سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

مراحل گرم کردن بدن قبل از شروع تمرین

مراحل گرم کردن بدن قبل از شروع تمرین
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۱۲/۹ بازدید کنندگان:۱۲۳۵۵ نویسنده:سامان موسوی

 

شاید دیده باشید که قبل از شروع مسابقات بازیکنان به زمین آمده و با انجام حرکات خود را گرم کرده و ضربان قلب شان را به تدرج بالا می برند. با این کار، عضلات و دیگر اندام ها آمادگی لازم برای انجام دادن بعضی از حرکات و تمرین مورد نظر را بدست می آورند.
عده ای بر این باورند که باید پیش از انجام حرکات کششی، عضلات و ماهیچه ها با انجام تمرینات سبک آماده می شوند. چراکه در غیر اینصورت احتمال کشیدگی و حتی پاره شدن تارهای عضلانی بالا خواهد رفت. به یاد داشته باشید که هر چقدر که هوا گرم تر باشد به همان اندازه گرم کردن بدن کمتر خواهد شد و در مقابل هم هر اندازه ای که هوا سرد باشد زمان گرم کردن افزایش خواهد یافت. بیشتر کارشناسان مدت زمان انجام این کار را 20 دقیقه تخمین می زنند.
در ورزش والیبال می توان بعد از انجام حرکات نرمشی و کششی از طریق بازی های متنوع و همچنین با در نظر گرفتن عوامل آمادگی رشته مورد نظر به گرم کردن بیشتر ورزشکاران پرداخت. علاوه بر این باید نحوه گرم کردن با موضوع هر جلسه تمرین ارتباط داشته و بطور اختصاصی آن دسته از عضلات بر اساس نوع فعالیت بیشتر گرم شوند. به هر حال تاثیرات انکار ناپذیر گرم کردن در امادگی جسمانی و روانی ورزشکار و پیشگیری از صدمات ورزشی توانسته اکثر قریب به اتفاق ورزشکاران را در به کار بستن اصل گرم کردن به عنوان یکی از اصول اصلی و ضروری متقاعد کند.


مرحله اول- انجام تمرینات کششی

هدف از انجام تمرینات کششی این است که دامنه حرکتی عضلات افزایش پیدا کند که در نتیجه منجر به توانایی بیشتر ورزشکار در انجام دادن تکنیک ها می شود. برای نمونه: در حالتی که پاهایتان بر روی زمین کاملا کشیده شده اند بنشینید. پس از آن دست هایتان را به طرف جلو بکشید تا قادر باشید مچ مچ پاهایتان را بگیرید. در این شرایط بالا تنه شما در سمت پاها خم نخواهد شد. در صورتی که انجام این حرکات برای شما سخت است می توانید زانوهای خود را کمی خم کنید.


مرحله دوم- انجام تمرینات نرمشی

پس از انجام تمرینات کششی نوبت به حرکات نرمشی می شود. این قبیل حرکات اعمال فعالی هستند که ضامن انقباظات عضلانی شما می باشند. به همیل دلیل انجام دادن آنها باعث افزایش حرارت بیشتر بدن و عضلات خواهد شد. حرکات نرمشی باید گروه های عضلانی بزرگ بخصوص آن گروه هایی که به طور مستقیم در حرکات مورد نظر درگیر هستند را شامل شوند. البته باید توجه کنید که انجام دادن بیش از حد حرکات نرمشی منجر به خسته شدن گروه عضلات نشود. کل زمانی که برای گرم کردن مورد نیازتان است تنها 5 تا 10 دقیقه می باشد. برای نمونه  برای عضلات چهار سر ران نیمه نشستن مفید می باشد. جهت شانه ها، بازوها و سینه حرکت شنا رفتن مناسب بوده و برای عضلات شکم در حالت خوابیده به پشت حرکات دراز و نشست در وضعیتی که زانو خمیده باشد مفید است.


مرحله سوم- فعالیت اصلى

آخرین مرحله گرم کردن باید شامل حرکاتی باشد که آن شخص در ورزش مورد نظر به انجام دادن آنها مشغول خواهد شد. برای نمونه: در گرم کردن بازیکنان رشته والیبال فعالیت های اصلی شامل پرتاب کردن، گرفتن، پریدن و فرود آمدن در زمین، جا گرفتن و در یک لحظه جا دادن و غیره می باشد.
 

برچسپ ها :
آمادگی جسمانی تمرینات کششی گرم کردن
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha