


•    هر رزمی کار قبل از شروع یک رشته رزمی باید معاینه پزشکی شود تا مشخص شود مشکل خاصی ندارد.


•    رزمی کار باتوجه به رشته ای که انتخاب می کند باید لباس ها و تجهیزات مخصوص آن رشته را نیز تهیه کند.


•    رزمی کار باید پیش از شروع تمرینات عضلات، مفاصل، دستگاه گردش خون، قلب و تنفس را بیدار و به حرکت وابدارد.


•    رزمی کار قبل از شروع تمرینات اصلی باید بدن خود را گرم کند زیرا بسیاری از صدمات ورزشی به علت گرم نکردن بدن ایجاد خواهند شد.


•    رزمی کار باید نوع تمرین، مدت زمان تمرین، شدت و تعداد جلسات تمرین را در هر هفته و متناسب با سطح آمادگی  جسمانی خود انجام دهد.


•    باید نوع تمرینات به گونه ای باشد که موجب خستگی زودهنگام رزمی کار نشوند.


•    اساتید هنرهای رزمی باید دارای اطلاعات و تحصیلات کافی در مورد علوم آناتومی، فیزیولوژی، آسیب شناسی، روانشناسی و بهداشت داشته باشند و در نتیجه روابط روانی و عاطفی بیشتری بین آنها و شاگردان خود ایجاد می شود.

البته باید به این نکته اشاره کرد که بروز حوادث و آسیب ها در ورزش های رزمی مانند دیگر رشته های ورزشی پر برخود کمی اجتناب ناپذیر بوده و رزمی کاران همواره در معرض یک سری از خطرات بالقوه قرار داشته و در صورت آگاهی از علت آسیب و نحوه درمان این صدمات و راههای صحیح پیشگیری از ناتوانایی های بعدی رزمی کار کاسته می شود.
به همین جهت پیشنهاد می کنیم که رزمی کار پیش از شروع هر گونه فعالیتی و با توجه به ویژگی های بدنی و نوع فعالیتی که می خواهد انجام دهد مورد معاینه و برسی قرار بگیرد. به عنوان نمونه یک کاراته کار حرفه ای از روند متفاوتی برخوردار می باشد. در مقایسه یک کودک ورزشکار می توان به تمام مشکلات پزشکی بالقوه او پی برد. در ورزشکاران مسن تر به دلیل قدرت بیشتر این احتمال کاهش پیدا خواهد کرد.در این دوران هدف معاینه کننده فقط بررسی اثرات آسیب دیدگی قبلی، کنترل کردن کیفی این آسیبها و توانبخشی ورزشکار به منظور آمادگی برای فعالیتهای بعدی می باشد.
 

برچسب ها: هنر های رزمی هنر رزمی هنرمند رزمی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha