سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

آیا شنا کردن صرفا بهترین روش کاهش وزن می باشد؟

آیا شنا کردن صرفا بهترین روش کاهش وزن می باشد؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۳/۱۱/۲۸ بازدید کنندگان:۱۱۶۲ نویسنده:قاسم نژاد

بدیهی است که شنا یکی از بهترین ورزش هایی است که شما خودتان می توانید آن را انجام دهید. با یک ساعت شنا کردن، حدود 500 کالری می سوزد. آیا شنا کردن بهترین روش برای کاهش وزن است؟ در صورتی که می خواهید از شر وزن اضافی و چربی بدنتان خلاص شوید، آیا شنا کردن بهترین ورزش برای شماست؟ تجربه و برخی تحقیقات نشان می دهد که شنا کردن بهترین راه برای کاهش وزن نیست.

 

من در مورد چگونگی شنا کردن برای کاهش وزن چند ایده بیان می کنم، اما شنا کردن باید بخشی از یک برنامه کلی باشد. شما باید غیر از رفتن به استخر و شنا فعالیت های دیگری هم انجام دهید. ورزش کردن صرفا بهترین راه کاهش وزن نیست.


شما می توانید با گنجاندن شنا در برنامه کاهش وزن تان، وزن کم کنید. اما به دلایل زیر دنبال کردن این برنامه آسان نیست (تاثیرگذار نیست):

  • بسیاری افراد بعد از اتمام شنا احساس گرسنگی شدید می کنند، بنابراین ممکن است بیشتر از مقدار کالری که در طول شنا از دست داده اند، غذا بخورند.
  • شناگران ممکن است با انجام تمرینات شنا احساس خستگی زیادی بکنند و بعد از آن بخوابند، بشینند و به طور کلی غیر از تمرینات شنا هیچ فعالیت دیگری انجام ندهند.

 

همانطور که در کتاب Merck Manual (پرفروش ترین کتاب پزشکی در جهان) ذکر شده، شنا کردن به دلیل اثرات سردی آب، بهترین روش برای کاهش وزن نیست. اگرچه شما با شنا کردن کالری زیادی می سوزانید، وقتی که از استخر بیرون می آیید بسیاری از سوزاندن کالری متوقف می شود چرا؟ چون وقتی داخل استخر هستید، بدنتان به اندازه موقعی که بیرون استخر هستید، گرم نمی شود و بدنتان به اندازه وقتی که ورزش می کنید، نیاز به فعالیت سرد کردن ندارد.

 

با شنا کردن تقریبا کل بدن از جمله قلب، شش ها و ماهیچه ها و مفصل های کوچک زیادی درگیر می شود. شنا کردن برای سلامت و تناسب اندام عمومی مناسب است ولی بهترین روش برای کاهش وزن اضافی نیست. شما برای از دست دادن چربی بدن باید مقدار کالری که می سوزانید بیشتر از مقداری باشد که از طریق ترکیبی از کنترل میزان مصرف مواد غذایی خود و افزایش برنامه ورزش مثل شنا کردن بیشتر به دست می آورید.

 

چند ایده جدید در مورد تاثیرات سردی آب بر دمای مرکزی بدن (دمای بافت های عمقی بدن) و کاهش وزن وجود دارد. شنا کردن در استخر، دریاچه یا اقیانوسی سرد و خنک (با رعایت احتیاط های امنیتی مناسب) ممکن است در واقع باعث افزایش سوزاندن کالری شود. (بدن در این موقعیت دمای مرکزی را متعادل می کند و همین فعالیت بدن موجب سوزاندن کالری می شود). شنا در آب سرد باعث می شود بدنتان سردتر شود و سپس بدن با سوزاندن کالری دوباره  گرم می شود و دمای آن به تعادل می رسد. این بدین معناست که اگر در استخری سرد شنا کنید، وزن تان کاهش می یابد. در صورتی که می خواهید این روش را برای کاهش وزن به کار بگیرید، احتیاط های لازم را در برابر هیپوترمی (کمبود ناهنجار حرارت بدن) رعایت کنید.

 

اگر می خواهید از طریق شنا کردن وزنتان را کاهش دهید، باید به اندازه کافی و در سطح نسبتا بالا شنا کنید، به طوری که بر کالری مصرفی و کالری متعادل تاثیرگذار باشد. بنابراین باید کالری بیشتری نسبت به مقدار مصرفی بسوزانید. کلید برنامه کاهش وزن یا کنترل وزن این است که آن برنامه شامل ورزش باشد. من فکر می کنم شما قادر به انجام این کار هستید. شناگرانی هستند که از این طریق توانسته اند کاهش وزن کنند، افراد زیادی هم وجود دارند که از طریق شنا قادر به کاهش وزن نیستند. نکته مهم در کاهش چربی و  وزن اضافی و ناخواسته، داشتن یک برنامه کامل، فعالیت سالم همراه با خوردن سالم می باشد. شنا می تواند نصف برنامه سالم کاهش وزن باشد، اما نصف دیگر چیست؟ کنترل خوردن مواد غذایی تان(رژیم) است.

 

برچسب ها: تناسب اندام چربی سوزی سوزاندن چربی کاهش وزن شنا
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha