سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

نشانه تمرینات قلبی که می توانند به ما آسیب بزنند

نشانه تمرینات قلبی که می توانند به ما آسیب بزنند
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۵/۲۰ بازدید کنندگان:۷۲۴ نویسنده:سامان موسوی

ورزش های هوازی (دویدن، دوچرخه سواری، و پریدن از طناب) برای سلامتی شما خوب هستند و علاوه بر اینکه به شما کمک می کنند که وزن خود را کاهش دهید، باعث می شوند که احساس بهتری داشته باشید. اما باور می کنید با نه انجام دادن بیش از حد هر چیزی حتی ورزش می تواند برای شما مضر باشد. بهترین کار این است که همه چیز را در تعادل نگه دارید. اما در چه موقعیتی می توان گفت که کار شما از از حالت اعتدال خارج شده است و برای شما مضر می باشد؟

ورزش های قلبی و عروقی کالری اضافه را می سوزانند و باعث تقویت قلب و ریه ها می شوند. آیا این حرف درست است که هر چقدر بیشتر انجام دهید، برای شما بهتر است؟ نه لزوما اینطور نیست. ممکن است بیش از حد به قلب فشار وارد کنید. البته مقدار "بیش از حد" برای هر کسی متفاوت است و به عوامل بسیاری ازجمله، شدت ورزش، سطح تناسب اندام شما، سن و وضعیت سلامتی شما، میزان فعالیت روزانه، نوع و میزان غذایی که می خورید، چه مقدار می خوابید و خیلی چیزهای دیگر بستگی دارد. ممکن است برای یک نفر بیش از حد بوده و برای نفر دیگر عادی باشد.

حتی اگر ورزش برای ما خوب باشد، بدن ما آن را مانند هر چیز تنش زای دیگری احساس می کند. از نظر شیمیایی، بدن، به همان اندازه که برای استرس واکنش بد نشان می دهید برای ورزش هم به همین اندازه واکنش بد انجام می دهد. بنابراین، ورزش بیش از حد می تواند اثرات منفی بر سلامت جسمی و روانی ما (از جمله سوخت و ساز بدن) ایجاد کند. علاوه براین، تمرینات هوازی بیش از حد، بطور خاص می توانند باعث از دست رفتن عضله (تروفی) شده و شما را به نتیجه مورد نظر نرسانند.

در موارد شدید، حتی قلب از تمرینات استقامتی بیش از حد رنج می برد. اگر به بدن خود گوش دهید، معمولا نشانه هایی برای کاهش یا افزایش سرعت ورزش شما نشان می دهد. اگر جواب شما به هر کدام از این سوالات بله باشد، شما نمی توانید تمرینات هوازی بیش از حدی انجام دهید:

  • آیا به طور کلی، در روز احساس خستگی می کنید؟
  • آیا مشکل خواب دارید و احساس می کنید که بیش از 8 ساعت نمی توانید استراحت کنید؟
  • عملکرد فیزیکی شما (قدرت، سرعت، استقامت) به جای بهتر شدن، بدتر شده است؟
  • آیا مریضی شما بیش از حد  معمول طول می کشد؟
  • در زنان، چرخه قاعدگی را تغییر داده و آن را کم یا زیاد کرده است؟
  • هنوز در بین تمرینات مشکل نقاهت دارید؟
  • آیا جراحاتی مانند شکستگی استخوان یا درد مزمن دیگری را قبلا تجربه کرده اید؟

 

اکثریت قریب به اتفاق افرادی که به طور مداوم ورزش می کنند، مشکلات ناشی از تمرینات بیش از حد را تجربه می کنند. بیشتر ورزشکاران رقابتی، بخصوص کسانی که در رویدادهای استقامتی سنگین شرکت می کنند (ورزش های سه گانه مرد آهنین، مسابقات ماراتن فاصله زیاد، مسابقات دوچرخه سواری و مسابقات ماراتن بیشتر از 15 کیلومتر) بیشتر در معرض خطرات ناشی از تمرینات زیاد قرار می گیرند. هر شخصی خصوصیات منحصر به فردی دارد و برخی از ورزشکاران می توانند سال های زیادی بدون اینکه دچار مشکل شوند در این مسابقات شرکت کنند.

 

 

اعتدال در ورزش

کالج آمریکایی پزشکی ورزشی توصیه می کند که بزرگسالان حداقل 150 دقیقه در هفته برای رسیدن به سطح پایه سلامتی و تناسب اندام با شدت پایین ورزش کنند. بدیهی است که این مدت زمان برای افراد مبتدی کمتر می باشد. حتی برای افراد با سطوح متوسط هم اگر بدن آنها عادت نکرده باشد، این مقدار می تواند زیاد باشد.

هر زمانی که یک برنامه ورزشی جدیدی را شروع کردید، مهم است که از خودتان بپرسید: آیا می توانم این روال را برای بقیه زندگیم ادامه دهم؟ اگرچه ممکن است بخواهید که به مدت دو ساعت در روز ورزش کنید، این چیزی نیست که اکثر مردم بتوانند تا قبل از فرسودگی جسمی و ذهنی آن را انجام دهند. حتی دوندگان ماراتن روزهای تعطیلی برای استراحت دارند و همه روز های سال را تمرین نمی کنند.

کارشناسان توصیه می کنند که یک یا دو روز در هفته را به استراحت بپردازید و ورزش نکنید. بسیاری از ورزشکاران برتر جهان استراحت و بازیابی خود را به اندازه انجام تمرینات واقعی در اولویت قرار می دهند. در حقیقت این کار باعث می شود که بدن شما خود را بازسازی کرده و قوی تر شود. برخی از مردم ترجیح می دهند که فعالیت های سبکی مانند یوگا و پیاده روی انجام دهند. استراحت روزانه به این معنی نیست که شما تنبل هستید، بلکه به این معنی است که شما باهوش بوده و برای بدن خود ارزش قائل می شوید. این نکته هم مهم است که تمرینات با شدت بالا و شدت پایین را در طول هفته با هم جایگزین کنید. این تنوع برای تناسب اندام و سلامتی بدن ضروری است.

برچسب ها: آمادگی جسمانی پیاده روی تمرینات استقامتی تناسب اندام طناب بازی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha