سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

چگونه ورزش می تواند در سلامتی شما شگفتی ایجاد کند

چگونه ورزش می تواند در سلامتی شما شگفتی ایجاد کند
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۶/۳ بازدید کنندگان:۱۱۹۱ نویسنده:سامان موسوی

تمرین های فیزیکی هرگونه فعالیت بدنی می باشند که باعث افزایش یا حفظ آمادگی جسمانی و سلامت کلی بدن می شوند. دلایل مختلفی از جمله تقویت عضلات و سیستم قلبی عروقی، افزایش مهارت های ورزشی و کاهش وزن برای انجام تمرینات ورزشی صرف نظر از لذت آن وجود دارد.

بسیاری از مردم به دلایلی مانند بهبود سلامت قلب و عروق، ساخت عضله و بهبود وضعیت سلامتی خود به باشگاه می روند. در طول دهه گذشته، دانشمندان بر روی این نکته تمرکز کرده بودند که چگونه ورزش می تواند عملکرد مغز را تقویت کند؟ مطالعات نشان می دهد که صرف نظر از سن یا وضعیت تناسب اندام، ورزش می تواند مزایای روانی زیادی را برای ما فراهم کند. علاوه بر آن ورزش کردن می تواند باعث افزایش سلامت روان شده و زندگی سالمتر و شادتری را برای ما فراهم کند. در ایم مقاله قصد داریم مزایای ورزش که می توانند در سلامتی ما شگفتی ایجاد کنند را نام می بریم.

 

 

کاهش استرس

اگر یک روز سخت داشته اید، مقداری پیاده روی کنید یا سری به باشگاه خود بزنید و چند تمرین سریع  انجام دهید. یکی از رایج ترین مزایای روانی ورزش، رهایی از استرس است. تمرین کردن می تواند به مدیریت استرس جسمی و روحی کمک کند. همچنین ورزش باعث ترشح هورمون نوراپینفرین می شود که پاسخ مغز به استرس متوسط را افزایش می دهد. پس پیش بروید و بگذارید بدنتان عرق کند.

 

 

افزایش هورمون های شادی

راه رفتن به اندازه چند کیلومتر بر روی تردمیل می تواند کار سختی باشد، اما ارزش تلاش کردن را دارد. با اینکار هورمون اندروفین که باعث ایجاد احساس شادی و سرخوشی می شود آزاد می شود. مطالعات نشان میدهد که ورزش می تواند علائم بالینی افسردگی را نیز کاهش دهند. بنابراین روانشناسان توصیه می کنند که افراد مبتلا به افسردگی یا اضطراب چند ساعتی را به تمرین در باشگاه اختصاص دهند.

 

 

بهبود اعتماد به نفس

کار کردن بر روی تردمیل باعث افزایش اعتماد به نفس تان میشود. در سطح بسیار ابتدایی، آمادگی جسمانی می تواند اعتماد به نفس را تقویت کرده و باعث ایجاد تصور مثبت در شما شود. بدون در نظر گرفتن وزن، اندازه، جنس و سن، ورزش می تواند درک افراد از خود را بالاتر ببرد و باعث شود که خود را بهتر بشناسند.

 

 

تأثیر ورزش بر طول عمر

تحقیقات نشان داده است که عمر افرادی که مرتب اقدام به تمرینات بدنی می کنند بیشتر از افراد غیر ورزشکار است. نیم ساعت پیاده روی سریع روزانه معادل حداقل یک و نیم سال افزایش طول عمر برای شما. یک ورزش معمولی و ساده طی روز، علاوه بر شادابی و نشاط نه تنها می تواند شما را از ابتلا به نارسایی های قلبی ایمن کند، بلکه طول عمر بیشتری را برای شما تضمین می کند.میزان اثر بخشی ورزش در جلوگیری از بیماری های قلبی و افزایش طول عمر بستگی به مقدار ورزشی دارد که شما طی روز انجام می دهید.

 

 

رفع بیماری ها و سلامت عمومی

ورزش موجب می شود تا بدن انسان در مقابل میکروب ها و بیماری ها مقاومت بیشتری از خود نشان دهد.سطح انرژی بدن را بالا برده و همچنین میزان سروتونین موجود در مغز را که باعث افزایش کارکرد آن می شود را نیز افزایش می دهد. (سروتونین، مادّه شیمیایی مهمی در مغز است که به عنوان «انتقال‌دهنده عصبی» شناخته می‌شود. )آشکار است که کسانی که فعالیت بدنی بالایی دارند یا ورزش می کنند، کارایی بسیار بالاتری در محل کار دارند. شرکت ها و کمپانی هایی که ساعات اتلاف وقت و مرخصی های استعلاجی کارکنانشان کمتر باشد، نه تنها هزینه های بهداشتی و درمانی کمتری متقبل می شوند، بلکه در کل پیشرفت بیشتری نیز در کار خواهند داشت.

 

 

جوان نگه داشتن فکر

ورزش می تواند به جوان نگه داشتن فکر شما کمک کند. تحقیقات انجام گرفته بر روی موش ها نشان می دهد که موش هایی که در روز روی یک چرخ می دوند، سلول های عصبی جدید بیشتری تولید کرده و ارتباطات تقویت کننده حافظه در مغزشان، نسبت به موش های ساکن و بی حرکت بیشتر است. تحقیقات انجام گرفته روی انسان ها در مورد پیری و ورزش نیز نشان می دهد که بین فعالیت جسمانی و حفظ توانایی شناخت در افراد پیر ارتباط وجود دارد.

 

 

تاثیر ورزش بر ابعاد روحی و اجتماعی انسان

از دیگر فواید ورزش تأثیر مطلوب بر روح و روان و شخصیت اجتماعی هر فرد است. انجام فعالیت های بدنی یکی از بهترین راه های کسب ”احساس خوب“ در طول روز است. وقتی ورزش می کنید خود را از همه تنش های روزانه، همه استرس هایی که به شما وارد شده و همه فشارهای روانی می رهانید. چرا که در حال ورزش کردن با ترشح اندروفین از مغز شما احساس آسودگی خاطر و آرامش می کنید.

برچسب ها: استرس آمادگی جسمانی آیروبیک بدن سازی پیاده روی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha