سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

خصوصیات یک گارد خوب چیست؟

خصوصیات یک گارد خوب چیست؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۶/۱۱/۹ بازدید کنندگان:۵۰۳۳ نویسنده:سامان موسوی

 

 

اگر بخواهیم درباره اینکه یک گارد خوب باید چه خصوصیاتی داشته باشد حرف بزنیم ممکن است که این کار روزها زمان ببرد.اگر بخواهید مبارزه ای عالی و بدون مشکل داشته باشید باید گاردتان خوب باشد. حتی در بسیاری از موارد اگر بخواهند در مورد یک فایتر قضاوت کنند و نظر بدهند به گارد او نگاه می کنند.
همانطور که از اسمش پیداست گارد به معنی سپر محافظ و مانعی می باشد که از شما در برابر ضربات وارد شده از سوی حرف محافظت می کند. مبارزه بدون گارد مانند یک موجود زنده بدون سر است. یعنی یک حیات بی حیات! منظور این است که یک مبارزه بدون داشتن گارد بی معنا و بی ارزش می باشد.


خصوصیات یک گارد خوب چیست؟

یکی از ویژگی هایی که یک گارد خوب باید داشته باشد این است که تمامی بخش هایی را که در رشته رزمی رزمی کار مهم هستند پوشش دهد. یک گارد خوب باید بتواند از برخورد ضربه به بدن رزمی کار جلوگیری کرده و یا اگر نتوانست از برخورد ضربه جلوگیری کند قدری انرژی آن را کاهش دهد. علاوه بر این یک گارد خوب باید این قابلیت را داشته باشد که بتواند سریع تغییر موضع دهد، شکل پیچیده ای نداشته باشد، فایتر در زمان داشتن گارد احساس امنیت کند و همچنین قادر باشد تمام مناطق حساس بدن را پوشش دهد.


یک گارد خوب باید در چه جایی باشد؟

پاسخ این سوال بسته به رشته رزمی که دارید متفاوت است. برای مثال، بوکسورها به این علت که قرار نیست درگیر ضربات پا و زیرگیری ها شوند با استفاده از دستکش های بزرگی که در دست دارد از سر و صورتشان محافظت می کنند. تکواندو کارها معمولا دارای گاردهای سبکی می باشند چراکه ضربات فقط با چابکی و سرعت اجرا خواهند شد. کیوکوشین کارها دارای گاردهای محکم تر و بازتری می باشند زیرا ضربات در این رشته با نهایت قدرت و به اکثر قسمت های بدن وارد می شوند. پس یک گارد خوب گاردی است که با رشته رزمی تان تناسب داشته باشد، از گرفتن گارد مشابه رشته های رزمی که متفاوت با رشته رزمی شماست خودداری کنید این کار غیر حرفه ای بوده و می تواند برای تان سخت تمام شود.


تفسیر یک گارد خوب

وقتی صحبت از گارد می شود همه به فکر حالت دو دست در مقابل بدن می افتند، گارد از شکل قرار گیری فایتر جدا نیست. یک گارد زمانی می تواند برای شما موثر باشد که در کنار مکمل خود یعنی شکل و نحوه استقرارتان قرار بگیرد. اگر در رشته های آزاد و غیر کنترلی مشغول کنترل هستید شکل قرار گیری تان باید طوری باشد که قسمت های حساس بدن تان زیر پوشش گارد باشد. باید بدن تان جمع تر و پاهایتان کمی خم شده باشد (برای اینکه ضربات وارد شده نتوانند به سادگی شما را جابجا کنند)، همچنین گارد تان باید گلو، سر، صورت و سینه تان را پوشش دهد.


گارد باید دارای ثبات باشد

یک گارد خوب گاردی است که ثبات داشته باشد و اگر اینطور نباشد به این معنی است که به اندازه کافی مفاصل تان را تحت کنترل قرار نداده و آنها را قفل نکرده اید و همچنین قدرت کافی را بر روی گارد خود اعمال نکرده اید. اگر ضربه حریف به گاردتان برخورد کرده و درنتیجه گاردتان به سر و صورت تان برخورد کند بسیار خطرناک تر و عافلگیر کننده تر خواهد بود و با کمترین شدت می تواند تمرکزتان را برای لحظاتی به هم بریزد. برای اینکه گارد مناسبی داشته باشید باید مفاصل تان را قفل کرده و گارد تان را محکم نگه دارید. ضربات بسیار پر قدرت قرار است بوسیله گارد شما سد یا دفع شوند یا از انرژی و قدرتشان کاسته شود پس گارد خود را محکم و با ثبات نگهدارید .


یک گارد خوب باید انعطاف پذیر باشد

یک گارد خوب گاردی است که انعطاف پذیر باشد و شما قادر باشید همانطور که یک گارد مستحکم و درست دارید از ضربات سریع و پر قدرت خود و همچنین از جابجایی های دست ها جهت گمراه کردن حریف استفاده کنید. شما باید این توانایی را داشته باشید که هر زمان که خواستید از شکل گارد برای دفاع کردن، قفل کردن و یا رد کردن ضربات حریف استفاده کنید. همچنین گارد شما باید آنقدر منظعف باشد که بتوانید راحت حمله کرده و پس از حمله دوباره گارد خود را بگیرید.
 


 

برچسپ ها :
گارد هنرهای رزمی
پست های مشابه

نظرات کاربران

روح الله فقیری در تاریخ ۱۴۰۱/۵/۹ [۲:۵۰:۴۹ PM]

لطف نموده معلومات مکمل گادر ها و انواع آن را به تفصیل برایم بفرستید

ارسال نظر
Captcha