سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

فواید تمرینات با وزنه برای بوکسورها

فواید تمرینات با وزنه برای بوکسورها
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۸/۲۳ بازدید کنندگان:۴۹۴ نویسنده:سامان موسوی

شاید برایتان جالب باشد که بیشتر بوکسورها از انجام تمرینات با وزنه خودداری می کنند. با وجود اینکه حتی ورزشکاران دیگر رشته ها همچون فوتبال، بسکتبال و حتی دو میدانی برای افزایش بهره وری و قدرت خود تمرینات با وزنه را انجام می دهند. اما متاسفانه هنوز تعداد زیادی از بوکسورها بخصوص بوکسورهای قدیمی و حتی معروم انجام دادن تمرین با وزنه را چندان مفید ندانسته و بر این باورند که باعث کاهش انعطاف پذیری و سرعت شان خواهد شد.


چندین سال پیش فدراسیون بوکس آمریکا به انتشار گزارشی در زمینه تمرینات با وزنه بوکسورهای آمریکایی و اروپایی پرداخت. در این گزارش از بوکسورهای معروفی همچون " هالی فیلد" و " شین موسلی" به این صورت نام برده که توانسته اند با انجام تمرینات با وزنه به نتایج مطلوبی دست پیدا کنند.
دو نفر را در نظر بگیرید که از نظر مهارت های بوکس، سرعت، شکل بدن و حتی جرات و شهامت نیز با هم برابر باشند. در این صورت مساله قدرت و توان مطرح خواهد شد به این صورت که اگر همه چیز با هم برابر باشد بوکسوری پیروز خواهد شد که قوی تر باشد. این افزایش قدرت نیز با تمرینات با وزنه حاصل می شود.


تاثیر تمرینات با وزنه

همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم تمرینات با وزنه منجر به قوی تر شدن ورزشکاران می شود. همچنین این تمرینات احتمال آسیب دیدگی عضلات و استخوان ها را کاهش می دهد. این نکته را هم نباید فراموش کرد که تمرینات با وزنه باعث افزایش قدرت و توان انفجاری و تحمل غیر هوازی بدن می گردد.

 

تمرینات با وزنه


بوکس یکی از ورزش های هوازی می باشد که هوازی بودن آن حدود 70 تا 80 درصد و غیر هوازی بودن آن تقریبا 20 تا 30 درصد می باشد. غیر هوازی یعنی اینکه در یک زمان کوتاه مقدار زیادی انرژی توسط عضلات سوخته می شود که این زمان کم باعث می شود بدن نتواند از اکسیژن هوا استفاده کند.این همان حرکات سریع در ورزش بوکس است. هوازی هم به این معنا است که حرکات با قدرت و سرعت کمتر و در یک بازه زمانی بلند تر انجام می شود و بدن فرصت دارد برای انرژی از اکسیژن هوای تنفسی استفاده کند مثلا دو های ماراتن.البته در بوکس همان حرکتهای جابجایی داخل رینگ حرکات هوازی این ورزش هستند.


فواید و نکات تمرینات با وزنه برای بوکسورها


•    انجام دادن تمرینات با وزنه باعث می شوند که سرعت بوکسورها افزایش پیدا کند.
•    این تمرینات باعث جلوگیری از خستگی زودرس عضلات بوکسور در حین مسابقات می شود.
•    به یاد داشته باشید که تمرینات با وزنه بوکسورها باید با وزنه های نیمه سنگین تا سنگین باشد:باید دقت کرد که تمرینات با وزنه های سبک فقط باعث افزایش توان هوازی بدن می شود اما تمرین با وزنه های سنگین و نیمه سنگین آن هم به صورت سرعتی و انفجاری باعث افزایش قدرت و سرعت می گردد.
•    تمرینات با وزنه انعطاف پذیری عضلات را به میزان زیادی افزایش می دهد.
•    حد اقل هفته ای یک بار را به تمرینات با وزنه اختصاص دهید:همانطور که دویدن های متوالی و تمرینات مشت زنی و کیسه زدن و...باعث افزایش توان و مهارت می شود تمرینات با وزنه هم باعث افزایش قدرت می گردد.

یک بوکسور باید به صورت متوالی 1 تا 3 جلسه را به انجام تمرینات با وزنه اختصاص دهد. بیشتر از سه بار درهفته باعث کم آوردن وقت برای تمریناتی مثل کیسه زدن و مهارتی و... خواهد شد. یک بوکسور قوی و بدون مهارت حتما در مسابقه می بازد.

به یاد داشته باشید که در روزهایی که تمرینات مشت زنی دارید تمرینات با وزنه انجام ندهید. همچنین یک هفته قبل از مسابقه تمرینات با وزنه را قطع کنید. در طول هفته بهتر است یک روز وسط هفته و یک روز آخر را که بعد آن قصد استراحت دارید را به تمرینات با وزنه اختصاص دهید.
 

برچسب ها: بوکس تمرینات قدرتی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha