سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

bmi : ساده ترین شاخص تناسب اندام

bmi : ساده ترین شاخص تناسب اندام
تاریخ ارسال:۱۳۹۲/۴/۲۹ بازدید کنندگان:۱۹۹۲ نویسنده:اشکان حسین پور

BMI  یا body mass index شاخصی است که اکثر مردم از آن برای به دست آوردن تناسب وزنشان برای قدشان استفاده می کنند. با تقسیم کردن وزن خود در واحد کیلوگرم بر مجذور قد خود به متر می توانید شاخص تناسب خود را پیدا کنید.

 


اما BMI سالم چه مقداری است ؟


برای بزرگسالان، شاخص BMI  ایده آل بین 18.5 الی 24.9 است. اگر BMI شما 25 یا بیشتر است پس باید به  فکر خود باشید. 25 تا 29.9 به عنوان اضافه وزن تلقی می شود و مقدار های بیشتر از 30 به عنوان چاقی و چاقی مفرط یاد می شوند.
اگر BMI شما زیر 18.5 است شما مبتلا به کاهش زن هستید. البته فراموش نکنید که این معیار ها تنها برای بزرگسالان است و برای کودکان شاخص ها متفاوت است.

 


BMI  اضافه وزن


اگر BMI شما 25 یا بیشتر است حتما باید به فکر کاهش وزن باشید. این اضافه وزن ممکن است سلامتی شما از جنبه های مختلفی تهدید کند، از این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد :
•    بیماری های قلبی
•    نشانه های سکته مغزی
•    دیابت نوع دوم
•    انواع سرطان
•    فشار خون بالا (هایپرتنشن)
•    مشکلات مجاری وکلیه

متخصصان سلامتی واژه های چاق و چاقی را به عنوان کلمات تخصصی برای جدی نشان دادن افزایش خطر ابتلا به بیماریها به کار می برند ، شما از این کلمات برای توصیف خود و دیگران استفاده نکنید.
اگر از یک بیماری مزمن و یا جراحتی قبلی در خود رنج می برید حتما قبل از شروع برنامه ی کاهش وزن خود، به پزشک خانواده یتان مراجعه کنید.
به جای اینکه فوری به طرف تصمیم به رژیم های غذایی کاهش وزن کم چرب و کم کالری بگیرید، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است او چند نکته و توصیه در این مورد داشته باشد.
شما باز باید در طول رژیم غذایی خود چند بار با پزشک خود ملاقات داشته باشید تا او پیشرفت شما را کنترل کند. او ممکن است در طول دوره، چند نکته ی دیگر هم برای شما داشته باشد که اهداف کاهش وزن و تناسب اندام شما را محقق تر کند.


 


BMI کمبود وزن


اگر BMI شما کمتر از 18.5 است باید به فکر افزایش وزن باشید. این کمبود وزن ممکن است مشکلاتی نظیر پوکی استخوان، اختلال در پریود زنانه و فقر آهن را برای شما به دنبال داشته باشد.
 


دقت BMI


متخصصان سلامتی همراه محاسبه ی BMI باید فاکتور های دیگر را برای محاسبه و ارزیابی وزن سالم شما به کار بگیرند.
بدن های عضلانی به تبع سنگین ترند. پس ممکن است که وزن سالم و متناسب یک بکسر یا بدنساز که بدنی عضلانی دارد، توسط شاخص BMI چاق شناخته شود.
توجه کنید که پارامترهای ژنتیکی هم باید در بحث BMI باید دخالت داده شوند، ممکن است برای قومیت های مختلف تا حدودی خطرات رده های مختلف شاخص متفاوت باشد.
برای خانم های باردار شاخص BMI  به تنهایی به هیچ وجه نمی تواند درست باشد، آن ها باید برای ارزیابی تندرستی خود حتما نزد پزشک بروند.


 

 

برچسب ها: تناسب اندام چربی سوزی سوزاندن چربی کاهش وزن
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha