سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

باورهای غلط در مورد کاهش وزن

باورهای غلط در مورد کاهش وزن
تاریخ ارسال:۱۳۹۲/۴/۲۶ بازدید کنندگان:۱۱۵۲ نویسنده:سامان موسوی

عقاید غیر منطقی که از نظر علمی هم رد شده اند نه تنها اشتباه هستند و امید های بی پایه و اساسی را در بیشتر افراد ایجاد می کنند بلکه باعث می شوند که اراده آنها سست تر شود. در این مقاله قصد داریم به برسی این عقاید اشتباه بپردازیم و دلایلی منطقی برای نادرستی آنها بیان کنیم.

•    باور اول
یکی از راههای کاهش وزن این است که وعده صبحانه را قطع کنیم
دلایل نادرستی این عقیده:
به‌نظر می‌آید حذف صبحانه راه ساده‌ای برای کم کردن کالری دریافتی است، اما ممکن است نتیجه حاصل از این کار گرسنگی سیری‌ناپذیردر تمام طول روز باشد و شاید به این منتهی شود که در اداره غذای سبک یا سرپایی برنامه‌ریزی نشده بخورید و نهارتان بسیار مفصل شود، و میزان کالری دریافتی سر به فلک بزند. اما با خوردن صبحانه‌ای که حاوی مقدار زیادی پروتئین و فیبر غذایی است، می‌توانید گرسنگی خود را در تمام طول روز کاهش دهید. در واقع، در مطالعات به عمل آمده مشخص شده است احتمال حفظ وزن مناسب بدن در افرادی بیش‌تر است که هر روز صبحانه می‌خورند.

•    باورم دوم
مصرف آب خود را کاهش دهید و خیلی کم آب بنوشید
دلایل نادرستی این عقیده:
بسیار کم آب می‌نوشید این یکی از اشتباهات بزرگ مربوط به تغذیه است که اصلاح کردن آن از همه آسان‌تر می‌باشد. آب برای سوزاندن کالری لازم است. اگر بدن را دچار کم‌آبی یا دهیدراسیون کنید، سوخت و ساز به درازا می‌کشد، و این به معنی کندتر شدن کاهش وزن است. در تحقیقات به عمل آمده مشخص شده است بدن افراد بالغی که در روز 8 لیوان یا بیش‌تر آب می‌نوشند، در مقایسه با آنهایی که کم‌تر آب می‌خورند ، کالری بیش‌تری می‌سوزاند. بنابراین باید نوشیدن یک لیوان آب را به همراه هر وعده غذایی یا غذای سبک یا سرپایی امتحان کنی

•    باور سوم
وقتی در حال فعالیت ورزشی هستیم. بدن ما فقط از یکی از منابع سوخت مانند (چربی یا قندها) برای سوزاندن کالری استفاده می کند.
دلایل نادرستی این عقیده:
متأسفانه بین بسیاری از ورزشکاران رشته های مختلف، این باور رایج است. بدن در طول فعالیت، انرژی خود را به نسبت های مختلف هم از منابع چربی و هم از کربوهیدرات ها کسب می کند. همین الان که شما نشسته اید و مشغول مطالعه این مقاله هستید، بدن تان برای کسب انرژی اش حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد چربی و ۴۰ تا ۵۰ درصد کربوهیدرات می سوزاند. مطالعه، کار سنگینی نیست و بدن به نسبت های برابر برای انجام آن کربوهیدرات و چربی می سوزاند اما اگر همین حالا بلند شوید و تصمیم بگیرید کمی بدوید، بدنتان برای برقراری تعادل و حفظ متناسب ذخایر درونی اش شروع به سوزاندن ۷۰ درصد کربوهیدرات (در مقابل ۳۰ درصد چربی) می کند و اگر دویدن تان را برای مدت طولانی تری ادامه دهید، بدن میزان استفاده از سوخت های اش را از ۶۰ به ۴۰ به نفع چربی بدل می کند؛ یعنی برای کسب انرژی ۶۰ درصد چربی و ۴۰ درصد کربوهیدرات می سوزاند و هرچه که طول مدت ورزش و فعالیت بیشتر شود، ترازو هم به سمت سوزاندن چربی سنگین تر می شود و به ۶۵ تا ۷۵ درصد هم می رسد.
بنابراین هر چه زمان ورزش و فعالیت طولانی تر شود، چربی بیشتری در بدن سوزانده می شود. پس اگر قصد دارید زودتر لاغر شوید و وقت و انرژی لازم را هم در اختیار دارید، حداقل ۳ ساعت در روز ورزش کنید. برای کاهش وزن، بدن شما باید کالری بیشتری نسبت به آنچه کسب می کند، بسوزاند و سوزاندن این کالری اضافه تنها در گرو فعالیت های خارج از برنامه معمول است بنابراین، ورزش کردن یکی از بهترین گزینه های این فعالیت های خارج از برنامه محسوب می شود. در ضمن، فراموش نکنید که مهم، سوزاندن کالری است؛ نه منبع آن.

•    باور چهارم
غذاهای با کالری منفی باعث کاهش وزن می شوند.
دلایل نادرستی این عقیده:
طبق تعریف "متخصصان"، غذای با کالری منفی، غذایی است که گوارش آن، انرژی بیشتری از کالری موجود در آن لازم دارد. جالب است بدانید که سیب و موز هم در فهرست غذاهای با کالری منفی قرار دارند.

بنابراین منطق، در صورتیکه چیزی بجز سیب برای خوردن نداشته باشیم، از گرسنگی خواهیم مرد (چون تراز انرژی ناشی از این غذای با "کالری منفی" منفی است)

چیزی بنام غذای با کالری منفی وجود ندارد. باعث تاسف است که برخی افراد، این موضوع را تبلیغ می کنند و بسیاری دیگر هم آنرا باور می کنند. این نظریه آنقدر درست است که نمی توان باورش کرد.

شد، بگذارید احساستان هدایتتان کند. کسب نتایج مطلوب در کاهش چربی بدن، مستلزم تلاش مستمر، ورزش سنگین و دقت در تغذیه است.

•    باور پنجم
تمرینات هوازی را باید 20 دقیقه انجام داد تا فرایند چربی سوزی آغاز شود.
دلایل نادرستی این عقیده:
کلیدی را در بدنتان تصور کنید  که دقیقا پس از 20 دقیقه "تمرین هوازی" روشن می شود. اما اگر فقط 19 دقیقه و 59 ثانیه تمرین کنیم چه اتفاقی می افتد؟ آیا در اینصورت چربی ای سوخته نمی شود؟ یا حتما باید این تمرینات را صبح، با شکم خالی و در محدوده توان قلبیم انجام دهیم؟
اما به یاد داشته باشید که باید سوخت و ساز بدن در 24 ساعت شبانه روز را در نظر گرفت، نه مقدار چربی یا حتی کالری مصرفی در طول تمرین را

•    باور ششم
در طول انجام ورزش های سبکی مانند راه رفتن، بدن چربی بیشتری نسبت به ورزش های سنگین تری مثل دویدن می سوزاند.
دلایل نادرستی این عقیده:
هرچه شدت فعالیت ورزشی کمتر باشد، درصد بیشتری از چربی در بدن سوزانده می شود اما این را هم نادیده نگیرید که در طول فعالیت های سبک، بدن کالری کمتری هم نسبت به انجام دادن ورزش های سنگین و حرفه ای می سوزاند؛ مثلاً اگر شما قصد کم کردن یک کیلو اضافه وزن را داشته باشید، باید ۱۰ روز، روزی یکی دو ساعت پیاده روی کنید یا ۲ روز، روزی سه  تا چهار ساعت بدوید.
 در حقیقت، درست است که هنگام ورزش های سبک، چربی بیشتری سوزانده می شود اما با ورزش های سنگین کالری بیشتری از دست می رود و فرد زودتر به وزن ایده آل خودش نزدیک تر می شود. درواقع، وقتی شما چربی بیشتری در اثر فعالیت های سبک می سوزانید، آن میزان چربی را در وعده غذایی تان جایگزین می کنید، در حالی که در طول فعالیت های سنگین، چربی و کربوهیدرات اضافه تر از حد معمول سوزانده می شود. بنابراین اگر اضافه وزن ندارید، بهتر است به همان ورزش های سبک که انرژی زیادی هم برای انجام دادن شان لازم نیست، بسنده کنید اما اگر از اضافه وزن رنج می برید و نمی توانید بیشتر از ۳۰ دقیقه در روز به ورزش اختصاص بدهید، حتماً این ۳۰ دقیقه را صرف ورزش های سنگین و درست و حسابی مثل دویدن کنید.

•    باور هفتم
افزایش یک پوند (450 گرم) عضله موجب سوزاندن روزانه 50 کالری بیشتر می شود.
دلایل نادرستی این عقیده:

این عقیده نادرست، کاملا معقول بنظر می رسد؛ یک پوند عضله اضافه کنید، سوخت و سازتان را 50 کالری افزایش دهید. اصلا اشتباه بنظر نمی رسد.

اما بگذارید یک حساب سرانگشتی برای مردی که 30 پوند عضله اضافه می کند، انجام دهیم. آیا سوخت و ساز این فرد، 1500 کالری افزایش می یابد؟ قطعا خیر! چنین وضعیتی برای یک فرد معمولی به معنی افزایش حداقل سوخت و ساز بدن (در حال استراحت) از 2500 به 4000 کالری است.

•    باور هشتم
اگر ورزش های استقامتی مثل دویدن یا دوچرخه سواری بیشتر از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول بکشد، سرعت سوختن چربی بعد از این زمان در بدن چند برابر خواهد شد و در نتیجه فرد زودتر به وزن ایده آل اش می رسد.
دلایل نادرستی این عقیده:
وقتی طول مدت ورزش کردن تان از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه فراتر برود، منبع تأمین انرژی بدن، سوخت بیشتری را از طریق مصرف چربی به دست می آورد؛ اما همان طور که گفته شد، مسأله مهم در کاهش وزن، میزان کالری از دست رفته است، نه اینکه این کالری از طریق سوختن چربی از دست برود یا کربوهیدرات. مثلا در ورزش های هوازی، بیشتر چربی سوزانده می شود و کالری کمتری از بین می رود اما در ورزش های استقامتی مانند دویدن یا دوچرخه سواری، چربی و کربوهیدرات به میزان متناسبی سوزانده می شوند و کالری بیشتری هم از دست می رود.

•    باور نهم
نوشیدن آب یخ، به سوختن کالری بیشتر و کاهش چربی کمک می کند
دلایل نادرستی این عقیده:
رختکن باشگاههای بدنسازی، بهترین جای شنیدن اخبار نادرست علمی است. البته این مورد را در اینترنت هم پیدا می کنید.
این مورد معمولا همراه با قدری محاسبه مطرح می شود؛ نوشیدن روزانه 8 لیوان آب یخ، باعث سوزاندن 70 کالری انرژی می شود. باور ندارم که این نظر، عملا تحقق پیدا کند. به هر حال، از نظر چربی سوزی، تفاوتی میان آب یخ و آب هم دمای اتاق وجود ندارد. آبتان را بنوشید. دمایش اهمیتی ندارد.
منظور مرا اشتباه متوجه نشوید. باید بقدر کافی آب نوشید. حتی گاهی روزانه تا 12 لیوان. اما میزان دمای آب، تاثیری بر موفقیت در کاهش چربی بدن ندارد.


 

برچسب ها: چربی سوزی سوزاندن چربی فیتنس
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha