سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

حرکات کششی چه فوایدی دارند؟

حرکات کششی چه فوایدی دارند؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۳/۲۶ بازدید کنندگان:۶۷۰ نویسنده:سامان موسوی

قبل از پاسخ دادن به این سوال که انجام دادن حرکات کششی چه فوایدی دارند بهتر است کمی در مورد عملکرد ماهیچه ها بدانیم. ماهیچه ها رشته های عضلانی هستند که از بافت های بسیار کوچک تری تشکیل شده اند. انجام دادن ورزش می تواند هر کدام از قسمت های مختلف ماهیچه را تحت تاثیر قرار داده و بر روی آنها تاثیرات متقابلی داشته باشد.


 هنگامیکه کسی ماهیچه خود را منقبض می کند پوشش وتری شروع به کار خواهد کرد. بسته به وزنی که شما بلند می کنید ماهیچه ها مقدار متفاوتی از بافت ها را تحت تاثیر قرار می دهند به این ترتیب که جهت بلند کردن وزنه های سنگین تر باید بافت های بیشتری منقبض شوند. به این دلیل است که می گویند در صورتیکه بدون تمرین قبلی وزنه های سنگین بلند کنید ماهیچه هایتان از کار خواهند افتاد و بافت های آن در هم تابیده خواهند شد.
بعد از انجام تمرینات سخت و شدید ماهیچه ها باید خود را بازسازی کنند. در این حالت بافت هایی که در هم پیچیده شده اند این کار را دشوار ساخته و فرایند بهبودی را کند می کنند. زمانی که شما ماهیچه های خود را می کشید، بافتهای عضلانی در امتداد هم قرار گرفته و جریان خون در انها تسریع پیدا می کند. درست مثل کشیدن یک لباس چروک. این امر همچنین باعث می شود که وترها انعطاف پذیری بیشتری پیدا کنند.


فواید حرکات کششی

همانگونه که در بالا اشاره کردیم انجام دادن حرکات کششی باعث می شود که بافت های ماهیچه ای در امتداد هم قرار بگیرند و فرآیند بهبودی را پس از انجام تمرینات طاقت فرسا سرعت می بخشند. بر اساس تحقیقات انجام شده ثابت شده است که حرکات کششی از بروز آسیب دیدگی و سخت شدن ماهیچه های جلوگیری می کنند. بعضی از ماهیچه ها مانند ماهیچه های پشت پا بیشتر از دیگر ماهیچه ها دچار گرفتگی می شوند.
 بدن به طور طبیعی در مقابل کششهای بیش از حد از خود واکنش نشان می دهد. از طریق انجام حرکات کششی فرد قادر می شود تا قابلیت انعطاف پذیری بدن خود را تا حد قابل ملاحظه ای افزایش دهد. این امر سبب می شود تا تمام قسمت های یک ماهیچه به حرکت واداشته شوند. این کار برای بدن سازها بسیار مفید است چرا که به دلیل خستگی و در هم پیچیدگی این امکان وجود دارد که ماهیچه ها احساس خستگی کرده و کل قسمت ها در تمرین ها فعالیت نکنند، اما با کمک از حرکات کششی گرفتگی عضلات به پایین ترین میزان خود می رسد.


انواع حرکات کششی


حرکات بالیستیک

حرکات بالستیک در گذشته بسیار رایج بودند اما امروزه به دلیل خطرات احتمالی که ممکن است برای ورزشکاران داشته باشد چندان رایج نمی باشد. حرکات بالستیک باعث می شوند که فرد با اندازه حرکت خود، ماهیچه ها را به بیشترین میزان کشیدگی که فراتر از حد طبیعی می باشد برساند. مثلا زمانیکه ماهیچه زردپی زانو را می کشید مجبور هستید که خم شوید، این حرکت شما را در یک موقعیت نا متعادل قرار خواهد داد و ریسک آسیب دیدگی شما را افزایش خواهد داد.


حرکات استاتیک

حرکات استانیک برعکس حرکات بالستیک بسیار موثر و بی خطر هستند. برای انجام این حرکت خود را در حالت مقرر قرار داده و تا آنجا که می توانید عضلات خود را کشش دهید تا زمانیکه فشار لازم را احساس می کنید. این حرکت را پس از مدتی استراحت دوباره انجام دهید.


حرکات ایزوماتیک

حرکات ایزوماتیک ازجمله حرکات مفیدی می باشند که ورزشکاران به طور گسترده از آن استفاده می کنند. جهت انجام حرکات ایزوماتیک نیازمند کمک شخص دیگر یا یک دیوار هستید تا تاثیر آن بیشتر باشد. این حرکت همانند حرکات استاتیک هیچ خطری ندارند و فشار کمی به بدن وارد می کنند. انجام دادن حرکات ایزوماتیک برای قسمت هایی مثل ماهیچه های زرد پی بسیار مفید می باشد.


حرکات سینه

برای انجام حرکت سینه بر روی یک لبه ایستاده و دست های خود را کمی بالاتر از شانه هایتان برده و نگه دارید. بازوهای خود را به آرامی خم کرده و آرنج تان را به سمت پایین بیاورید. . نیم تنه خود از کمر به بالا را به سمت مخالف بچرخانید تا در سینه خود احساس کشیدگی کنید.


حرکات شانه

جهت انجام حرکات شانه ابتدا شانه سمت چپ تان را با دست راست خود گرفته و در همان حال آرنج دست راست تان را با چانه تان هم سطح کنید. با کمک دست چپ خود آرنج مخالف را بگیرید. اکنون آرنج دست راست را تا آنجا که می توانید به عقب برده و بکشید. این تمرین را با شانه دیگرتان نیز انجام دهید. به یاد داشته باشید که فشار بیش از حدی به خود وارد نکنید.


حرکات عضله دو سر

برای انجام حرکات عضله دو سر روی یک سطح صاف ایستاده  و دست هایتان را به سمت دیوار دراز کرده و بکشید. باید کل دست و شانه ها به طور محکم با دیوار در ارتباط باشند. سپس نیم تنه خود را از کمر به بالا به سمت خارج بکشید و تا جایی که می توانید دست هایتان را به طرفین بکشید.


حرکات کمر

حرکات کمر جزء آسان ترین حرکات کششی برای کمر هستند. برای انجام این حرکت چیزی که دستگیره ای هم سطح با شکم تان داشته باشد را بگیرید (مثل تعظیم ژاپنی)، سپس به کمک پاهایتان خود را به عقب هل دهید. داشتن تنفس مناسب نتیجه مطلوب تری برای شما خواهد داشت.


حرکات کواد

برای انجام حرکات کواد بایستید و زانوی سمت راست تان را خم کرده و با دست راست تان قوزک پای خود را گرفته و به سمت ران تان بیاورید. پای دیگرتان باید کاملا عمودی بر روی زمین قرار بگیرد. برای حفظ تعادل خود می توانید دست تان را به جایی بگیرید. این تمرین را با پای دیگرتان نیز انجام دهید.
 

برچسب ها: آیروبیک تمرینات کششی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha