سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

تغذیه چه ارتباطی با هنرهای رزمی دارد؟

تغذیه چه ارتباطی با هنرهای رزمی دارد؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۶/۴/۲۶ بازدید کنندگان:۱۶۲۲ نویسنده:سامان موسوی

 

 

یکی رزمی کار خوب باید تناسب اندام داشته باشد و تلاش کند که مقدار چربی بدن خود را با توجه به توده عضلانی که دارد کاهش دهد. بیشتر شدن عضلات منجر به بیشتر شدن قدرت، سرعت و مهارت فرد در انجام تکنیک های ورزشی خواهد شد. در مقابل، کاهش عضلات منجر به کاهش قدرت، سرعت و مهارت رزمی کار در انجام حرکات ورزشی خواهد شد. بیشتر رشته های رزمی استقامتی و عضلانی می باشند، بطور معمول در رشته های جودو یا کاراته که از رایج ترین رشته های رزمی هستند در هر ساعت 540 کیلو کاری انرژی مصرف می شود و باید 15 درصد این انرژی از پروتئین، 55 درصد از کربوهیدرات  و 30 درصد از انرژی مورد نیاز از چربی ها دریافت شوند.
 برای اینکه انرژی مورد نیاز ورزشکاران تامین شود باید میزان انرژی که بدن در وضعیت استراحت خواهد سوزاند را با 540 کیلو کالری انرژی که ورزشکاران ی هر ساعت از تمرینات رزمی مصرف می کنند جمع کرد.


 اکنون به معرفی مواد مغذی که بدن رزمی کاران به آن نیاز دارند خواهیم پرداخت:


کربوهیدرات ها

 

کربوهیدرات


می توان کربوهیدرات ها را به دو گروه ساده و پیچیده طبقه بندی کرد. این کربوهیدرات ها اثرات متفاوتی بر روی بدن و همچنین میزان قند خون و چربی بدن دارند. همانگونه که در بالا به آن اشاره کردیم اولین منبع برای تامین انرژی بدن کربوهیدرات ها می باشند. همانطور که می دانید بدن ما کربوهیدرات های دریافتی را تبدیل به گلوکوز کرده و آن را در کبد و بافت های عضلانی ذخیره می کند تا برای فعالیت های شدید و کوتاه مدت آن را مصرف کند. کربوهیدرات های ساده همچون نان سفید، شیرینی جات، آب نبات، قند و شکر را باید به میزان خیلی کمی مصرف کرد، اما در مقابل از کربوهیدرات های پیچیده مانند نان سبوس دار، ماکارونی، سیب زمینی، سبزیجات، برنج و جو را می توان بیشتر مصرف کرد.
دلیل اینکه می گوییم که از کربوهیدرات های ساده مصرف نکنید آن است که این نوع کربوهیدرات ها خیلی سریع هضم می شوند و انرژی آزاد شده از آنها زیاد دوام نمی آورد. علاوه بر این کربوهیدرات های ساده اگر بیش از حد نیاز مصرف شوند سریع تبدیل به چربی خواهند شد، به همین جهت باید در مصرف آنها دقت داشته باشید. رزمی کاران باید حدود 55 تا 60 درصد از انرژی خود را از کربوهیدرات ها تامین کنند.
 

پروتئین ها

 

پروتئین


همانگونه که قبلا خوانده اید پروتئین ها از اسیدهای آمینه ساخته شده اند. واحدهای ساختاری پروتئین ها از اسیدهای آمینه ایجاد شده اند. پروتئین ها نقشی اساسی برای انجام کارهای حیاتی بدن دارند (مانند ساختمان عضلات و بافت ها، هورمون ها، آنزیم ها و سیستم ایمنی) به همین دلیل وجود آنها ضروری است.
در صورتی که پروتئینی بیشتر از نیاز بدن جذب کنید هیچ نفعی برای شما ندارد. شما به عنوان یک رزمی کار به پروتئین زیادی احتیاج ندارید، چراکه پروتئین جهت ساخت، ترمیم و رشد عضلات استفاده می شود و از آن به عنوان منبع انرژی استفاده نخواهد شد. همچنین پروتئین های غلیظ شده دارای ارزش بیولوژیکی بالایی در مقایسه با دیگر انواع پروتئین ها دارا می باشند که حدودا شامل 50 درصد اسید های آمینه شاخه دار و غنی از گلوتامین هستند. دیگر منابع پروتئینی مثل گوشت، تخم مرغ و سویا نیز از ارزش بیولوژیکی بالایی برخوردار هستند. مصرف اینگونه پروتئین ها به فرد اجازه می دهد که با وجود مصرف مقادر کم آن قادر باشند که نیازهای بدن را تامین کرده و در عین حال کالری کمتری به بدن ارسال شود، در کل می توان گفت که این نوع پروتئین ها به نگهداری وزن و تناسب اندام کمک زیادی می کنند.
 

برچسب ها: تناسب اندام هنر های رزمی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha