سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

نگاهی به سبک chen تای چی

نگاهی به سبک chen  تای چی
تاریخ ارسال:۱۳۹۷/۴/۹ بازدید کنندگان:۲۵۶۲ نویسنده:سامان موسوی

 

 

تای چی به یک ورزش اصلی تبدیل شده است که بطور معمول برای بهبود وضعیت جسمانی بکار گرفته می شود. تحقیقات نشان داده اند که تمرین مداوم تای چی می تواند هماهنگی بدن را بهبود ببخشد، تعادل را بهتر کرده و منجر به کاهش سقوط بخصوص در سالمندان می شود. همچنین تمرین تای چی به کاهش اضطراب، افسردگی و استرس کمک می کند. هنگام تمرین تای چی شما باید بیشتر تمرکز خود را بر روی تنفس عمیق، تعادل خود و هماهنگی ذهن و بدن بگذارید. درنتیجه تمرین تای چی به صورت منظم می تواند آرامش، آگاهی درونی و سکون قلب را به همراه داشته باشد.
به عنوان یک مبتدی در تای چی، مهم است که تفاوت سبک های آن را درک کرده و یکی از آنها را که بیشتر مورد علاقه تان است و با شرایط شما متناسب تر است انتخاب کنید.


6 سبک اصلی تای چی در جهان تمرین می شوند. این شش سبک عبارتنداز:


1-    Chen style
2-    Yang style
3-    Sun style
4-    Wu style
5-    Wu (Hao) style
6-    Zhau Bao style

سبک چن (chen style)  قدیمی ترین و درنتیجه ریشه همه سبک های خانواده تای چی درنظر گرفته می شود. تمام سبک های تای چی تئوری ها و اصول مشابهی دارند. برای مثال، همه آنها از 13 اصل به عنوان پایه های خود بهره می برند. از این 13 اصل، 8 اصل آن مربوط به انرژی یا تکنیک است و 5 اصل دیگر مرتبت با جهت هستند.


8 اصل مربوط به انرژی یا تکنیک عبارتنداز:


1-    peng (دفع کردن)
2-    Lu (عقبگرد)
3-    Ji (پرس)
4-    An (فشار)
5-    Cai (کشیدن به پایین)
6-    Lie (تقسیم)
7-    Zhou (ضربات آرنج)
8-    Kao (ضربات چسبیده به بدن)


5 اصل مربوط به جهت نیز عبارتنداز:


1-    پیشرفت به جلو
2-    عقب رفتن
3-    گام به سمت چپ
4-    گام به سمت راست
5-    نگاه کردن


برخی از اصول اساسی تای چی که تقریبا در تمام سبک ها مشابه هم هستند عبارتنداز:


•    بدن را محکم و راست نگه دار
•    ساییدن شانه ها و رها کردن آرنج
•    قفسه سینه را بچرخانید
•    سلامت روح منجر به بالا رفتن سر می شود
•    انرژی را به سمت پایین بکشید
•    کمر و باسن را شل کنید
•    بالا تنه و پایین تنه یکدیگر را دنبال می کنند


ریشه های هنرهای رزمی

سبک chen تای چی از دهه 1400 میلادی از هنرهای رزمی Chen Village سرچشمه می گیرد و فرم ها همچنان برنامه های کاربردی هنر رزمی را حفظ می کنند. به نظر می رسد که بین سبک باستانی  chen شائولین کونگ فو رابطه ای وجود دارد، بطوریکه بسیاری از اشکال حرکات مشابهی دارند، اما این جزئیات بیشتر به تاریخ سپرده شده اند.
یکی از ویژگی های متمایز سبک chen تای چی قدرت ابریشم است که گاهی از آن به عنوان قدرت مارپیچی نیز نام برده می شود. تمرین ابریشم (chan si gong) یک روش آموزشی مستقل برای توسعه آگاهی، هماهنگی، پیوستگی در حرکت، قدرت و انرژی داخلی است.
یکی دیگر از ویژگی های سبک chen انتشار قدرت است که آن را به عنوان fajin می شناسند. این مهارت در طول زمان آموزش داده شده و پالوده شده است تا شما بتوانید نیروی رزمی را با نیروی سریع و ناگهانی بیان کنید. هنر بیرون دادن انرژی شامل ترازبندی بدن، حرکت، زمانبندی و افزایش گردش chi (انرژی) است. همچنین سبک chen تای چی شامل پریدن، ترکیبی از حرکات پایه سریع و آهسته، سختی متناوب، نرمی و ثابت می باشد.


فرم های مبتکرانه chen

یکی از فرم های محبوب سبک chen بین مبتدیان فرم 56 استاندارد است. این فرم در سال 1988 توسط انجمن ملی چین و ووشو و با کمک اساتید و کارشناسان سبک chen گردآوری شده است. این فرم با حرکات شماره 1 و 2 سنتی،  Lao Jia Yi Lu و Lao Jia Er Lu ترکیب شده است (گاهی اوقات به آن جاده های اول و دوم نیز می گویند). این فرم از 4 بخش تشکیل شده است و مجموع 56 حرکت که شامل شروع و بسته شدن موقعیت است می شود. تکمیل هر فرم به 6 دقیقه زمان نیاز دارد. فرم 56 به طور گسترده برای مسابقات و نمایش های بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین به عنوان رویه اجباری بین المللی سبک chen شناخته می شود.
بطور کلی سبک chen یک فرم ساده برای مبتدیان نیست، اما چون شکل 56 خیلی زیباست متوجه شدم که مبتدیان انگیزه بیشتری دارند و سعی می کنند که تمرین بیشتری داشته باشند، بنابراین تای چی طولانی تر می شود. من اعتقاد دارم که این شکل زیبا به عنوان کلیدی برای مبتدیان در جهان تای چی تبدیل شده است تا از انجام دادن آن لذت ببرند. به مبتدی ها توصیه می کنم که فرم یک بخش را در یک زمان یاد بگیرند و به تدریج حرکات بیشتری به آن اضافه کنند.
 

برچسپ ها :
آموزش تای چی تای چی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha