سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

در طول تمرین با تنفس صحیح بازسازی شوید

در طول تمرین با تنفس صحیح بازسازی شوید
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۳/۷ بازدید کنندگان:۸۵۶ نویسنده:قاسم نژاد

انسان می تواند هفته ها بدون غذا و روزها بدون آب زنده بماند، اما بدون هوا فقط چند دقیقه می تواند جان سالم به در ببرد. در سنت های کهن، بشر به اهمیت تنفس پی برد. تمرین تکنیک های تنفس برای مراقبت سلامتی و بهبود پیشرفت روحی و ذهنی فرد، بخشی ضروری بود. در طول  سال هایی که من در ژاپن زندگی کردم، ماسوتاتسو اویاما، بنیان گذار کیوکوشین کاراته، ابتدا و انتهای کلاس هایش را به تمرین تکنیک تنفسی خاصی اختصاص می داد. این آموزش با فرو بردن هوا به بدن (سه انگشت زیر ناف) شروع می شود، قسمتی که در دنیای هنرهای رزمی به عنوان مرکز قدرت در نظر گرفته شده است. نسبت بین دم و بازدم یک به دو است. به عبارت دیگر، اگر دم 4 ثانیه طول بکشد، بازدم باید  8 ثانیه طول بکشد. این تمرین به عنوان یک تمرین پایه در یکی از مهم ترین کاتا های هنرهای رزمی به کار می رود. این کاتا، کاتای سانچین (Sanchin ) است که در آن رزمجو سعی می کند در حالیکه حداکثر نیروی بدنش را به کار می گیرد، حرکت و تنفس را هماهنگ کند. در واقع، پاول ساتسولین در کتاب پربارش "جنگجوی برهنه" یک تمرین عینی از تکنیک تنفس کشیدن را شرح می دهد. هدف اصلی رزمی کار در هنرهای رزمی ایجاد حداکثر نیرو است.

 

 

در راجا یوگا ( شاخه ای از یوگاست که در آن ذهن به طور سیستماتیک کنترل می شود)، تمرین مداوم تکنیک های تنفس کشیدن باعث می شود تا رزمی کار سریع تر به حالت آگاهی ذهنی (REM) برسد، که اوج حداکثر ریلکسیشن است. میانگین حالت REM فرد گاهی اوقات در طول خواب شبانه است، اما بسیاری از افراد یوگی می توانند فقط در ظرف 8 الی 10 ثانیه به آن حالت دست یابند. به همین دلیل برخی یوگا کاران حرفه ای زیاد نمی خوابند، آنها سریع تر از افراد عادی به حالت REM می رسند.

 

اولین قدم برای بهبود تنفس، ایجاد یکپارچگی مجدد بین سه سطح پایین، میانی و بالا (شکم، شش و قفسه ی سینه) با هم، به عنوان یک واحد در فرایند تنفس می باشد، فرایندی که به طور طبیعی در نوزادان و بچه ها صورت می گیرد. تنفس به این روش، حرکت دیافراگم را وسیع تر می کند، بنابراین ماساژ دقیق و کاملی از قسمت های داخلی شکم فراهم می کند. دو نوع تنفس وجود دارد، حبس نفس با هوا ( در اثر قدرت فیزیکی، وقتی که ما با کتل بل و دمبل کار می کنیم) و بدون هوا (که مستلزم نیروی ذهنی است). هدف اصلی تنفس صحیح به حداکثر رساندن اکسیژن جریان خون در عمل دم طولانی، بازدم آهسته و عمیق و خارج کردن کامل کربن دی اکسید اضافی بدن است.

 

 

انسان امروزی بیشتر وقت خود را پشت میز کامپیوتر یا پشت فرمان می گذراند و به طور کلی زندگی انسان پر از استرس، تنش و ناامیدی است. امروزه، فرد موقع نشستن، در هر دقیقه فقط نیم لیتر هوا از شش ها وارد می کند، هنگام انجام فعالیت فیزیکی، 1.5 لیتر در دقیقه و در طول ورزش فیزیکی شدید، 3 لیتر در هر دقیقه از ظرفیت شش ها استفاده می کند.

 

از طریق مشاهدات و پرس و جو های شخصی، استادان و افراد ماهر ماهیت ذهن را بهتر درک کردند. عدم قابلیت ساکت بودن، مسیر آرامش ذهن از طریق تسلط بر تنفس مثال هایی از ماهیت ذهن هستند. به علاوه، هنگامی که دچار استرس یا عصبانیت می شویم، تنفس مان سریع تر و نامنظم تر می شود. وقتی به لحظه ی اوج هیجان یک فیلم می رسیم، تنفس مان قطع می شود.

 


بنابراین به شما یک تمرین تنفسی توصیه می کنیم. یک یا سه بار در روز، با حالت صاف بایستید و کمی پاهایتان را از هم دور کنید، کف دستان تان را روی شکم بگذارید، دو انگشت شست خود را روی قسمت ناف قرار دهید، بقیه ی انگشتان را زیر ناف بگیرید.  در حالیکه به آرامی دستان تان را به داخل شکم فشار می دهید، شروع به انجام بازدم عمیق کنید. شکم را با دستان تان فشار دهید. پنج بار این عمل را تکرار کنید. به زور نفس نکشید. این تمرین را با شکم خالی و قبل از شروع فعالیت های فیزیکی تان انجام دهید.

تکنیک تنفس کشیدن

 


من عمدا در این مقاله جزئیات کمتری را ذکر کرده ام. تنفس صحیح، بیشتر شبیه حالت های قدرت و یک مهارت است، بنابراین باید آموزش و تمرین شود. همان طور که از طریق یک مقاله ی اینترنتی نمی توانیم تمرینات وزنی یا چرخش کتل بل را با جزئیات کامل یاد بگیریم، بدون آموزش عملی صحیح نیز قادر به یادگیری و فهمیدن بسیاری از اصول و تمرینات تنفس صحیح نیستیم. تمرین تنفس کشیدن به تمرینات روزانه تان می افزاید و بدون شک باعث بهبود تمام سطوح و جنبه های تمرین و زندگی تان می شود.

 

رونن کاتز (Ronen Katz)، زندگی شغلی و شخصی اش را به بهبود سلامتی فیزیکی و روانی اختصاص داده است. او دارای کمربند مشکی دان ششم "شیهان" در کیوکوشین کاراته است و نماینده ی رسمی اسرائیل است. او مربی نیروهای نخبه وزارت دفاع و خدمات سری اسرائیل در تکنیک های دفاع شخصی و کراو ماگا است. وی در طول بیست سال گذشته، برای یادگیری تکنیک های قدیمی بهتر نفس کشیدن، تمرکز، ریلکسیشن و استحکام ذهنی از طریق یوگای هندی Bhrigu  ، مرتبا به شهر واراناسی هند سفر کرده است.

 

 

برچسب ها: آمادگی جسمانی رهایی از استرس یوگا
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha