سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

کاراته- هنر مبارزه

کاراته- هنر مبارزه
تاریخ ارسال:۱۳۹۷/۳/۲۰ بازدید کنندگان:۱۴۴۸ نویسنده:سامان موسوی

 


من در تابستان 1965 شروع به یادگیری هنرهای رزمی کردم. ماه ها پیش در مسابقات وزنه بردای پشت سرم شکست و دکتر به من گفت که باید وزنه برداری را متوقف کرده و کمتر به بدن خود فشار وارد کنم. به همین دلیل شروع به یادگیری و تمرین کاراته کردم.
در ایالات متحده در اواسط دهه 1960 هنرهای رزمی و بخصوص کاراته در دوران ابتدایی خود به سر می بردند. اکثر مردم از آن خبر نداشتند و هنگامیکه نام آن را می شنیدند سردرگم می شدند. کاراته؟ نوعی غذای چینی است؟
من به آنها می گفتم که کاراته یک هنر رزمی است و نقل قولی از "پیتر اوربان" که یکی از اساتید معروف آن زمان بود می گفتم که " کاراته هنر مبارزه واقعی است".
در دهه 1960 و همزمان با بازگشت نیروهای نظامی و مردمی که در جنگ کشورهای جنوب شرق آسیا حضور داشتند، سبک های مبارزاتی زیادی در سراسر کشور به وجود آمدند.


کاراته: سال های اولیه آموزش سختگیرانه

چند سال اول، تمرینات سخت گیرانه من برای دست، سینه، پا، دندان، سر و کشاله ران بدون محافظت انجام می شد. لباس سفیدی که هنگام مبارزه می پوشیدیم اغلب با خون خودمان یا حریف کثیف می شد، آن را نمی شستیم نا به دیگران نشان دهیم که چقدر جنگجو هستیم. سر، دست و پاها، ساعد و پیشانی ما اغلب متورم و کبود بود.
روزی یکی از بچه ها تصمیم گرفت که به فروشگاه رفته و نوعی پلاستیک فوم بگیرد. ما آن را قطعه قطعه کرده و به عقب دست هایمان گذاشتیم و همچنین بر روی قسمت های آسیب دیده قرار دادیم تا از تورم و آسیب دیدگی بیشتر آن قسمت جلوگیری کنیم.
انگشت های بسیاری از ما شکسته بود و هر هفته یکی از بچه ها به دکتر مراجعه می کرد. من به یاد دارم که یک بار وقتی هر دو دستم مصدوم شد مجبور شدم با پاهایم مبارزه را ادامه دهم. تمرینات قدیمی و روش های آموزشی نا درست بسیاری از ما را مصدوم کرده بود.
ما پیشگامان این ورزش در آن دوران بودیم، عضلات و رباط های پاره، استخوان های شکسته و آسیب های جبران ناپذیر باعث شد که دید خیلی از افراد نسبت به این ورزش عوض شود.


کاراته: امروزه با تجهیزات ایمنی

اجازه دهید وارد هزاره جدید شویم. امروزه با استفاده از مجموعه گسترده ای از تجهیزات ایمن و شگفت انگیز کار برای رزمی کاران ساده تر شده است. با کمتر از صد دلار می توانید نقاط حیاتی بدن تان را با مواد سبک و قوی محافظت کنید.
در سال های اولیه آسیب های کوچک پیشرفت را آهسته تر می کنند به همین دلیل باید آن ها را متوقف کنید. تا زمانی که از مصدومیت خود خلاص نشده اید نباید به باشگاه برگردید و تمرینات سخت را انجام دهید. البته با استفاده از تجهیزات محافظتی که روز به روز بهتر می شوند میزان و احتمال آسیب دیدگی کاهش یافته است، اما بعضی چیزها هنوز اتفاق می افتند.
حال که هنرجویان می توانند در ایمنی نسبی تمرین کنند از اعتماد به نفس بالاتری برخوردار بوده و شانس یادگیری چیزهای جدید برای آنها افزایش می یابد.
وقتی که در اواسط دهه 1960 شروع به تمرین کاراته کردم منابع چندانی در دسترس نبود و تنها چند کتاب در بازار وجود داشت. اما اکنون اموضاع بسیار متفاوت است، با یک جستجوی ساده در یوتیوب می توانید آموزش های زیادی در مورد رشته رزمی خود پیدا کنید.


کاراته و عصر اطلاعات

امروزه ما در عصر اطلاعات هستیم و می توان با خوشحالی گزارش داد که هنرهای رزمی حفظ شده اند. امروزه یک هنرجوی تکواندو می تواند به سادگی و با قرار دادن یک DVD در کامپیوتر خود فنون پیچیده کونگ فو را یاد بگیرد. همچنین یک کاراته کا می تواند با استفاده از کتاب ها و فیلم های آموزشی انواع مبارزات جوجیتسو و آیکیدو را فرا گرفته و به تکنیک های تهاجمی خود اضافه کند. یک کشتی گیر می تواند موی تای تایلندی را از طریق فیلم هایی که توسط قهرمانان مشهور بازی می شوند یاد بگیرد.
همانطور که تکنولوژی های مدرن پیشرفت می کنند همچنان بر روی تجهیزات محافظتی و آموزشی تاثیر می گذارند. اما اگر نظم و انضباط نداشته باشید تمام تمرینات فانتزی، کتاب ها، فیلم ها و دی وی دی ها بی معنی و بی ارزش هستند. همچنین همه اینها باید در درجه دوم یادگیری قرار بگیرند و قبل از هر چیزی باید زیر نظر یک مربی با تجربه مشغول به تمرین شوید.

 

برچسب ها: کاراته
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha