سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

یک ورزشکار حرفه ای چه نوع تغذیه ای باید داشته باشد؟

یک ورزشکار حرفه ای چه نوع تغذیه ای باید داشته باشد؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۶/۳/۱۰ بازدید کنندگان:۳۰۶۶ نویسنده:سامان موسوی

همانطور که در مسابقات رالی برای اینکه ماشین ها با حداکثر توان و سرعت شان کار کنند از بنزین با درجه اکتان بالا استفاده می کنند ورزشکاران حرفه ای هم نیاز دارند مواد غذایی که کربوهیدرات بالایی داشته باشند را مصرف کنند.


یک ورزشکار نوجوان که در حال رشد است بیشتر از هر زمان دیگری به دریافت کالری بیشتر نیاز دارد. البته مقدار انرژی مورد نیاز به مسائلی همچون نوع ورزشی که به نوع تخصصی انجام می دهید و برنامه تمرینی تان وابسته است.
برای مثال یک دختر نوجوان که تناسب اندام و فعالیت های متوسطی دارد باید روزانه حداقل 2200 کالری دریافت کند. در حالیکه یک دختر 14 ساله که چثه کوچکی دارد به حدود 1800 کالری و شاید کمتر نیاز دارد.
در عین حال پسران نوجوان به کالری بیشتری نیاز خواهند داشت. برای مثال یک پسر نوجوان که در حال رشد است ممکن است به روزانه 4000 کالری نیاز داشته باشد.  همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم میزان کالری که در زمان ورزش کردن می سوزد بسته به ورزشی که انجام می دهید متفاوت است. برای مثال بازی در یک تیم فوتبال ممکن است روزانه 500 و شاید بیشتر را از شما بسوزاند.
اکثر متخصص ها و کارشناس های تغذیه ای بر این باورند که ورزش و غذا بهترین چیز برای بالا بردن سطح توانایی و همچنین جثه تان می باشد. البته عده ای از افراد از مکمل های دارویی مانند قرص های ویتامین و تقویت کننده ها استفاده می کنند، در صورتی که شما به غلات، سبزیجات، میوه، لبنیات و گوشت دسترسی دارید لازم نیست که این مکمل ها را مصرف کنید.


 اما در صورتی که بیماری خاصی دارید که مثلا در آن نمی توانید از لبنیات استفاده کنید در این شرایط بهتر است که از مکمل های غذایی استفاده کنید. برای اینگونه افراد که نسبت به شیر و مواد لبنی حساسیت دارند بهتر است که از مکمل های کلسیومی استفاده کنند.
ازجمله چیزهایی که ممکن است ورزشکار به آنها نیاز داشته باشد می توان به رژیم گیاهی، ویتامین B12، آهن، روی و مکمل های کلسیوم دار اشاره کرد. حال این سوال پیش می آید که چگونه می توانیم تشخیص دهیم که رژیم غذایی که الان داریم دارای مواد مغذی به اندازه کافی است یا خیر؟ شما به عنوان یک ورزشکار حرفه ای باید ارزیابی تغذیه ای خاصی برای برسی عادات غذایی تان داشته باشید تا بتوانید تشخیص دهید که چه چیزهایی دریافت کرده و به چه چیزهایی نیاز دارید.
بر اساس تحقیقات و بررسی های انجام شده مشخص شده است که متاسفانه اغلب ورزشکاران از مکمل هایی استفاده می کنند که به طور معمول آن را در رژیم غذایی شان دریافت می کنند و درعین حال مکمل مواد مغذی دیگری که به آن نیاز دارند را مصرف نمی کنند. شما با استفاده از یک ارزیابی غذایی می توانید نیازهای خود را تشخیص دهید. اکثر ورزشکارانی که به صورت حرفه ای مشغول ورزش کردن هستند ادعا دارند که استفاده از مکمل های غذایی برای آنها سودمند بوده است.
حال دو نکته اساسی در این مورد وجود دارد، اول اینکه بیشتر ورزشکاران حرفه ای با انجام دادن فعالیت های ورزشی بسیار شدید به بدنشان فشار بیش از حدی وارد می کنند. به همین جهت ممکن است که در برخی از مراحل تمرین به مواد مغذی بیشتری نیاز داشته باشند. اما باید بدانید که اکثر تبلیغاتی که برای مکمل های غذایی می شوند فریب دهنده بوده و فوایدی که در این تبلیغات به آن اشاره شده است را ندارند. ممکن است که برای شما مصرف یک قرص راحت تر از این باشد که روزانه سه لیوان شیر و یک بشقاب لوبیا بخورید، اما خوردن مکمل های غذایی همیشه راه ساده ای نمی باشد.


حال ممکن است که این سوال به ذهن تان رسیده باشد که آیا واقعا مصرف مکمل ها برای شما لازم است؟ هرچند استفاده از مکمل ها در ظاهر قانونی و بی خطر هستند اما بهتر است قبل از هر چیزی مشخص کنید که به آنها نیاز دارید یا نه. برای مثال، اکثر دونده های مسیر طولانی از ذخایر آهن کمتری برخوردار هستند و بهتر است که از مکمل هایی که ذخایر آهن دارند استفاده کنند.  اگر مشغول انجام تمرینات قدرتی هستید ممکن است که به مصرف کراتین نیاز داشته باشید اما اگر در حال تمرین ورزشی استقامتی هستید به آن هیچ احتیاجی ندارید. باید بدانید که هیچ رژیم غذایی خاصی وجود ندارد که کمک کند یک ورزشکار به قهرمانی برسد. اما داشتن رژیم غذایی صحیح به شما کمک می کند که از حداکثر آمادگی جسمانی برخوردار بوده و برای انجام دادن فعالیت های ورزشی آمادگی داشته باشید.
 

برچسب ها: آمادگی جسمانی چربی سوزی رژیم غذایی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha