سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

سوالاتی مهم درباره دفاع شخصی

سوالاتی مهم درباره دفاع شخصی
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۷/۱۷ بازدید کنندگان:۵۹۱ نویسنده:سامان موسوی

در عصر حاصر روند زندگی گونه ای شده است که بهتر است هر کسی دفاع شخصی را یاد بگیرد تا در صورتی که در موقعیت خطرناکی قرار گرفت توانایی آن را داشته باشد که از جان خود محافظت کند. در این مقاله قصد داریم به برسی چند سوال مهم در مورد دفاع شخصی که از استاد "مایک فراون" که یکی از اساتید برجسته در این زمینه است بپردازیم.


طی چند سال گذشته کلاس های مربوط به آموزش مبارزه های خیابانی که دفاع شخصی جزئی از آن می باشد در بسیاری از کشورها گسترش یافته است و به نیروهای پلیس، نیروهای امنیتی، بادیگاردها و افرادی که به آن علاقه داشته باشند آموزش داده می شود. ممکن است که گاهی ناخواسته در موقعیتی قرار بگیرید که مجبور شوید ازخودتان دفاع کنید. به همین دلیل لازم است که نکات ابتدایی در مورد دفاع شخصی را بدانید.


آیا افراد زیادی جذب کلاس های دفاع شخصی شده اند؟

جواب بله است. در اکثر کشورها و بخصوص کشورهای غربی به دفاع شخصی به عنوان یک نیاز روزمره نگاه می کنند به همین دلیل استقبال خوبی از آن صورت گرفته و هر روز تعداد افرادی که در این کلاس ها شرکت می کنند افزایش می یابد. همچنین در چند سال اخیر این رشته در میان زنان نیز جای خود را باز کرده و زنان زیادی به کلاس های آموزش دفاع شخصی می روند.


آیا دفاع شخصی زنان و مردان با هم متفاوت است؟

در پاسخ این سوال باید بگوییم که این دو تفاوت چندانی با هم ندارند. تقریبا 90 درصد تکنیک هایی که در دفاع شخصی انجام می شوند بین زنان و مردان یکسان است. به علت وضعیت خاص بدنی زنان و کمتر بودن حجم عضلات نسبت به مردان چند تفاوت بین تکنیک های دفاع از خود در شرایط یکسان وجود دارد.


اصلی ترین اصل دفاع شخصی چه چیزی است؟

پاسخ این سوال به طور خلاصه اعتماد به نفس، خونسردی و تمرین مستمر می باشد. زمانیکه شخصی در کلاس های دفاع شخصی شرکت می کند و تکنیک های پایه ای آن را یاد می گیرد اعتماد به نفسش بیشتر شده و می داند که می تواند بر آن تسلط یابد.  داشتن اعتماد به نفس باعث می شود که فرد در هنگام احساس خطر بتواند خونسردی خود را حفظ کرده و مناسب ترین عکس العمل را از خود نشان دهد. در کنار این دو اصل، انجام تمرینات مستمر منجر به این می شوند که تکنیک های دفاع شخصی برای فرد تبدیل به عادت شود و بتواند در مواقع لزوم به صورت ناخودآگاه آنها را انجام دهد.


چه اصولی در دفاع شخصی آموزش داده می شوند؟

مربی های دفاع شخصی با توجه به آناتومی بدن انسان و آگاهی از نقاط حساس و ضربه پذیر بدن به آموزش های اصولی می پردازند. پس از انجام تمرینات هوازی و آمادگی جسمانی و بالا رفتن اعتماد به نفس، اولین اصلی که در دفاع شخصی آموزش داده می شود دفاع است.


کدام قسمت ها نقاط حساس بدن هستند؟

ازجمله نقاط حساسی که باید در هنگام دفاع به آنها توجه کرد می توان به سر و صورت، دنده ها، شکم و بیرون و داخل پاها اشاره کرد. علاوه بر این، فک، دندان، لب، بینی و پیشانی به دلیل اینکه آسیب پذیری بالایی دارند به رزمی کار آموزش داده می شود که چگونه در از آنها در مقابل ضربات مهاجم دفاع کند.
 


چگونه می توان دفاع شخصی را یاد گرفت؟

 کتاب ها و فیلم های آموزش دفاع شخصی زیادی از مربیان مشهور و حرفه ای وجود دارد که می توان به صورت تلفیقی از آنها بهره برد، اما این آموزش ها حتما باید همراه با آموزش های عملی باشد. برای یادگیری فنون دفاع شخصی تنها نمی‌شود به خواندن، شنیدن و دیدن اکتفا کرد. این کار نیاز به تمرین عملی دارد و فرد باید تکنیک‌های آموزشی را حتما با کسی حرفه‌ای‌تر از خود تمرین کند تا به آمادگی لازم برسد. شما می توانید ویدیوهای آموزش دفاع شخصی را از فروشگاه اینترنتی ژیار آنلاین تهیه کنید.


عوامل موثر در کیفیت دفاع شخصی چه می باشند؟

عوامل زیادی وجود دارند که می توانند بر روی کیفیت دفاع شخصی تاثیرگذار باشند. برای مثال مهاجم می تواند از 3 جهت روبه رو، طرفین و پشت سر به حریف حمله کند که برای هر کدام از این حالت ها تکنیک های خاصی وجود دارد. این مهم است که مهاجم وسیله‌ای برای حمله در دست دارد یا نه. نوع وسیله نیز عکس‌العمل‌های متفاوتی می‌طلبد. واکنش‌های دفاعی در صورت گرفتن اعضای مختلف بدن (مثلا کمر یا گردن) نیز تفاوت دارد. اینکه قد فرد از قد مهاجم بلندتر است یا کوتاه‌تر هم مهم است. این نکات و بسیاری از نکات دیگر موجب گستردگی آموزش‌ها می‌شود.
 

برچسب ها: آموزش دفاع شخصی دفاع شخصی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha