سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

7 نکته کلیدی در تمرین تای چی چوان

7 نکته کلیدی در تمرین تای چی چوان
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۱۲/۴ بازدید کنندگان:۱۸۵۸ نویسنده:سامان موسوی

کاتوزی که او یکی از مشاهیر دنیای هنر رزمی تای چی چوان است به 10 نکته کلیدی اشاره می کنید که باید در هنگام انجام دادن تمرینات تای چی انجام دهید تا موفق تر شوید.


خود را به سمت بالا بکشید و پر انرژی باشید

اولین نکته ای که قصد داریم به آن اشاره کنیم این است که در زمان انجام تمرینات تای چی چوان خود را به سمت بالا کشیده و پر انرژی باشید. منظور از این جمله این است که سرتان را در راستای عمودی طوری نگه دارید که انقباض عضلانی نداشته باشید. در این حالت نباید از زور استفاده کنید زیرا اینکار موجب گرفتگی در گردنتان خواهد شد.


کشیدن مهره ها به سمت بالا و نگه داشتن قفسه سینه در داخل

نکته کلیدی دومی که به برسی آن می پردازیم این است که مهره هایتان را به سمت بالا کشیده و قفسه سینه تان را در داخل نگه دارید. این کار باعث می شود که چی (انرژی درونی بدن) قادر باشد به دان تین (مرکز ثقل بدن) نفوذ کند. در این گونه شرایط نباید هیچ گرفتگی در قفسه سینه شما بوجود بیاید زیرا منجر به وجود آمدن یکسری نقاط مسدود در حفره سینه می شود و در نتیجه قسمت بالایی بدنتان سنگین شده و قسمت بالایی آن سبک می شود. در این وضعیت پاهایتان شناور شده و موجب بر هم خوردن توازن خواهد شد.


کمر خود را رها کنید

همانگونه که قبلا به آن اشاره کرده ایم کمر را می توان فرمانده کل بدن دانست. در صورتی که قادر باشید کمی کمرتان را رها کنید در این وضعیت پاها دارای قدرت بیشتری شده و همچنین پایین تنه تان هم ثبات بیشتری خواهد داشت. گفته شده که منشا تمامی حالت ها در کمر پنهان است. علاوه بر این رها کردن کمر منجر به رها کردن تاندون ها و دیگر عضلات بدن خواهد شد.


مجزا کردن خالی و پر بودن بدن

باید بدانید که اولین اصل تای چی چوان این است که بین خالی و پر بودن بدن تمایز قائل شوید. در صورتی که وزن کل بدنتان بر روی پای راست خودباشد پای راست را پر و پای چپ را خالی می گویند. در صورتی که قادر باشید که این تمایز را به خوبی نمایش دهید بدن حرکتی سبک و چالاک داشته و همچنین انرژی کمتری هدر خواهد رفت. در غیر این صورتت تعادل فرد با یک حرکت حریف به هم خواهد ریخت.


شانه هایتان را رها کرده آرنج خود را پایین بیاندازید

یکی از نکات کلیدی در هنگام تمرین تای چی چوان این است که شانه هایتان باید کاملا رها و آزاد باشند در غیر اینصورت نمی توان بدن خود را پر انرژی کنید. پایین انداختن آرنج ها به معنی این است که آنها را معلق نگه داشته اید، به گونه ای که عضلات کتف زیاد منقبض نشده باشند. در صورتی که آرنج ها به طرف بالا کشیده شوند شانه های قادر نخواهند بود رها باشند و در نتیجه نمی توان نیروی کافی به  حریف خود اعمال کنید.


تنظیم کردن بالا و پایین بدن خود

در کتاب های قدیمی آموزش تای چی نوشته شده است که حرکات باید در پاها ریشته داشته باشند، توسط کمر کنترل شده و در انگشتان نمود پیدا کند. زمانیکه دست، کمر و پا با هم حرکت می کنند چشم نیز آنها را تعقیب می کند. در صورتی که یک قسمت از بدن از دیگر قسمت ها پیروی نکند کل بدن دچار اختلال می شود. در نهایت باید گفت که هر دو قسمت بالا و پایین بدن باید با هم در تعادل باشند.


داخل و خارج خود را با هم هماهنگ کنید

اصلی ترین چیز در تمرین تای چی چوان روح است. در صورتی که بتوان روح را بالا برد حرکات به صورت طبیعی چابک می شوند. وقتی صحبت از رهایی می شود به معنی آن است که نه تنها دست و پاها باید باز و راحت باشند بلکه ذهن نیز باید باز و رها باشد. زمانیکه درون و بیرون بدن با هم یکی شوند، هماهنگی به وجود خواهد آمد.

 

برچسپ ها :
آموزش تای چی تای چی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha