سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

فواید طناب زدن

فواید طناب زدن
تاریخ ارسال:۱۳۹۲/۶/۹ بازدید کنندگان:۲۶۸۳ نویسنده:سامان موسوی

طناب زدن یک ورزش هوازی عالی است . دکتر بورتز در مجله انجمن پزشکی امریکا در سال 1982 گفته بود؛ در حال حاضر دارویی وجود ندارد که بتواند مانند تمرین‌های ورزشی ضامن سلامتی انسان در طول عمر او باشد. همچنین از بورتز سؤال می‌کنند که چه نوع تمرین ایروبیکی که مناسب و کم هزینه نیز باشد را برای مقابله با سالخوردگی پیشنهاد می‌کند؟ و او در پاسخ می‌گوید؛ طناب زدن. زیرا نه تنها یک ورزش خوب و قدیمی است بلکه ایروبیکی نیز هست.

 

عضلات به کار گرفته شده در هنگام طناب زدن

طناب زدن، عضلات زیادی را به تحرک وا می دارد. طناب زدن خیلی سریع نقاط ضعف را نشان می دهد . یعنی پس از اجرای اولین جلسه طناب زدن در خیلی از از بخش های بدن احساس درد و کوفتگی خواهید کرد. طناب زدن کمک شایانی به تلاش تان در جهت داشتن شکمی عضلانی خواهد کرد. در حین طناب زدن، بخش مرکزی بدن یا همان میان تنه می بایست در شرایت تعادل قرار داشته باشد تا بتواند پرش های مکرر را اجرا کنید . به همین خاطر این بخش به طور مداوم تحت فشار مستمر قرار دارد.

طناب زدن و هورمون های چربی سوز

هورمون رشد(HGH )یک هورمون طبیعی است که بدن به منظور چربی سوزی ترشح می کند . البته شایان ذکر است که این یکی از فواید هورمون رشد محسوب می شود واین هورمون وظایف مهم دیگری نیز در بدن دارد . بالا بودن سطح هورمون رشد در بدن یکی از سریع ترین راه ها برای چربی سوزی به حساب می آید. بهترین روش برای افزایش ترشح هورمون رشد اجرای تمرینات هوازی با شدت برای ۳۰تا۶۰ثانیه وبلافاصله پس از آن ۱تا ۲دقیقه پیاده روی سریع یا دوی آرام ویا هر نوع فعالیت هوازی آرام دیگر می باشد.البته نام این نوع سیستم تمرینی، سیستم تمرینی اینتروال یا تندو کند می باشد . در ادامه این برنامه ۱دقیقه ای طناب زدن آورده شده که می توان آن را به دلخواه خودتان در آورید.

روبروی یک ساعت دیواری بایستید.

۳دقیقه طناب آرام بزنید تا بدن گرم شود.

۳۰ثانیه استراحت کنید.

با حداکثر سرعت ۶۰ثانیه طناب بزنید.

۳۰ثانیه استراحت کنید و سپس برای ۱دقیقه

هر تعداد که قادر هستید حرکت شکم( کرانچ )را اجرا کنید.

دوباره ۶۰ثانیه با حد اکثر سرعت طناب بزنید.

۳۰ثانیه استراحت کنید و سپس برای 1 دقیقه هر تعداد که قادر هستید حرکت شنا

سوئدی را اجرا کنید.

این سیکل را برای ۱۵تا ۲۰دقیقه اجرا کنید.

سیستم چرخشی بین ۳حرکت طناب زدن، شنای سوئدی و شکم (کرانچ)را می توانید تا ۳۰دقیقه هم ادامه دهید.

البته پس از اجرای ۲تا ۳سیکل از حرکت طناب زدن، دیگر ضربان قلب در حین اجرای حرکت شکم و شنای سوئدی پایین نمی آید یکی از موارد حائز اهمیت در این برنامه تمرین اینترال یا تند و کند این است که فرد پس از اجرای چند سیکل، دیگر قادر به اجرای حرکت شنای سوئدی نخواهد بود . به همین خاطر می توانید و به دلخواه یک حرکت جایگزین انتخاب کنید . برای مثال حرکت اسکوات با دمبل و یا حرکت لانچ(گام بلند)را به منظور کار کشیدن از بزرگترین عضلات بدن اجرا کنید . ضمن این که حرکات بالا تنه از قبیل پرس سینه و پرس شانه با دنبل را نیز می توانید در زمان اجرا کنید.

یک نکته دیگر این که طناب زدن فشار را بر روی عضلات ساق وارد می سازد . بنابر این از بابت اجرای حرکات کششی مناسب برای این عضله اطمینان کامل کسب کنید. یکی از فوائد این برنامه تمرینی در سهولت اجرای آن و همچنین قابل اجرا بودن آن در هر مکانی است . یعنی شما جه در آپارتمان چه در فضای باز و چه در مسافرت می توانید آن را اجرا کنید و نیازی به باشگاه رفتن ندارید . سعی کنید سرعت طناب زدن را در هر جلسه زیاد یا کم کنید و طناب سرعتی را هم هراز گاهی به برنامه تان اضافه کنید تا بدین ترتیب ظرفیت سیستم تنفسی تان بالاتر برود . به مرور زمان متوجه خواهید شد که هم سرعت طناب زدن وهم مدت زمان آن افزایش یافته است . سیستم تمرینی اینتروال یکی از موثرترین روش های تمرینی است که می توانید با اجرای آن هم به روند چربی سوزی شتاب بدهید و هم سلامت دستگاه تنفسی تان را ارتقاء دهید.

برچسب ها: آمادگی جسمانی بدن سازی بدون وزنه بدن سازی تمرینات شکم حرکات کششی طناب بازی
پست های مشابه

نظرات کاربران

sadeghhp در تاریخ ۱۳۹۴/۶/۱۹ [۱۱:۵۳:۱۹ AM]

با تشكر از مطالب خوب و مفيد سايتتون من يه سوال درمورد وزنه زدن داشتم ميخواستم بدونم كه وزنه زدن يا كلا ورزش سنگين براىچشما ضرر نداره به خصوص كساييكه چشمشون ضعيفه يا به قولى عينكى هستن. مرسي و موفق باشين.

ارسال نظر
Captcha