سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

بهترین زمان برای ورزش چه وقتی است؟

بهترین زمان برای ورزش چه وقتی است؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۶/۵/۲۲ بازدید کنندگان:۲۲۳۳ نویسنده:سامان موسوی

ازجمله مسائلی که اکثر ورزشکاران با آن درگیر هستند این است که نمی دانند چه زمانی بهترین وقت برای ورزش کردن است؟ جالب است که بدانید عضلات هم در زمان های مشخصی بازده بیشتری دارند، به همین دلیل لازم است که در این زمان ها به تقویت آنها بپردازید. البته باید به یاد داشته باشید که زیاده روی در این کار می تواند منجر به ایجاد آسیب هایی جدی در عضلات شود.


بهترین زمان برای ورزش

 در کل می توان گفت که ساعت عضلات تان با پروتئین هایی به اسم HIFs مرتبط هستند و بر روی متابولیسم شما تاثیر مستقیمی دارند. زمانی که اکسیژن در سلول ها کاهش می یابد HIFs به سلول ها اجازه می دهد که به تولید انرژی خود ادامه بدهند. به همین دلیل عضلات زمان های مشخصی از روز یعنی زمانی که ساعت درونی می تواند HIFs را به خوبی فعال کند بهترین عملکرد را خواهد داشت.
بر اساس پژوهش هایی که اخیرا انجام شده مشخص شده است که ساعت شبانه روزی بافت عضلانی، واکنش متابولیک عضلات و کارآمدی انرژی را کنترل می کند، به این معنی که عضلات در ساعات مختلف طول روز واکنش های مختلفی از خود نشان می دهند. این تحقیقات نشان داده که عضلات چگونه بر اساس ساعات روز خودشان را با ورزش و استفاده از اکسیژن تطبیق می دهند. همه ما در سلول های بدن مان ساعتی شبانه روزی داریم که فعالیت های ما و واکنش نسبت به پیرامون مان را در طی یک دوره 24 ساعته کنترل می کند.
 همچنین در این تحقیقات مشخص شد که اکسیژن و ساعت درونی در داخل سلول برای تولید انرژی با هم همکاری می کنند تا نتیجه مطلوب را بدست آورند.  باید بدانید که ظرفیت هر سلول برای اینکه بهترین عملکرد را از خود نشان بدهد بر اساس زمان روز متفاوت می باشد. منظور ما این نیست که می توان به ورزشکاران گفت بهترین زمان برای ورزش کردن چه ساعتی است؟ یا اینکه چه زمانی ورزش کنید؟ ولی می توان امیدوار بود که در آینده می توان از این آگاهی برای بهینه کردن عملکرد عضلات استفاده کنیم.
هرچند اپلیکیشن های زیادی برای کمک به تمرینات ورزشی وجود دارند اما تحقیقات در این زمینه نیز بسیار مهم است چراکه کمبود اکسیژن در سطح سلولی، عامل اصلی در حملات قلبی و سرطان می باشد. کاهش اکسیژن در سلول ها منجر به رشد و پیشرفت سلول های سرطانی خواهد شد.
زمانیکه با شدت بالایی مشغول ورزش کردن هستید سطح اکسیژن تان کاهش می یابد چراکه بیشتر از آنچه که اکسیژن دریافت کنید آن را مصرف می کنید. در این شرایط HIFs وارد عمل شده و به عضلات می گوید که برای تامین انرژی سراغ قند بروند. در صورتی که ساعت درونی خود را خاموش کنید عضله ظرفیت طبیعی اش را جهت سوزاندن قند و تولید اسید لاکتیک نخواهد داشت.
 به همین جهت عضله تان در زمان های خاصی از روز یعنی زمانی که ساعت درونی تان می تواند HIFs را به خوبی فعال کند بهترین عملکرد را از خود نشان خواهد داد. پژوهش گران بر این باورند که در آینده می توان با دستکاری و تنظیم مجدد ساعت درونی راه های جدید و سریعی برای عضله سازی بدست آورد.

 

ورزش کردن


در صورتی که احساس می کنید زمان خاصی از روز بهترین زمان برای ورزش کردن شما می باشد دلیل علمی برای آن وجود دارد. برای مثال بوکسور معروف "فلوید میودر" در طول شب مشغول به تمرین می شود. البته بهتر است بدانید که این ساعات درونی برای یک انسان طبیعی نیست ولی ظاهرا بهترین زمان برای او بوده و توانسته از آن نتیجه مثبتی بگیرد. همانند درس خواندن، که عده ای اول صبح را بهترین زمان برای درس خواندن می دانند و عده ای آخر شب را؟ در حالی که ممکن است هر دو گروه از لحاظ علمی درست بگویند.


چند استثنا !

در صورتی که کارتان به شیوه ای می باشد که در آن استرس زیادی را باید تحمل کنید شاید برای شما هنگام نهار زمان مناسب تری باشد تا پس از پایان کار. استرس روانی همچون مسئولیت های بسیار سنگین یا رفت و آمدهای متوالی و فشارهای بدنی مثل کارهای دستی سنگین یا حتی همان کار ساده ولی در ساعات بسیار طولانی ممکن است که عوارض مخربی برای بدن داشته باشند.
خستگی های ناشی از کار می تواند در ساعات بعدی روز شرایط خوب بدنی جهت ورزش کردن را از بین ببرد. تحقیقی که در این زمینه انجام شد نشان داد افرادی که بصورت شیفتی مشغول کار هستند پیش از شروع کار بهترین عملکرد ورزشی را دارند و زمان نهار هم در اولویت بعدی قرار دارد.
 به همین جهت پیشنهاد می کنیم که در صورتیکه شغل تان به گونه ای است که خستگی زیادی در پی دارد بهترین کار این است که جلسه تمرینی تان را برای پیش از شروع زمان کاری تنظیم کنید یا اینکه هنگام نهار را به تمرین کردن اختصاص دهید. البته حتما باید به یاد داشته باشید که بدن تان را پیش از شروع تمرینات گرم کنید. عادت به تمرین و ورزش کردن در صبح زود پیش از رفتن به محل کار، چیزی است که عادت کردن به آن امکان دارد کمی طول بکشد.


 
 

برچسپ ها :
تناسب اندام رژیم غذایی سوزاندن چربی ورزش ورزشکاران
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha