سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

آیا تمرین یوگا منجر به کاهش وزن می شود؟

آیا تمرین یوگا منجر به کاهش وزن می شود؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۱۰/۸ بازدید کنندگان:۷۲۳ نویسنده:سامان موسوی

می توان گفت که قطعا با انجام یوگا به صورت منظم باعث کاهش وزن تان خواهد شد، ولی افزودن یوگا به روال تمرینی خود کاهش وزن شما را تضمین نخواهد کرد. پاسخ این سوال که آیا تمرین یوگا منجر به کاهش وزن می شود یا نه، به میزان کالری که در روز می سوزانید و میزان کالری که دریافت می کنید بستگی دارد و این دو رابطه مستقیمی با هم دارد.
 

سوزاندن کالری به کمک یوگا

میزان کالری که با انجام تمرینات یوگا خواهید سوزاند به عوامل زیادی ازجمله وزن تان بستگی دارد. مثلا در صورتی که 60 کیلو وزن داشته باشید حدود 1200 کالری و اگر 85 کیلو باشید 180 کالری در مدت زمان 30 دقیقه می سوزانید. در صورتی که مدت زمان انجام تمرین خود را به یک ساعت افزایش دهید میزان کالری که خواهید سوزاند تقریبا دو برابر خواهد شد. به همین جهت اگر کالری مصرفی تان ثابت باشد و یک ساعت یوگا را به روال روزانه خود اضافه کنید کم کم شروع به کاهش وزن خواهید کرد.
 

میزان کالری لازم جهت کاهش وزن

میزان کالری که مصرف می کنید به اندازه میزان کالری که در یوگا خواهید سوزاند مهم می باشد. برای اینکه بتوانید وزن تان را به صورت موثر کاهش دهید باید بیشتر از آنچه که کالری دریافت کرده اید آن را بسوزانید. طی تحقیقی که توسط انجمن قلب آمریکا انجام شد مشخص شد که مقدار سالم کاهش وزن در یک هفته نیم کیلو گرم می باشد که اکثر افراد می توانند با سوزاندن 600 کالری بیشتر از آنچه که می خورند به آن برسند. برای مثال، شما می توانید مقدار کالری مصرفی روزانه خود را به میزان 200 کالری کاهش دهید و 300 کالری را هم از طریق انجام تمرینات یوگا بسوزانید تا بتوانید نیم کیلو در هفته وزن کم کنید.


یوگا در برابر دیگر تمرینات

بهتر است به این نکته اشاره کنیم که اگرچه با انجام یوگا و کنترل دقیق کالری مصرفی خود می توانید وزن کم کنید ولی با انجام ورزش های دیگر سرعت سوزاندن کالری افزایش خواهد یافت. انجمن سلامت دانشگاه هاروارد در این مورد می گوید: به عنوان نمونه شخصی که 70 کیلو باشد با انجام 30 دقیقه یوگا حدود 149 کالری خواهد سوزاند در حالیکه با دویدن به سرعت 10 کیلومتر در ساعت و یا انجام شنای کرال در همان مدت زمان 30 دقیقه می توان 400 کالری سوزاند. با این وجود فقط به دلیل اینکه تمرینات کالری سوزی بیشتر انجام می دهید به این معنی نیست که وزن بیشتری از دست می دهید بخصوص در صورتی که کالری زیادی دریافت می کنید.


تمرینات خوب جهت کاهش وزن

بدون توجه به اینکه چه تمریناتی را جهت کاهش وزن انجام می دهید بهترین کار برای آن این است که برنامه ای داشته باشید که در دراز مدت نیز به آن پایبند بوده و انجام دهید. در صورتی که تمایل دارید می توانید یوگا را به برنامه کاهش وزن خود اضافه کنید، ولی برنامه تمرینی خود را بصورت منظم تغییر دهید تا شامل انواع تمرینات قلبی و عروقی و همچنین تمرینات قدرتی نیز باشد. انجمن قلب و عروق آمریکا در این مورد پیشنهاد می کند که اگر می خواهید کاهش وزن موثری داشته باشید روزانه حدود 30 تا 60 دقیقه را به انجام تمرین ایروبیک با شدت متوسط اختصاص داده و حداقل هفته ای دو بار را به انجام تمرینات قدرتی بپردازید.
 

کنترل مقدار کالری مصرفی خود

یکی از عوامل کلیدی کاهش وزن موفق این است که میزان کالری مصرفی خود را کاهش دهید، بخصوص در صورتی که یوگا ورزش اصلی شما می باشد. ازجمله استراتژی هایی که به کنترل کالری کمک می کنند عبارتند از:


•    نوشیدن آب قبل از خوردن وعده های غذایی
•    مصرف زیاد سبزیجات در وعده های غذایی
•    خوردن غذاهای دریایی
•    افزایش مصرف مواد غذایی سالم و غنی از پروتئین مانند سفیده تخم مرغ
•    شیر کم چرب یا شیر سویا
•    ماست بدون چربی
•    پنیر کم چرب
•    حبوبات
•    و غیره
 

برچسب ها: کاهش وزن یوگا
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha