سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

فواید طناب بازی

فواید طناب بازی
تاریخ ارسال:۱۳۹۳/۶/۱۱ بازدید کنندگان:۱۴۱۲ نویسنده:سامان موسوی

 

طناب بازی یکی از بهترین ورزش های هوازی می باشد . دکتر بورتز در مجله "انجمن پزشکی امریکا" در سال 1982 گفته است؛ تا کنون دارویی کشف نشده است که بتواند مانند ورزش های هوازی سلامتی انسان را تضمین کند. همچنین از "بورتز" سؤال می‌کنند که چه نوع تمرین ایروبیکی که مناسب و کم هزینه نیز باشد را برای مقابله با سالخوردگی پیشنهاد می‌کند؟ و او در پاسخ می‌گوید؛ طناب بازی. زیرا نه تنها یک ورزش خوب و قدیمی است بلکه ایروبیکی نیز هست.

 

عضلات درگیر در هنگام طناب بازی

طناب زدن، عضلات زیادی را به تحرک وا می دارد. طناب زدن خیلی سریع نقاط ضعف را نشان می دهد . یعنی پس از اجرای اولین جلسه طناب زدن در خیلی از از بخش های بدن احساس درد و کوفتگی خواهید کرد. طناب زدن کمک زیادی در داشتن شکمی عضلانی خواهد کرد. در حین طناب زدن، بخش مرکزی بدن یا همان میان تنه می بایست در شرایت تعادل قرار داشته باشد تا بتواند پرش های مکرر را انجام دهید . به همین خاطر این بخش به طور مداوم تحت فشار مستمر قرار دارد.

 

رابطه هورمون های چربی سوز و طناب زدن

هورمون رشد(HGH ) یک هورمون طبیعی است که بدن به منظور چربی سوزی ترشح می کند. البته شایان ذکر است که این یکی از فواید هورمون رشد محسوب می شود واین هورمون وظایف مهم دیگری نیز در بدن دارد . بالا بودن سطح هورمون رشد در بدن، یکی از سریع ترین راه ها برای چربی سوزی به حساب می آید. بهترین روش برای افزایش ترشح هورمون رشد اجرای تمرینات هوازی با شدت برای ۳۰ تا۶۰ ثانیه و بلافاصله پس از آن ۱تا ۲دقیقه پیاده روی سریع یا دوی آرام ویا هر نوع فعالیت هوازی آرام دیگر می باشد.البته نام این نوع سیستم تمرینی، سیستم تمرینی اینتروال یا تند و کند می باشد . در ادامه این برنامه ۱دقیقه ای طناب زدن آورده شده که می توان آن را به دلخواه خودتان در آورید.

 

  • مقابل یک ساعت دیواری بایستید.

 

  • به مدت 3 دقیقه به آرامی طناب بزنید تا بدن گرم شود.

 

  • 30 ثانیه به خودتان استراحت بدهید

 

  • با حداکثر سرعت ۶۰ثانیه طناب بزنید.

 

  • ۳۰ثانیه استراحت کنید و سپس برای ۱دقیقه هر تعداد که می توانید حرکت شکم( کرانچ ) را اجرا کنید.

 

  • دوباره ۶۰ثانیه با حد اکثر سرعت طناب بزنید.

 

  • ۳۰ثانیه استراحت کنید و سپس برای 1 دقیقه هر تعداد که قادر هستید حرکت شنای سوئدی را اجرا کنید.

 

  • این سیکل را برای ۱۵تا ۲۰دقیقه اجرا کنید.

 

  • این روند چرخشی را بین ۳حرکت طناب زدن، شنای سوئدی و شکم (کرانچ)را می توانید تا ۳۰دقیقه هم ادامه دهید.

 

البته پس از اجرای  ۲تا ۳سیکل از حرکت طناب زدن، دیگر ضربان قلب در حین اجرای حرکت شکم و شنای سوئدی پایین نمی آید یکی از موارد حائز اهمیت در این برنامه تمرین اینترال یا تند و کند این است که فرد پس از اجرای چند سیکل، دیگر قادر به اجرای حرکت شنای سوئدی نخواهد بود . به همین خاطر می توانید و به دلخواه یک حرکت جایگزین انتخاب کنید . برای مثال حرکت اسکوات با دمبل و یا حرکت لانچ(گام بلند)را به منظور کار کشیدن از بزرگترین عضلات بدن اجرا کنید . ضمن این که حرکات بالا تنه از قبیل پرس سینه و پرس شانه با دنبل را نیز می توانید در زمان اجرا کنید.

 

یک نکته دیگر این که طناب زدن فشار را بر روی عضلات ساق وارد می سازد . بنابر این از بابت اجرای حرکات کششی مناسب برای این عضله اطمینان کامل کسب کنید. یکی از فوائد این برنامه تمرینی در سهولت اجرای آن و همچنین قابل اجرا بودن آن در هر مکانی است . یعنی شما جه در آپارتمان چه در فضای باز و چه در مسافرت می توانید آن را اجرا کنید و نیازی به باشگاه رفتن ندارید .

سعی کنید سرعت طناب زدن را در هر جلسه زیاد یا کم کنید و طناب سرعتی را هم هراز گاهی به برنامه تان اضافه کنید تا بدین ترتیب ظرفیت سیستم تنفسی تان بالاتر برود . به مرور زمان متوجه خواهید شد که هم سرعت طناب زدن وهم مدت زمان آن افزایش یافته است . سیستم تمرینی اینتروال یکی از موثرترین روش های تمرینی است که می توانید با اجرای آن هم به روند چربی سوزی شتاب بدهید و هم سلامت دستگاه تنفسی تان را ارتقاء دهید

برچسب ها: آمادگی جسمانی بدن سازی تمرینات کششی طناب بازی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha