سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

تای چی برای آرامش: مقابله با استرس

تای چی برای آرامش: مقابله با استرس
تاریخ ارسال:۱۳۹۳/۵/۱۵ بازدید کنندگان:۹۰۵ نویسنده:سامان موسوی

 

ما با استرس های زیادی در طول روز مواجه می شویم. زندگی مدرن به سرعت در حال حرکت است و تصاویری که در تبلیغات و تلویزیون می بینید زرق و برق دار می باشند. در رسانه های و اینترنت هر روز میلیون ها عکس جدید گذاشته می شوند. در تلویزیون بیشتر خبرهای مربوط به قتل و آشوب و جنگ و ویرانی ها نشان داده می شود. همه این موارد در تغییر خلق و خوی ما و ایجاد استرس تاثیر مستقیم دارند.

 

زمانی که دچار استرس می شوید چگونه به آن واکنش نشان می دهید. به یاد داشته باشید که استرس زیاد باعث ایجاد تنش های روحی و جسمانی می شود. هنگامی که شما استرس دارید مواد شیمیایی در خون شما تغییر می کنند و تنفس شما کم عمق می شود و باعث ترشح هورموان های مضری مانند آدرنالین، اندورفین و سروتونین می شود.

 ممکن است در طول روز بدون آنکه متوجه شوید به استرس ایجاد شده واکنش نشان می دهید. داشتن آگاهی کلید خوبی می باشد. وقتی شما با هرگونه استرسی مواجه شدید می توانید با آن مقابله کنید و اجازه ندهید که روی شما تاثیر منفی بگذارد تا ضربان و فشار خون شما افزایش نیابد و تنفس شما کم عمق نشود. هنگامی که دچار استرس شدید سعی کنید تنفسی آرام و عمیق داشته باشید.

 

 

یادگیری تنفس عمیق

در حالت عادی ما تنفسی آرام و کم عمق داریم. به همین دلیل نیاز به اتخاذ یک تصمیم آگاهانه برای تغییر نوع تنفس خود داریم تا سعی کنیم نفس هایمان را عمیقتر کنیم و آن را به عنوان عادتی خوب، به صورت روزانه انجام دهیم. تنفس عمیق یکی از جنبه های مهم تای چی برای سلامتی و حفظ آرامش است. تنفس کم عمق شما را بیمار می کند، آنرژی شما را کاهش می دهد، مانع بهره وری شما می شود و همچنین باعث کوتاه شدن طول عمر می شود. هنگامی که شما عمیق نفس می کشید، عملکرد هر یک از اندام های داخلی بهتر شده و شما احساس بهتری خواهید داشت.

 

هر دقیقه، میلیون ها سلول در بدن ما می میرند. با یک رژیم غذایی سالم، دستگاه تنفسی مسئول از بین بردن 70 درصد از مواد زائد در بدن می باشد. 19 درصد از طریق تنفس، 8 درصد از طریق ادرار و 3 درصد از طریق مدفوع دفع می شوند. اگر شما به طور عمیق و منظم نفس نکشید، روند حذف مواد زائد آهسته تر انجام شده و باعث شده در بدن شما باقی بمانند و گردش خون شما را کند یا متوقف می کنند.

با بازدم عمیق می توانیم سلول های مرده و دی اکسید کربن را از بدن خود خارج کنیم و دم عمیق باعث می شود که اکسیژن مطلوبی وارد بدن ما شود. انجام این کارها می تواند روند پیری شما را کند تر کند.

 

استرس در مقابل تنفس کم عمق

آیا چون تحت فشار هستیم باید تنفسی کم عمق داشته باشیم؟ برخی از الگوهای تنفس معمولی موجب واکنش های فیزیولوژیکی می شود و به استرس روانی و اضطراب واکنش نشان می دهد. بسیاری از این الگوهای تنفسی که انجام می شوند نا سالم هستند و به عادتی بد تبدیل شده اند که می توان دوباره آن را آموزش داد. سعی کنید هر روز زمانی را برای تمرین تنفس عمیق اختصاص دهید و آن را به یک عادل تنفسی سالم تبدیل کنید تا کیفیت زندگی شما بهبود یابد.

حال این سوال پیش می آید که استرس بر روی جسم ما تاثیر می گذارد یا روح و روان ما ؟ هر دو گذینه درست می باشند

 

 

ما به روش های مختلفی استرس جسمی را تجربه می کنیم. برای مثال، در وضعیت بد، بین مهره ها و مفاصل هم ترازی نا مناسبی ایجاد می شود و به ستون فقرات، مهره ها و اندام های داخلی فشار وارد می کند. در طول دوره معینی از زمان استرس می تواند بر روی رباط ها اثر بگذارد و منجر به تورم آنها شود. از دیگر اثرات استرس بر روی بدن می توان به تنگی، لاغری عضلات و همچنین ورم مفاصل اشاره کرد.

 

همانطور که اشاره کردیم یک ابزار عالی برای مقابله با استرس نفس کشیدن است. تنفس عمیق و آرام یک ابزار قوی برای کاهش فشار روحی و روانی است که به شما وارد می شود. این کار باعث می شود که اکسیژن بیشتری به مغز شما برسد و شما احساس بهتری پیدا می کنید.

تمام موارد ذکر شده برای کاهش استرس در ورزش تای چی وجود دارند. شما می توانید با استفاده از تای چی تنفس خود را عمیق تر کنید و روح و روان شادتری داشته باشید.

برچسب ها: استرس تای چی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha