سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

نگاهی به هنر رزمی موی تای

نگاهی به هنر رزمی موی تای
تاریخ ارسال:۱۳۹۶/۱/۲۱ بازدید کنندگان:۳۹۳۳ نویسنده:سامان موسوی

 

مردم تایلند موی تای را به عنوان ورزش ملی خود نام می برند. کلمه موی به معنای مشت زنی می باشد. در دوران قدیم هنگامیکه هنوز هنرهای رزمی پیشرفته نشده بودند و همچنین سلاح های سرد نیز وجود نداشتند مردم در جنگل ها فقط از شمشیر، چوب و نیزه در درگیری ها استفاده می کردند. آن موقع مردم تایلند مجبور بودند که با غارتگران مختلف که به سرزمین شان حمله می کردند مقابله کنند.  دردوران sukotai هنر رزمی کرابی (شمشیر)، کرابونگ (چوب بلند) به طور تخصصی به سربازان آموزش داده میشد تا قادر به دفاع از حریم خود باشند.
حال این سوال پیش می آید که موی تای چیست؟ موی تای را می توان سیستمی دفاع شخصی دانست که می توان آن را بدون سلاح و یا اینکه همراه کرابی و کرابونگ انجام داد. دلیل آن هم این است که در گذشته جنگجویانی که با استفاده از سلاح مبارزه می کردند ممکن بود که سلاح از دست شان بیافتد و مجبور باشند بدون صلاح به مبارزه ادامه دهند.
شما در موی تای می توانید از اعضای قوی بدن مانند سر، مشت، آرنج، زانو و ساق پایتان به عنوان سلاحی برای آسیب رساندن به مهاجم استفاده کرد. خیلی ها بر این باورند که موی تای یکی از قوی ترین و کشنده ترین روش های مبارزه می باشد.  اکنون نیز موی تای به عنوان نوعی از دفاع شخصی، سیستم تناسب اندام و مجموعه برنامه حرفه ای ورزشی شناخته شده و در حال گسترش است. امروزه مسابقات موی تای را در سراسر دنیا با استفاده از دستکش های مخصوص در رینگ ها انجام می شوند.

 

موی تای


هرشخصی جدا از جنسیتی که دارد می تواند موی تای را یاد بگیرد. تقریبا از 7 سالگی می توان شروع به یادگیری موی تای کرد، ولی باید بدانید که سن در موی تای چندان مهم نیست، این مهم است که مربی شما را به عنوان یک هنرآموز قبول کند. ازجمله معیارهای مهم برای شروع یادگیری موی تای داشتن روحی پذیرا، ذهنی آماده و داشتن هدف برای یادگیری می باشد.
هدف اصلی از آموزش موی تای همانند دیگر هنرهای رزمی، دفاع از خود می باشد نه اینکه با استفاده از تکنیک های مرگبار و خشن موی تای به دیگران حمله ور شوید. موی تای را نه تنها یک شیوه مبارزه بلکه یک شیوه زندگی نیز می دانند و یادگیری تکنیک های آن همراه با یادگیری فرهنگ و آداب آن است (همانگونه که فایترهای برجسته موی تای قبل از شروع مبارزه مراسم ویژه ای را انجام می دهند).
در نهایت بهتر است بدانید که هیچ کسی فقط با دیدن فیلم های آموزشی و خواندن کتاب های ورزشی تبدیل به یک موی تای کار نخواهد شد بلکه یادگیری آن نیازمند داشتن مربی ای شایسته و متخصص در زمینه ورزشی و فرهنگ موی تای است.


قوانین مسابقات موی تای

مسابقات رسمی موی تای شامل یک داور وسط و سه قاضی می باشد که پس از پایان هر راند نظر خود را اعلام می کنند. امتیاز هدف در موی تای عدد 10 است و هر مبارزی که زودتر به این امتیاز برسد برنده مسابقه خواهد بود.
مبارزها برای انجام مسابقه نباید هیچ گونه شلوار یا پیراهنی به تن داشته باشند و همچنین سربند مقدس موی تای پس از انجام مراسم اولیه باید از سر فایتر پایین گذاشته شود. علاوه بر این بکار بردن هر گونه پماد یا ماده ای بر روی بدن که باعث تحریک حس بویایی حریف شود ممنوع می باشد. دست های فایتر نیز باید به وسیله باند مخصوصی که اندازه آن نباید بیشتر از 12 یارد و همچنین پهنای آن کمتر از 12 اینچ باشد پوشیده شود.

 

مسابقه موی تای


مسابقات رسمی موی تای حداکثر در 5 راند انجام خواهند پذیرفت. هر راند دارای 3 دقیقه مبارزه و 2 دقیقه استراحت است. مبارزان باید بدون لباس در وزن کشی شرکت کنند. مسابقات رسمی موی تای در 7 کلاس وزنی برگزار خواهد شد.
در سال 1920 در بانکوک پایتخت تایلند اولین کمپ دائمی موی تای پایه گذاری شد و از آن به بعد رقابت های موی تای با شرکت ورزشکارانی از سراسر دنیا برگزار شد.
 

برچسب ها: موی تای
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha