سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

شایع ترین مصدومیت های ورزشی

شایع ترین مصدومیت های ورزشی
تاریخ ارسال:۱۳۹۶/۵/۲۲ بازدید کنندگان:۲۲۶۶ نویسنده:سامان موسوی

در این مقاله قصد داریم به بررسی شایع ترین مصدومیت های ورزشی بپردازیم.


ورم کردن تاندون ها

زمانی که از تاندون پشت زانو  استفاده زیادی می شود منجر به ایجاد درد شده و همچنین متورم خواهد شد. در صورتیکه این تورم درمان نشود آسیب وارد شده سخت تر می شود تا میزانی که دویدن را به صورت کامل برایتان دشوار و غیر ممکن کند. معمولا افرادی دچار این مصدومیت ها می شوند که دونده بوده یا رشته ورزشی شان با دویدن و پریدن سر و کار دارد.


ضربه مغزی شدن

این مصدومیت در اثر اثابت ضربه به سر ایجاد خواهد شد از علائم آن می توان به سرگیجه و سر درد، اختلال در بینایی، ضعف در حافظه، بر هم خوردن تعادل، نداشتن تمرکز و همچنین داشتن حالت تهوع اشاره کرد. این مصدومیت الزاما موجب بیهوشی نمی شود. در ورزش های برخوردی مانند فوتبال، بوکس و هاکی این آسیب دیدگی شایع تر است. هر چند که اغلب افراد مصدوم پس از چند هفته به حالت اولیه خود بر می گردند اما در بعضی از افراد باعث ایجاد آسیب های جدی خواهد شد.


کشیده شدن ماهیچه های ران

زمانی ورزشکاران دچار این مصدومیت می شوند که در هنگام دویدن در ورزش هایی همچون فوتبال و والیبال به یکباره جهت خود را تغییر دهند. ازجمله نشانه های کشیدگی ماهیچه های ران می توان به درد عمیق، ورم و بعضی اوقات کبودی داخل ران اشاره کرد.


 متورم شدن ساق پا

این مصدومیت بیشتر در افرادی اتفاق می افتد که به تحرک و ورزش کردن عادت چندانی ندارند. ازجمله عواملی که باعث ایجاد چنین مصدومیت هایی می شود می توان به تغییر ناگهانی فشار و شدت تمرینات، پوشیدن کفش های نا مناسب برای دویدن و پریدن اشاره کرد.


درد کمر

درد کمر اغلب در افرادی اتفاق می افتد که چاق بوده و تحرک کمتری نسبت به بقیه دارند. ولی امکان دارد که این مشکل برای دونده ها، دوچرخه سواران، گلف بازان و تنیس بازان نیز اتفاق بیافتد. ازجمله عواملی که منجر به ایجاد کمر درد می شوند می توان به انجام نادرست حرکات کششی اشاره کرد.
 


کشیدگی عضلات

ازجمله عواملی که منجر به کشیدگی عضلات و ماهیچه ها می شود می توان به گرم نکردن بدن، خستگی زیاد، نداشتن انعطاف پذیری، ناتوانی و ضعف اشاره کرد. به طور معمول ماهیچه هایی مانند عضلات پشت ران (اغلب در مسابقات دو میدانی و بسکتبال اتفاق می افتد) و ماهیچه ساق پا (در تنیس شایع است) بیشتر از بقیه آسیب می بینند. البته احتمال کشیدگی دیگر ماهیچه ها بسته به ورزشی که انجام می دهید وجود دارد.
 


رگ به رگ شدن و پیچ خوردگی مچ پا

آسیب رگ به رگ شدن و پیچ خوردگی مچ پا در ورزش هایی مانند فوتبال، هاکی، والیبال و بسکتبال رایج است. در کل می توان گفت که این مصدومیت در ورزش هایی که با دویدن و پریدن مرتبط هستند بیشتر اتفاق می افتد. امکان دارد که این حرکات منجر به پیچ خوردگی مچ پا و بعضی اوقات پاره شدن یک تاندون اشاره کرد. بوسیله عکسبرداری می توان تشخیص داد که عضو مورد نظر دچار شکستگی شده است یا نه؟
 


آسیب دیدن شانه

بر اساس تحقیقاتی که اخیرا انجام شد مشخص شده است که حدود 20 درصد آسیب دیدگی های ورزشی مرتبط به شانه می باشد که می تواند شامل در رفتگی شانه، رگ به رگ شدن و ضرب دیدگی آن اشاره کرد.به طور معمول در ورزش هایی مانند تنیس، شنا، وزنه برداری، بیسبال و والیبال این مصدومیت شایع است.
 
 

برچسپ ها :
آمادگی جسمانی ورزش ورزشکاران والیبال
پست های مشابه

نظرات کاربران

حسام در تاریخ ۱۳۹۷/۷/۱۰ [۴:۴۶:۱۹ PM]

به نظر من بزار ضربه مغزی بشی فوقش یا درجا می میری یا تا اخر عمرت زنده میمانی.
ولی کمر درد،زانو درد نگیری چون تا اخر عمرت باید فقط یک جا بشینی وگرنه اگر با کمر درد ورزش کنی ممکنه فلج بشی

ارسال نظر
Captcha