سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

اصول تای چی( tai chi)

اصول تای چی( tai chi)
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۶/۴ بازدید کنندگان:۱۰۱۳ نویسنده:آشتی مولائی

 

تای چی چوان ( Tai chi chaun) یا تای چی ( tai chi) ورزشی مراقبه ای برای کاهش استرس و تمرکز ذهن است. همچنین با انجام ورزش تای چی به انعطاف و کشش بسیاری دست خواهید یافت. در حال حاضر کتاب ها، ویدیوها و کلاس های بسیاری برای آموزش حرکات تای چی وجود دارند. یادگیری یا مرور اصول تای چی سبب حفظ تمرکز بیشتر در هنگام اجرای تکنیک ها توسط شخص مبتدی یا ماهر می شود.

 


یکی از مهم ترین اصول تای چی، نفس کشیدن است. نفس کشیدن در تای چی مثل تمامی مراقبه های حرکتی دیگر به عنوان منبع آرامش و تمرکز درنظر گرفته شده است. هوا به آسانی به شش ها رفته و سپس بیرون می آید. معمولا نفس کشیدن در تای چی به صورت خیلی ارام و همگام با حرکات انجام می شود. هنگامی که به صورت منظم نفس می کشید، هوا به صورت عمیق تا زیر ناف برده می شود. متخصصان ورزشی، تمرکز بر روی نفس کشیدن را به مدت یک تا دو دقیقه قبل از شروع هر حرکتی توصیه می کنند.

 


در اصول تای چی به بدن به عنوان بخشی واحد نگاه می کنند. شاید به نظر شما برای اجرای یک حرکت، فقط به بازوها و یک پا نیاز داشته باشید ولی مطمئنا تمامی اعضای بدن در آن لحظه حرکت می کنند. بخش بالاتنه و پایین تنه باید با همدیگر هماهنگ باشند و هیچ حرکتی را جدا از هم انجام ندهند. همیشه به شرکت کنندگان گفته می شود که تا حد ممکن آرام حرکت کنند. حرکات باید به آرامی اجرا شوند و هرگز جنبه ای نامنظم و خیلی سریع نداشته باشند.

 

 

اصل مهم دیگر در تای چی ، هم ترازی بدن است. حالت بدنی باید آرام و راست باشد و ستون فقرات، حالتی قائم داشته باشند. همترازی درست بدن برای یادگیری اصول تای چی مهم است و این اطمینان را به آن شخص می دهد که حرکات را به درستی انجام می دهد. اگر چه تمرین کردن و ایستادن با ستون فقرات قائم، کمی مشکل است ولی به تدریج به آن عادت می کنید.

 

 

احتمالا مهم ترین اصول تای چی به ذهن مربوط هستند. تمامی حرکات و مراحل تای چی از طریق ذهن هدایت می شوند. هر حرکتی با اندیشه ی کامل انجام می شود و فشاری فیزیکی بر آن وارد نیست. از دید بسیاری از افراد، تسلط یافتن بر حرکات تای چی بسیار ساده از فهمیدن تمامی تمرینات ذهنی است. به خاطر داشته باشید که مدیتیشن مثل تمامی تمرینات دیگر است یعنی صبور بودن را با انجام تمرینات مکرر به دست خواهید اورد.

 

 

تای چی، تمرینی آسان برای کاهش استرس است و برای افرادی مناسب است که توانایی شرکت در رژیم های سخت را ندارند. مراکز اجتماعی زیادی دارای کلاس های فهم اصول تای چی هستند و دوره هایی برای هنرجویان حرفه ای برگزار می کنند. بعضی اوقات کلاس های تای چی را در فضاهای بیرون همانند پارک ها و صخره های دریایی برگزار می کنند. اجرای تمرینات تای چی در چشم اندازهای زیبا سبب الهام گرفتن هنرجویان می شود.

 

 

چگونه یک کلاس تای چی مناسب انتخاب کنیم؟

 

 

تای چی، یک هنر رزمی چینی است و برای بهبود فیتنس و سلامت مقرر شده است. اگر قصد رفتن به آن کلاس ها را دارید، به چند نکته حتما توجه کنید. آن نکته ها شامل متفاوت بودن سطح ها، زمان کلاس ها و مربی هستند. قبل از انجام هر کاری از سطوح آموزشی آن کلاس خبر داشته باشید. اکثر آن کلاس ها برای سطوح مبتدی، متوسط و پیشرفته تعریف شده اند. اگر تابه حال در هیچ یک از کلاس های تای چی شرکت نکرده اید ، به یک کلاس سطوح متوسط ملحق نشوید. چون  در کلاس سطح متوسط  و پیشرفته، جایی برای بازگو کردن سطوح ابتدایی نیست. البته ذکر این نکته لازم است که مربی می تواند در همان کلاس ، شما را به سطح متوسط برساند ولی بهتر است با سطح مبتدی شروع کنید.

 

 

تای چی ورزشی نیست که با یک تا دو روز تمرین کردن یاد بگیرید. تسلط یافتن در یک هنر، نیازمند تمرین و تعهد است. بنابراین کلاسی را انتخاب کنید که با برنامه ی زمانیتان مطابقت داشته باشد. انتخاب کلاس تای چی با یک مربی خوب بسیار مهم است. برای شروع بهتر است کلاسی را انتخاب کنید که مربیش، همزبان خودتان باشد. مربیان تای چی زیادی از کشورهای دیگر می آیند و شیوه ی ارتباط برقرار کردن درست با آن ها بسیار مهم است. فرصت تجربه های بسیاری را از دست می دهید، اگر ارتباط درستی با مربیتان برقرار نکنید.

 


اگر می خواهید به کلاس تای چی بروید باید علاقه وافری به آن ورزش داشته باشید. منظور این است که تنها یادگیری یک سری حرکات لازم نیست. هنرهای رزمی، اصول بسیاری به شما یاد می دهند. بهترین مربیان آنهایی هستند که نحوه ی اجرای حرکات و دلایل انجام آن ها را به خوبی برای هنرجویان توضیح می دهند.

 


مردم دارای سبک های یادگیری مختلفی هستند. یک مربی خوب باید نسبت به آن مسئله آگاهی داشته باشد. قبل از این که به یک کلاس بروید، از فواید آن ورزش آگاهی داشته باشید. کلاسی را انتخاب کنید که شخصیت مربیش مطابق با روحیات تان باشد. اگر مربی تان  دارای ویژگی هایی دلسرد کننده ای مثل بی میلی یا بی صبری باشد بهتر است به یک کلاس دیگر بروید.

 

 

تای چی کونگ فو (Kung Fu Tai Chi) چیست؟

 

 

حرکات تای چی به شیوه ای آرام و ملیح اجرا می شوند و هیچ گونه وقفه ای در اجرای حرکات وجود ندارد. تنفس به صورت عمیق و کنترل شده کشیده می شود. منظور از تای چی کونگ فو همان تای چی چوان می باشد و به عنوان سبکی ملایم از هنرهای رزمی در نظر گرفته شده است. تای چی چوان به صورت بدون سلاح اجرا می شود و اصل پیدایش آن به مبعد شائولین چین برمی گردد. اکثر مردم از تای چی چوان به عنوان ورزشی کششی و مدیتیشنی فیزیکی برای رسیدن به آرامش درونی استفاده می کنند. ورزش تای چی برای بیماران به ویژه بیماران قلبی توصیه می شود.

 

 

تای چی چوان

برچسب ها: تای چی سبک های هنر های رزمی هنر های رزمی ورزش
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha