سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

نگاهی به رشته تای چی چوان

نگاهی به رشته تای چی چوان
تاریخ ارسال:۱۳۹۶/۵/۳۱ بازدید کنندگان:۱۷۶۶ نویسنده:سامان موسوی

رشته تای چی چوان (Tai ChiChuan) یک هنر رزمی چینی می باشد که به دلیل داشتن مزایای زیادی که مهمترین آنها حفظ سلامتی کل بدن است بین مردم چین رواج یافته است. همچنین مردم چین بر این باورند که ورزش تای چی چوان به عنوان یک عامل جهت مقابله با فشار و استرس های درونی و روحی می باشد. برعکس اکثر رشته های رزمی که دارای حرکاتی سخت و اغلب خشن می باشند تکنیک های هنر رزمی تای چی چوان نرم و ملایم هستند.
قدمت تای چی چوان به حدود قرن 14 میلادی بازمی گردد، هنگامی که "چانگ سان فوگ" که یکی از اساتید برجسته هنرهای رزمی بود از نزدیک مبارزه بین یک مار و یک درنا را مشاهده کرد و دید که مار چگونه حریف نیرومند خود را با حرکات نرم و ملایم خود شکست داد و حرکات سخت و خشن پرنده به هیچ عنوان نتوانست در برابر ضربات چرخشی و ملایم مار بهتر عمل کند. "چانگ سان فوگ" با دیدن مبارزه بین این دو حیوان تصمیم گرفت که سیستمی را طراحی و اجرا کند که بتواند بجز اجرای همه نکات مربوط به دفاع شخصی کمترین آسیب را هم به فرد اجرا کننده وارد کند.
بر عکس دیگر سبک های رزمی چینی که مدت زیادی طول می کشید تا بین مردم پذیرفته شود اما تای چی چوان خیلی سریع توانست به سرعت بین خانواده های اشراف زاده چینی جایگاهی برای خود دست و پا کند. البته افرادی که به تمرین این رشته رزمی می پرداختند آن را به صورت پنهانی یاد می گرفتند. این رشته رزمی در ابتدای قرن 15 زمانی که شخصی به نام "یینگ کیت تونگ" مدرسه رزمی با همین اسم تاسیس کرد شروع به آموزش تای چی چوان به صورت آزاد و آشکار گرفت.
 همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، تای چی چوان یک نوع رشته رزمی چینی است که جهت بهبود سلامتی، افزایش طول عمر و آرامش روحی انجام خواهد شد. تای چی چوان را می توان در بین رشته های رزمی ملایم طبقه بندی کرد. این ورزش سبب می شود تا عضلات بدن به وسیله تمرینات نرم و ساده ای که انجام می شوند قوی تر و همچنین انعطاف پذیرتر شوند. معمولا تمرینات تای چی چوان با حرکات کند و آرام و اغلب به صورت گروهی انجام می شوند. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که تمرین تای چی چوان به صورت دسته جمعی اثر بهتری برای بدن در پی دارد.
تای چی چوان به قدری در کشور چین پرطرفدار است که صبح های زود می توانید ببینید که در اکثر پارک ها افرادی برای تمرین تای چی چوان وجود دارند.


فواید تای چی چوان

ازجمله مهمترین فواید تای چی چوان می توان به تقویت عضلات بدن، انعطاف پذیری نرم عضلات، افزایش تمرکز و آرامش فکری، تقویت روح و عصب و همچنین آموزش دفاع شخصی اشاره کرد. تحقیقات صورت گرفته نشان می دهند که تای چی چوان می تواند بیماری های مزمن و ژنتیکی را نیز درمان کرده و یا روند درمان آنها را تسریع کند. بطور مثال می توان گفت که تای چی چوان تا حدی می تواند بیماری های قلبی را درمان کرده و یا اینکه از بروز آنها جلوگیری کند.
علاوه بر این انجام تمرینات تنفسی این ورزش سبب می شود که ریه های سالم مانده و همچنین جریان گردش خون در بدن بهبود یابد. آهستگی و نرم بودن تمرینات تای چی منجر به این می شوند که بتوانید تمرکز فکرتان را بالاتر برده تا بتوانید دستگاه عصبی تان را در شرایط خاص و بحرانی و فشارهای عصبی کنترل کنید.
تحقیقات انجام شده نشان می دهند که اشخاصی که مشغول به تمرین تای چی هستند کمتر عصبانی شده و حتی از دروغ گفتن نیز پرهیز کنند. پیشنهاد می کنیم که شما هم این ورزش را یاد گرفته و هر روز به تمرین آن بپردازید. در صورتی که دوست دارید آن را یاد بگیرید می توانید با یکی از مربی های این سبک صحبت کرده و در مورد نحوه آموزش و هچنین سبک های آن مشاوره کنید.

 

برچسپ ها :
آموزش تای چی تای چی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha