سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

اهمیت انعطاف پذیری در هنرهای رزمی

اهمیت انعطاف پذیری در هنرهای رزمی
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۱۰/۱۸ بازدید کنندگان:۱۰۶۶ نویسنده:سامان موسوی

یکی از اولین چیزهایی که ورزشکاران و بخصوص رزمی کارها قبل از شروع برنامه تمرینی شان انجام می دهند حرکات کششی است. با مکانیزمی که حرکات کششی دارندد می تواند مفاصل، تاندون ها، تارهای ماهیچه ای، بافت های عضلانی و قسمت های دیگر بدن را درگیر کند.


لازم است تا پیش از انجام دادن تمرینات اصلی، با حرکات کششی بدن خود را گرم و آماده کنید و همچنین در پایان هر جلسه تمرینی با انجام حرکات کششی از تجمع اسید لاکتیک درون ماهیچه ها جلوگیری کنید.
مطمئنا تمامی رزمی کارها آرزوی داشتن تکنیک های زیبا را دارند. تکنیکی کاربردی و خوب است که علاوه بر اینکه سرعت، قدرت و زاویه صحیحی داشته باشد برای اجرای بهتر به مفاصل نیاز دارد. طبیعتا به هر اندازه مفصل نرم تر باشد تکنیک ها بهتر انجام خواهند شد. ضربات چرخشی مخصوصا ضربات پا به حد مناسبی از انعطاف مفصلی نیازمند هستند. رزمی کاران جهت انجام یک تکنیک خوب علاوه بر اینکه باید از آمادگی جسمی کافی برخوردار باشند باید انعطاف بالایی نیز داشته باشند. به همین جهت باید به تمرینات انعطافی توجه خاصی داشته باشیم.
به طور معمول در رشته هایی همچون کیوکوشین، کاتا و همچنین جودو اکثر رزمی کارها از انعطاف بدنی کمی برخوردار هستند. به طور معمول به هر اندازه که میزان تمرینات قدرتی بیشتر باشد میزان انعطاف پذیری نیز به آن اندازه کم خواهد شد. داشتن عضلاتی نرم و انعطاف پذیر در انجام دادن تکنیک ها بسیار موثر بوده و بسیاری از تکنیک ها نیازمند داشتن چرخش خوب می باشند چراکه چرخش دادن به تکنیک باعث افزایش شتاب و تاثیر بیشتر آن خواهد شد.

تمرینات کششی

ازجمله آسیب هایی که در هنرهای رزمی شایع است کشیدگی عضلات می باشد.  به همین جهت به هر اندازه که بافت های ماهیچه ای در تمرینات انعطافی، بیشتر تحریک شده و کشیده شود کمتر در معرض کشیدگی قرار خواهد گرفت. کشیدگی ماهیچه ها یا تاندون ها به ظاهر زودگذر است اما به هرحال آسیبی است دردناک که تا مدتی اجازه نمی دهد درست تکنیک ها را تمرین کنید و راه حل پیشگیری هم بسیار ساده است : انجام تمرینات انعطافی .
تمرینات رزمی با داشتن فازهای متناوبی از تمرینات هوازی و بی هوازی سنگین هستند که منجر به چربی سوزی، کالری سوزی، کاهش وزن و در نهایت تناسب اندام رزمی کار خواهد شد. اما اضافه کردن تمرینات انعطافی این روند را به طرز چشمگیری تسریع میکند و از تجمع چربی های موضعی که مانع کات شدن بدن است ، جلوگیری میکند .
با انجام دادن تمرینات کششی می توانید ریسک آسیب های ناشی از پیچیدگی و در رفتگی را به طور محسوسی کاهش داد. همچنین این تمرینات با بهبود روند گردش خون در بافت های ماهیچه ای به ریتم اکسیژن رسانی به بافت های بدن کمک زیادی می کنند.
همانطور که در این مقاله مشاهده کردید تمرینات کششی برای رزمی کاران از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. به همین جهت پیشنهاد می کنم در صورتی که تاکنون برای انجام دادن این تمرینات کوتاهی کرده اید تمرینات کششی را به برنامه تمرینی خود اضافه کنید تا پس از مدتی تاثیر چشمگیر آن را در خود احساس کنید.
 

برچسب ها: تمرینات کششی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha