سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

دو استراتژی ذهنی برای شناگران

دو استراتژی ذهنی برای شناگران
تاریخ ارسال:۱۳۹۳/۱۱/۲۹ بازدید کنندگان:۹۱۵ نویسنده:قاسم نژاد

 تمرین فیزیکی مهمترین روش بهبود و بهسازی در ورزش است. با این وجود، جنبه روانشناختی ورزش می تواند مسیری وسیع برای افزایش توان ورزشی فراهم کند، به طوریکه روحیه و اعتماد به نفس در ورزش نقش مهمی را بازی می کند. به عنوان مثال، تصور کنید شما بدترین روز قابل تصور را داشته اید، چیز مهمی از دست داده اید و از یک ملاقات مهم اخراج شده اید. آیا فکر می کنید که می توانید شنای خوبی انجام دهید؟ من شرط می بندم که هیچ شناگری نمی تواند این چالش ها را در روز مسایقه پشت سر بگذارد. تاثیر جنبه روانشناسی بر ورزش امری بدیهی است، اما در واقع، تعداد معدودی از شناگران برای بهبود توان ورزشی، ذهن خود را تقویت می کنند. یک دلیل شایع در مورد عدم استفاده از تمرین ذهنی (بخصوص در بین ورزشکاران)، عدم آگاهی و آشنا نبودن با این موضوع است. خوشبختانه این مقاله دو تکنیک آموزشی ذهنی برای شناگران ارائه می دهد.

1) وردخوانی (جادو به وسیله تکرار کلمات)

مثبت ماندن در طول تمرینی سخت، چالش برانگیز است. بسیاری شناگران در طول یک تمرین سخت یا فکر کردن در مورد صدمات بدنی حواس خود را پرت می کنند (توجه خود را به چیز مثبتی معطوف می کنند). در غیر این صورت شناگر احساس اضطراب و شکست نفسی کند و قادر به انجام تمرین سخت نباشد. برای خلاص شدن از افکار منفی ناشی از احساس کم آوردن در تمرینات سخت و بهبود کارایی ورزشی، وردخوانی کلمات افسونگر تکنیک خوبی است.


ورد خوانی استفاده از یک کلمه یا عبارت تکراری است که در اصل به عنوان یک افسون یا جادو استفاده می شود. شما قصد ندارید با این گفته ها جادو بکنید و به قورباغه تبدیل شوید (برگرفته از کتاب "قورباغه ات را ببوس" از برایان و کریستینا تریسی)، بلکه طرز فکرتان را تغییر دهید و عملا افکار و نتایج مثبت به خودتان تلقین کنید. تحقیقات نشان می دهد که به طور عمیق و به کرات در مورد کاری فکر کردن، احتمال وقوع آن را بالا می برد. بنابراین، تکرار یک عبارت به شناگر کمک می کند تا بتواند آنچه را به زبان می آورد، انجام دهد.

 

 وردخوانی استفاده از عبارت هایی مثل " من در پایان هر شنا قوی ترین خواهم بود."، " پاهای من همیشه در پایان شنا قوی هستند." یا " من قوی ترین شناگر و مثل یک جانور آبی در استخر هستم." (خیلی خوب شنا می کنم) است. این دو مثال وردخوانی به شناگر کمک می کند تا اعتماد به نفس کسب کند و بتواند در شرایط سخت مهارت های ذاتی خود را به کار گیرد. من به شناگران توصیه می کنم که تا اندازه ای که ممکن است این گفته ها را در طول روز و خصوصا در شرایط سخت تمرینات تکرار کنند.

2) تجسم فکری

تجسم فکری یک استراتژی ذهنی رایج تر از وردخوانی است. متاسفانه، تعداد کمی از شناگران از تجسم فکری استفاده می کنند، با آنکه بسیار مفید است. (خصوصا برای شناگرانی که در انجام مسابقات مهم  و بزرگ با مشکل روبه رو هستند). به طور کلی، تجسم فکری تمرین مسابقه است. اگر قصد دارید تجسم فکری انجام دهید، زمانی مناسب (مثلا بعد از بیدار شدن) و جایی مناسب (که بتوانید راحت دراز بکشید) پیدا کنید. سپس، با چشمان بسته خودتان را در مسابقه بزرگ بعدی تان تصور کنید. سروصداهای مسابقه و انجام مراسمات قبل از مسابقه را تجسم کنید. صدای گویندگان و اعلام کنندگان دستورالعمل های قبل از مسابقه و شیرجه رفتن تان به آب را بشنوید. انجام استراتژی های مسابقه، شنا کردن و دست زدن به دیوار را ببینید (تجسم کنید). این نوع تجسم سازی سریع و آسان است و در راستای رسیدن به هدف و بهبود کارایی تان،  ارتباطات عصبی مثبتی در مغز ایجاد می کند.

خلاصه ای از تمرینات ذهنی برای شناگران

همه تمرینات شنا سخت نیست. تقویت ذهنی، اعتماد به نفس و مثبت اندیشی می تواند تا حد زیادی به تمام شناگران کمک کند، اما اغلب شناگران آن را نادیده می گیرند و آن را اتلاف وقت می دانند. این استراتژی ها را نادیده نگیرید و با انجام آنها از شنا کردن لذت بیشتری کسب کنید و مهارت شنا کردن خود را بهبود بخشید.

 

برچسب ها: شنا آموزش شنا استرس
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha